KESOB Başkanı Ergin: “Esnafa verilen destek artmalı”

“Psikolojik olarak yıprattı”

Kastamonu Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ile Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Bölge Birliği Başkanı Dursun Ergin, TV366 canlı yayınında gündemi değerlendirirken, “İşyerleri kapanan, günübirlik kazançlarla geçimini sağlayan esnafımız var. Bu esnafımızın tüm gelirinin bitmesi psikolojik olarak yıprattı” dedi.

“Esnaf garanti verilmesini istiyor”

Esnaf olarak bu süreçte devlete destek verdiklerini ancak bunun karşılığında devletten de özellikle küçük esnafa desteğin daha da artırılmasını beklediklerini ifade eden Ergin, “Küçük esnaf kazanamadığı bu süreçte devletin kendisine geçimiyle ilgili sıkıntı çekmeyeceğinin garantisini vermesini istiyor” diye konuştu.

“Kredi ödemeleri cuma başlıyor”

Ergin, “25 bin liralık kredi için merkez kooperatifimize 263 ortağımız müracaat etti. Bunların 240’ının onayını aldık. Cuma gününden itibaren bu ortaklarımızın ödemelerine başlayacağız. Bu da yaklaşık 6 milyon 500 bin lira gibi bir rakama denk geliyor. Merkez kooperatifimizin 3 bin ortağı var. Biz bu sayının yarısının bu krediden yararlanacağını tahmin ediyoruz”ifadesini kullandı.

“Ticaret dörtte bir azaldı”

Ticaretin dörtte bir oranında azaldığına dikkat çeken Ergin, “Kredi üst limitinin 300 bin liraya ve vade sayısının da 6 yıla çıkarılması noktasında adım atılmalı. Bu yapılabilirse özellikle kredi limitleri dolu olan esnafımız işyerlerini açtıklarında ihtiyaçları olan sermayeye ulaşmış olacaktır. Taleplerimizi Merkez Birliğine ve TESK’e de bildirdik. Hükümetin de bu noktada karar alması gerekiyor” dedi.

 

 

 

Kastamonu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Bölge Birliği Başkanı Dursun Ergin, önceki akşam sosyal medya üzerinden yayın yapan TV366’nın konuğu oldu.

Kastamonu esnafının şu anki durumu ve sağlanan desteklerle ilgili açıklamalarda bulunan Dursun Ergin, esnafın beklentileri ile ilgili de konuştu.

Ticaretle uğraşan herkesin koronavirüse hazırlıksız yakalandığını söyleyen Dursun Ergin, “İşyerleri kapanan, günübirlik kazançlarla geçimini sağlayan esnafımız var. Bu esnafımızın tüm gelirinin bitmesi psikolojik olarak yıprattı” dedi.

“İLK ETAPTA YAŞANILAN

SIKINTILAR AŞILDI”

Esnaf olarak bu süreçte devlete destek verdiklerini ancak bunun karşılığında devletten de özellikle küçük esnafa desteğin daha da artması gerektiğini ifade eden Dursun Ergin, “Küçük esnaf kazanamadığı bu süreçte devletin kendisine geçimiyle ilgili sıkıntı çekmeyeceğinin garantisini vermesini istiyor. Devletimizin bu doğrultuda alması gereken kararlar ve yapması gereken hesaplar var. Bunları biliyoruz ve saygı duyuyoruz. Devlet olmadan millet olmaz, bu nedenle devletimizin her zaman yanındayız.  İlk etapta açıklanan 25 bin liralık kredilerle ilgili bazı sıkıntılar oldu. Ama şu anda aşıldı. Esnaf Kefalet kredilerinde de büyük bir yoğunluk var. Vatandaş hemen hesabına bu paranın geçmesini istiyor ancak yoğunluk nedeniyle bazı gecikmeler yaşanabiliyor. Müracaat eden herkese biz bu kredileri vereceğiz” dedi.

“CUMADAN İTİBAREN

ÖDEMELER BAŞLIYOR”

Kefalet Kooperatifi olarak verdikleri ve verecekleri krediler hakkında da açıklamada bulunan Dursun Ergin, “25 bin lira ile ilgili olarak şu ana kadar merkez kooperatifimize 263 ortağımız müracaat etti. Bunların 240’ının onayını aldık. Cuma gününden itibaren bu ortaklarımızın ödemelerine başlayacağız. Bu da yaklaşık 6 milyon 500 bin lira gibi bir rakama denk geliyor. Bir hafta içerisinde merkezdeki esnafımıza ulaşmış olacağız. Bunun haricinde ilçelerimizde de kooperatiflerimizin çalışmaları var. İlçelerdeki rakamlara baktığımızda ise 292 esnafımız kredisini aldı ve müracaatlar ise halen devam ediyor. Merkez kooperatifimizin 3 bin ortağı var. Biz bu sayının yarısının bu krediden yararlanacağını tahmin ediyoruz. İlçelerimizde de buna benzer bir başvuru oranı olacaktır” diye konuştu.

