Kesintisiz eğitim için DİLEK ve UYARI

İlköğretim Haftası kutlama töreni dün yapıldı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı’na çelenk konulmasıyla başlayan kutlama programı Vali Avni Çakır’ın da katılımıyla Kuzyaka İlk ve Ortaokulu’nda sürdü.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki törene Garnizon Komutanı ve Asker Alma Bölge Başkanı Per. Alb. Yücel Ercan, İGM Başkanı Güray Parçal, İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, Baro Başkanı Av. Özgür Demir, kurum, kuruluş amirleri, okul müdür ve öğretmenleri ile davetliler katıldı.

Günün anlam ve önemiyle ilgili açılış konuşmasını yapan 7’nci sınıf öğrencisi Bahar Kabadayı’nın ardından kürsüye gelen ve sözlerine sel afetinde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dileyerek başlayan İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, şunları söyledi:

“Milletimizi ve ülkemizi geleceğe güvenle taşımak, ileri milletler arasında yer almasını sağlamak için birinci şart eğitimdir. Eğitim, bir toplumun geleceğini belirleyen uzun soluklu bir süreç, bir memleket meselesidir. Bu anlamda yavrularımızın en güzel şekilde yetiştirilmesi hepimizin ortak hedefidir. Eğitimde amacımız, hayat boyu eğitimi benimseyen, modern dünyada söz sahibi olabilen, milli ve manevi değerlerine sahip çıkan, ülkemizi geleceğe taşıyacak nesiller yetiştirebilmektir. Değerli öğretmenlerim; Başöğretmen Atatürk’ün ‘Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır’ sözü ile bizlere yüklediği gelecek nesilleri yetiştirme sorumluluğu büyük bir güven duygusunun ifadesidir. Eğitim ve öğretimin kalitesini artırmak adına fedakârca çalışacağınıza olan güvenimiz tamdır. Şüphe yoktur ki, yeni nesil sizlerin elinde şekillenecek, geleceğimizin teminatı gençlerimiz milletimizi en iyi şekilde temsil edeceklerdir. Öğretmenlerimizin fedakâr çalışmalarıyla, öğrencilerini bilgi, beceri, tutum ve değerlerle donatacaklarına inancım tamdır. Bu, zor fakat kutsal görevde tüm öğretmenlerime, idarecilerime başarılar diliyorum.”

Sözlerini öğrencilere ve velilere hitap ederek sürdüren Bahçacıoğlu, şöyle dedi:

“Sizlerin de gözlerinde, okula başlamanın heyecanını, sevincini, ışıltısını görüyor; bu ışıltıyı hiç kaybetmemenizi diliyorum. Yeni eğitim ve öğretim yılında da arkadaşlarınızla ve öğretmenlerinizle hep birlikte sağlıklı ve başarılı bir yıl geçirmeniz ve derslerinizde başarılı olmanızı temenni ediyorum. Çocuklarımızı okulla buluşturmanın heyecanını hep birlikte yaşıyoruz. Sizin çocuklarınız, bizim çocuklarımızdır. Bizlere emanet ettiğiniz yavrularınızı, hayata beraberce hazırlayacağız. Eğitim öğretim sürecinde, sizlerin desteklerini de yanımızda görmek bizleri her zaman mutlu edecektir.”

Bahçacıoğlu konuşmasını şu cümlelerle noktaladı:

“Bugün, Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Kuzyaka okulumuzda, öğretmen ve öğrencilerimizle 2021/2022 eğitim öğretim yılı İlköğretim Haftası kutlama programını icra etmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 11 Ağustos tarihinde büyük bir sel felaketiyle yüz yüze gelen Bozkurt ilçemiz de dahil olmak üzere, ilimizdeki tüm öğrencilerimiz eğitim öğretimlerine devam etmektedirler. Devletimizin sağladığı imkânlar sayesinde, öğrencilerimizin tamamı, eğitim öğretime hazır hâle getirilen okullarımızda öğretmenlerine ve arkadaşlarına kavuşmuştur. ‘Kovid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberi’ne uygun olarak tüm önlemler alınmış, okullarımızın tadilat ve onarımı yapılmış, taşımalı eğitimin bütün iş ve işlemleri tamamlanmıştır. İl genelindeki 172 taşıma merkezi okulumuza, 8 bin 265 öğrencimiz taşıma servislerimizle taşınmakta olup, taşınan tüm öğrencilerimize sıcak yemek hizmeti sunulmaktadır.”

Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu’nun konuşmasının ardından Kuzyaka İlkokulu 2’nci sınıf öğrencisi Hayrunisa Başoğlu, İlköğretim Haftası isimli şiirini okudu.

Avni Çakır

Törende son konuşmayı Vali Avni Çakır yaptı.

“Kuzkaya İlk ve Ortaokulumuzda sevgili öğrencilerimizle cıvıl cıvıl bir ortamda İlköğretim Haftası etkinliklerinde sizlerle bir araya geldik” diyen Vali Çakır, konuşmasını,“İlimizde tarihin en büyük afetini yaşadık. Bu afetin gölgesinde eğitim ve öğretim sezonuna girdik. Çok şükür 11 Ağustos’ta meydana gelen bu sel afetinden sonra devletimiz ve aziz milletimiz bütün imkânlarıyla yardımda bulundu ve aynı zamanda bizlere desteğe geldiler. Bu sayede bir ay gibi kısa bir sürede sel afetinin izlerini büyük oranda sildik. Geçen hafta itibariyle de temizlik çalışmalarını tamamladık ve inşası konusunda da güçlü bir çalışmayla yenilemeye başladık” diye sürdürdü.

