Kentsel dönüşüm için 1338 başvuru

Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne kentsel dönüşüm için il genelinde yapılan başvuru sayısı 244’ü Merkez ilçe olmak üzere bin 338’e ulaştı.

Mevcut yapı stokunun iyileştirilmesi doğrultusunda başlatılan Kentsel Dönüşüm uygulamasından yararlanmak isteyenlerin başvuruları sürüyor.

Kentsel dönüşüm kapsamı içinde il merkezinde 244 kişinin kentsel dönüşüm projesinden faydalanmak için başvurusi bulunurken, bağımsız bina bölümler için de il genelinde bin 338 başvurunun Cevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü kayıtlarına girdiği öğrenildi.

Yapılan bu başvuru rakamları Kastamonu’nun kentsel dönüşüme duyarlı olduğunu gösterirken, kentsel dönüşümden yararlanmak isteyen hak sahiplerinin binaları Belediyeler ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından incelendikten sonra işlemler başlatılıyor.

Kentsel dönüşümden yararlanmak isteyen hak sahipleri son işlemlerinin yapılması için ilgili tapu müdürlüklerine yönlendiriliyor. Önce can, sonra mal, düşüncesiyle başlatılan kentsel dönüşüm projeleri kapsamında hak sahiplierine kira yardımı ve kredi avantajları proje kapsamında destekleniyor.