Kebapçı Güldane Usta

KASTAMONU'NUN TOSYA İLÇESİNDE İKİ ÇOCUK ANNESİ, KOCASI HASTALANINCA KOSGEB KREDİSİ İLE KURDUĞU İŞ YERİNDE OCAK BAŞINA GEÇEREK KEBAP USTASI OLDU. (SEDAT AĞACIKOĞLU/KASTAMONU-İHA)

KOSGEB desteğiyle kendi işyerini açan Tosyalı kadın kebap ustası Güldane Dalsız, lezzet konusundaki iddiasını, “Kebabın lezzetini bir de biz bayanların elinden tadın” diyerek ortaya koydu.

 

Tosya’da iki çocuk annesi Güldane Dalsız, eşi hastalanınca ailesini geçindirebilmek için  KOSGEB kredisi ile kurduğu işyerinde ocak başına geçerek kebap ustası oldu. Herkesi iddialı olduğu kebabını tatmaya davet eden Gülrahe Hanım, “Kebabın lezzetini bir de biz bayanların elinden tadın” dedi.

Yaklaşık iki yıl önce eşinin rahatsızlığı nedeniyle maddi ve manevi sıkıntılar yaşayan Güldane Dalsız, düşüncesini ve hayallerini projelendirerek KOSGEB’e başvurdu ve projesine destek almaya hak kazandı. KOSGEB girişimcilik kursunu başarıyla bitirdikten sonra ilçenin ilk kadın kebapçısı olarak iş yerini açan Dalsız, aile bütçesine katkıda bulunmaya başladı.

“Girişimci kadınlara örnek oldum”

Tosya’da işletmeye açtığı dürüm ve kebapçı dükkanında ocak başına geçen Güldane Dalsız, “Kadın girişimci olarak ilk önceleri benim için iş hayatı hayalden öteye gitmezdi. Eşim rahatsızlanınca evimde oturmanın bir fayda vermeyeceğini düşünerek hayallerimin ve ekmeğimin peşinden gitmeye karar verdim. Yaptığım araştırmalar sonrasında KOSGEB girişimcilik kursuna katıldım. Projemi hayata geçirmek için KOSGEB yetkililerine açacağım iş yeri hakkında bilgi verdim. İlk önce garip karşılansa da daha sonra iş cesaretim sayesinde kredi başvurum kabul edildi” dedi.

Kadın elinden kebap lezzetini herkesin tatması gerektiğini söyleyen Dalsız, “Belki de Türkiye’de ilk bayan kebapçı benim. Bunu bilemem fakat şunu iddialı olarak söylerim, kebabın damak tadını bir de bayan kebapçının elinden çıkan kebap çeşitleri ile tatmanızı tavsiye ediyorum. Ben bu iş yerinde evimin geçimini kazanmaya çalışıyorum. Allah devletimize zeval vermesin. KOSGEB yetkililerine de çok teşekkür ediyorum” diye konuştu. İHA