Bozkurt iki haftalık bir gecikmeyle de olsa eğitim-öğretimin başlayacağını belirten Vali Çakır, şöyle konuştu:

“Onun dışında tüm köy okulları ve YİBO’larımızla merkezde dahil eğitim-öğretime başladık. Bugün de böylesine güzel öğrencilerin karşısında çocuklarımızın neşesine heyecanına ilköğretim haftası etkinlikleri kapsamında şahit oluyoruz. Dünyaya baktığımız zaman; ticarette, ekonomide, sanayide, askeriyede güçlü olan devletlerin eğitim öğretim alanında da en güçlü devletler olduğunu görüyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti de özellikle son dönemde hem fiziki anlamda eğitim binaları yatırımları hem de öğretmen kalitesinin artırılması noktasındaki yapmış olduğu çalışmalarla bu sahnede güçlü bir şekilde ‘ben de varım’ diyor. Bunu özellikle son 5 yılda savunma sanayimizde, bu aziz milletin evlatlarının gençlerinin ortaya koyduğu destansı başarıdan anlıyoruz. Daha düne kadar yabancıların lütfuna muhtaçken bugün Allah’a şükürler olsun yakın bölgemizden uzak coğrafyalara kadar herkese bu anlamda teknoloji satan, destek veren en iyi ülkeler konumuna gelmiş durumdayız. Bu sadece savunma sanayiinde değil, tıp alanında da bu şekilde. Türkiye’de herhangi bir şey olduğunda yurt dışına gitme eğiliminde olurdu ama günümüzde tıp alanında Türk gençleri, Türk bilim insanları bu anlamda dünyadaki meslektaşlarına göre oldukça iyi seviyede hizmet sunuyor. Bunu diğer her alana yayabilirsiniz. Bunların temelinde güçlü bir eğitim sistemi, güçlü bir öğretim sistemi atıyor. Ama yeter mi?Yetmez…Bu konuda daha aşacağımız çok mesafe var.”

Kastamonu’nun eğitime verdiği değere de değinen Vali Çakır; “Yavrularımızın çok daha iyi şartlarda, çok daha üst seviyede eğitim alması gerekiyor. Bunları bu aşamada yapmıyor muyuz?Yapıyoruz ama bunu daha da ilerletmemiz lazım. Buradaki gençlerin hepsi yarın, öbürkü gün inşallah benzer törenlerde bu sıralarda yer alacaklar. Buralarda yer alamayanlar da hastanelerde, fabrikalarda, teknoloji merkezlerinde, iş merkezlerinde; ülkenin kendilerine ihtiyaç duyduğu, kendilerinin çalışmayı en çok istediği yerlerde görev alacaklar. Çocuklarımızın en iyi şartlarda eğitim alması noktasında en iyi çabayı gösteriyoruz. Liselere Geçiş Sınavı’nda Türkiye’de en iyi ilk 10 vilayet arasındayız. Bu resmi rakam gerçekleşse, daha yüksek rakamlara da çıktığını göreceksiniz, ama bu konuda ilk başta Milli Eğitim Müdürümüz olmak üzere emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ediyoruz. Kastamonu’nun eğitim öğretime verdiği değeri biliyoruz. Çünkü burası güçlü bir sanayi memleketi değil, o yüzden yavrularımızın, çocuklarımızın en iyi eğitimi alarak meslek sahibi olmaları, kendi ayakları üzerinde durmaları en büyük hedefimiz. Dolayısıyla öğrencilerimiz, sınıflarında derslerini en iyi şekilde dinleyecek, ödevlerini en iyi şekilde yapacak. Biz veliler de, onların en iyi şartlarda eğitimlerini sürdürebilmesi için her türlü fedakârlığı yapacağız; en iyi şartları, en iyi ortamı sağlayacağız. Öğretmenlerimiz de, onlara emanet ettiğimiz yavrularımızın hem abisi hem ablası hem babası hem büyüğü olarak çağın gerektirdiği en üst seviyede bilgi ile donatacaklar ve yarınlara hazırlayacaklar” şeklinde konuştu.

Vali Çakır  sözlerini şöyle tamamladı:

“Başta Kuzyaka İlk ve Ortaokulu’nda eğitime başlayacak öğrenci kardeşlerimiz ve öğretmen arkadaşlarımız olmak üzere dünyanın dört bir yanında eğitim gören öğrencilerimize üstün başarılar diliyoruz. Yüzyüze başlatmış olduğumuz eğitimin hem öğrencilerimizin, hem öğretmenlerin, hem de velilerin göstereceği en üst seviyede özenle, inşallah kesintisiz olarak devam etmesini yürekten diliyorum. Bu kesinlikle bizim elimizde. Öğrencilerimiz evlerinden çıktığı andan okula girecekleri ana kadar, nispeten yoğun bir ortamda olacakları için çok daha fazla dikkatli olması gerekiyor ve öğretmenlerimizin de bu süreci kontrol etmesi gerekiyor. Ama şunu bütün samimiyetimle söyleyebilirim ki; okullarımız, öğrencilerimizin toplu olarak bulunduğu bu mekânlar, dışarıda vatandaşlarımızın toplu olarak bulunduğu alanların tamamından daha güvenli. İnşallah, sağlıkla huzurla kesintisiz, başarılı bir eğitim dönemi diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Kuzyaka öğrencileri gösterilerini sergilediler. Onların ardından da Merkez Ortaokulu Halkoyunları Ekibiningösterisi izlendi.

Kuzyaka İlk ve Ortaokulu’nda düzenlenen programa Vali Avni Çakır, Belediye Başkanı Opr. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, İhsangazi Belediye Başkanı Hayati Sağlık, Garnizon Komutanı ve Asker Alma Bölge Başkanı Per. Alb. Yücel Ercan, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, MHP İl Başkanı Emin Çınar, kurum kuruluş amirleri ve çok sayıda davetli katıldı.

CENGİZ MUHZİROĞLU