Kent Konseyi’ndeki sağlık toplantısı ve düşünceler…

Uzun bir aranın ardından Kastamonu gündeminde dikkatimi çeken tek konu Kent Konseyi’nde yapılan “Sağlık” toplantısıydı. Bundan 6 gün önce.

Kent Konseyi Başkanı, Belediye Başkanı, şehrin Mülki Amiri ortak görüş beyan ettiler ve bir “Vakıf” kurulması hakkında birliğe vardılar.

Sağlık alanının en merkez noktasında olan, Kastamonu için yıllarını vermiş, sağlık alanında başına gelmeyen kalmamış ama çalışmaya da yılmadan devam etmiş isim Kent Konseyi Başkanı Dr. Ahmet Zafer Ergün, çok haklı bir isyanda bulundu ve “Üniversite vakfı bulunmayan nadir illerden, belki de tek il biziz. Bizden başka üniversiteyi yalnız bırakmış başka bir il yok!” dedi. Ağızlar açık kaldı.

Yine sağlığın içinden gelen, isminin başında Operatör Doktor imzasını taşıyan bir diğer isim Belediye Başkanı Op. Dr. Galip Vidinlioğlu, sağlık alanındaki geri kalmışlığımızın bir sağlıkçı olarak kendisini çok rahatsız ettiğini belirtti ve “Sağlık her şeyden önemli. Paradan da puldan da önemli… En azından sağlık için bir araya gelelim” dedi. Gözler faltaşına döndü.

Vali Yaşar Karadeniz ise daha siyasal yaklaştı olaya ve “İmzalar atıldı diye iş bitti zannetmeyin” dedi tabiri yerindeyse. “Sağlık Bakanlığı” dedi Karadeniz, “YÖK” dedi. “Şimdi hepimizin el birliği ile çalışması gereken husus budur. Ben eminim bu sınavı da başarıyla geçecektir Kastamonu” dedi. Yani konular konuşulmaya başlanıp, destek açıklamaları bir bir gelmeye devam ederken ve imzalar da hali hazırda atılmışken öyle rahata ermememiz gerektiğini söyledi. “Bu işin sonrası da var” demeye getirdi.

  • ••

Şehrimizin “Sağlık” konusundaki durumu, başarılı sağlıkçılar tarafından yüzümüze vuruldu bir kez daha.

Yılların “Sağlık Merkezi” olmayı iple çeken, ama bu hayaline de ulaşmakta sıkıntı yaşamış memleketimiz, bir kez daha hayal kırıklığı yaşamamak için güç birliğine varmak zorunda. Kendi kendimize sıkıntıları konuşup, “Haydi herkes elini taşın altına koysun” demekle o eller taşın altına girmiyor bizim ilde, bunu birçok kez görüp şahit olduk.

Şehrin ileri gelenlerinden, makam koltuklarında oturan sağlıkçılarımızdan, bu memlekete gönül vermiş tüm STK’lardan çok açık ricamdır; lütfen bulduğunuz eli taşın altına siz koyun. Bizimkiler bugün galeyana gelip yarın unutuyorlar zira…

Bu toplantı sonrasında sevindirici bir gelişmeyi manşet haberimizden sizlerle paylaştık.

Sağlık Müdürlüğü’nün, âtıl durumdaki Tıp Fakültesi binalarını alıp bu alanı KDH ve diş hastanesi ile birlikte bir sağlık adasına dönüştürme yolundaki hamlesini yukarıdaki isteğimizin kabul gördüğünün bir işareti olarak yorumladık herkesle birlikte.

 Gözde MINIK