KEAH’ta ilkler sürüyor; Şah damara açık operasyon

Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde açık şah damar operasyonlarının da yapılmaya başlandığı bildirildi.

Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Öğretim Görevlisi Burak Tamtekin tarafından başlatılan operasyonların geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen ilkinde 62 yaşındaki hasta sağlığına kavuşturulup üç günde taburcu edildi.

Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Öğretim Görevlisi Burak Tamtekin, şah damarı operasyonu ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Karotisarterler, yanişahdamarlar, boynun her iki bölgesinde yer alan ve her biri beynin o bölgesini besleyen ana damarlardır. Şeker hastalığı, hipertansiyon, kolesterol yüksekliği ve sigara içimi gibi faktörlerin de etkisiyle şah damarı içinde yüzde 50’den fazla darlık oluştuğunda baş dönmesi, gözlerde nokta uçuşması, geçici veya kalıcı felç, şuur kaybı gibi rahatsızlıklar ortaya çıkar. Bu rahatsızlıkların tedavisinde, damarlardaki darlığın yüzde 50’nin üstüne çıktığı durumlarda açık operasyon veya stent uygulaması yapılır.

Kliniğimize denge kaybı, baş dönmesi şikayeti ile başvuran 62 yaşındaki hastamızın ilk muayenesinde şah damarında yüzde 50 darlık olduğunu gördük. Hemen ameliyata aldık. 1 saat süren bir operasyonla, hastamızın daralan şah damarını açıp toparlayarak sağlığına kavuşturduk. Operasyondan sonra hastamız uyandırıldı. Aynı gün akşamı da ağızdan beslenmesine başlandı. 3 gün misafir edilen hastamız sağlığına kavuşturularak hastanemizden taburcu edildi.

Şah damarı rahatsızlığı olanlar, tedavilerini, ileri merkezlere gitmeden Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gönül rahatlığı içinde yaptırabilirler.”