KEAH Kardiyoloji’de birilk daha

66 yaşındaki hastaya, kalıcı kalp pili takıldı

Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Ünitesi’nde, el üstünden yapılan kalp anjiyosunun ardındanyeni bir ilke daha imza atıldı.

Kardiyoloji uzmanları Dr. Zeki Çetinkaya,  Dr. Mustafa Yaşan tarafından 66 yaşındaki hastaya kalıcı kalp pili takıldı.

 İleri tıp merkezlerinde mümkün olan ikinci bir uygulama daha Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi  Kardiyoloji Ünitesi’nde gerçekleştirilmeye başlandı.66 yaşındaki kalp hastasıM.A’yabaşarılı bir operasyonla kalıcı kalp pili takıldı.

Vakayla ilgili verilen bilgiye göre; nefes darlığı ve baş dönmesi şikayeti ile hastaneye gelen M.A’nın çekilen kalp grafisinde, kalp hızının 30 atım olduğu, tam blok yapamadığı, elektrik sisteminde bozukluk bulunduğu görüldü.

Kardiyoloji uzmanları, Dr. Zeki Çetinkaya, Dr. Mustafa Yaşan, acilen müdahale ettiklerihastanın kalbine geçici kalp pili takıp kendisini yoğun bakıma aldılar.

Yoğun bakımda yürütülen takipte M. A’nın kalbinin elektrik sistemindeki atım bozukluğunun düzelmediği gözlenince, ikinci bir operasyonla hastanın kalbine kalıcı kalp pil takıldı ve sorun giderildi.

Hastanede bir ilke daha imza atan iki uzman, Kastamonu’da el üstünden anjiyove kalıcı kalp pili uygulamalarını başlatmış olmanın huzuru içindeyiz. Bundan böyle kalp hastalarınınbu iki konudaileri merkezlere gitmelerine gerek kalmadı.

Kalbine kalıcı kalp pili takılan ve sağlığına kavuşan M.A, “ Nefesim daralıp, başım dönüyordu.  Ankara’daki hastaneler gittik. Kalp pili takılması için için ileri tarihlere randevu verilince Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin kapısını çaldık. Sağ olsunlar, doktorlarım yaptıkları muayene sonrasında kalbime kalıcı kalp pilini takarak beni sağlığıma kavuşturdular. Çok şükür nefes almam, baş dönmem düzeldi. İnsanımız artık bu tip rahatsızlıklarında Ankaralara, Karabüklere gitmeden önce hastanemize gelip muayene olsunlar, sonra kararlarını versinler. Doktorlarımıza ve servisteki tüm çalışanlara teşekkür ediyorum” dedi.