“DÖRTTE BİR AZALMA“

Ticaretin 4’te 1 oranında azaldığını söyleyen Ergin, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“200’e yakın berber ve güzellik salonlarımız kapalı, bunların dışında kafeler ve kahvehaneler kapalı. Lokantalar ise paket servisi noktasında açık. Ancak bir çoğu bu sistemi de yapamadıkları için tamamen kapalı durumda. İşyeri açık olanlar da normal döneminin 4’te 1’i oranında ticaret yapabilmekte. Şu an itibariyle Kastamonu’da gıda sektörünün dışındaki sektörlerin tamamı sıkıntı çekmektedir. İşyerleri kapalı olanlara en azından süreç içerisinde asgari ücret noktasında yardım yapılmalı. Kiralarla ilgili olarak Belediye, Vakıflar ve Üniversite’ye yazı yazdık. Kiracılarından talepte bulunmamalarını istedik. Vakıflar genel olarak bu yönde bir karar aldı. Ancak bunun haricinde şu anda ne Kastamonu Üniversitesi’nden ne de Kastamonu Belediyesi’nden bir cevap gelmedi. Şahıs kiracısı olan esnafımız da var. Hükümet bu süreçte kiracıların tahliye edilmesini engelledi. Bu bile bir kazanım ancak, kiralar ödenemediği için öteleniyor. Fakat 1 ay sonra ticaret ne kadar hareketli olacak da esnafımız bu kiraları ödeyebilecek. Kirasını ödemekte zorlanan esnaf için bu süreçte, sadece bu süreçle alakalı olarak kefalet kooperatiflerinin 200 bin lira olan üst limitinin 300 bin liraya çıkarılması noktasında ve vade sayısının da 6 yıla çıkarılması noktasında adım atılmalı. Bu yapılabilirse özellikle kredi limitleri dolu olan esnafımız işyerlerini açtıklarında ihtiyaçları olan sermayeye ulaşmış olacaktır. Bu noktadaki taleplerimizi merkez birliğine ve TESK’e de bildirdik. Hükümetin de bu noktada karar alması gerekiyor. İnşallah bu kararları da alırlar.”

Esnafın psikolojik olarak virüs sonrasına hazır olması gerektiğini de söyleyen Dursun Ergin, “Yükü taşımakta zorluk çekenler için devletimizden cömert olmasını istiyoruz. Alınan kararları küçümsemiyoruz ama biraz daha fazla beklentimiz var. Peyderpey kararlar alınmaya devam ediyor. Psikolojik olarak bu süreçten çok etkilendiğimiz için ve önümüzü rahat görebilmemiz için bu kadar aceleci davranıyoruz. Şu anda bölgesel değil ülkemizin bütün bölgelerinde bu sıkıntıyı yaşıyoruz. Beklentiler Türkiye’nin her noktasında aynı. Devletimiz, kendi gücünü kırmadan esnafımıza destek olsun. Bu süreçten sonra da devletimiz bize lazım çünkü” dedi.

Yereldeki esnaftan alışveriş yapılması çağrısı da yapan Dursun Ergin, “Bu süreçte vatandaşlarımızdan da yereldeki esnafımızdan alışveriş yapmalarını rica ediyoruz. Böyle dar günler geldiğinde veresiye defterlerinin çalıştığını herkes biliyor. Bu da bir çeşit yardımlaşmadır. Bu konuda hassasiyet bekliyoruz” diye konuştu.

Sürekli olarak aynı insanlar üzerinden yardım yapılmaması gerektiğini de söyleyen Dursun Ergin, “İşini kaybettiği için sosyal hizmetlerde kaydı olmayan, şu anda iş bulamadığı için çalışamayan insanlarımızın tespit edilmesi gerekiyor. Hem Belediyemiz hem de Valiliğimiz bu insanları tespit ederken bizlerle de istişare edilirse, gerçek ihtiyacı olan insanlara da ulaşmış olurlar. Hayırları da gerçekten ihtiyacı olan insanlara ulaşmış olur. Sürekli aynı insanlar üzerinden yardım yapmaktansa, sofrasına götürecek yiyeceği olmayan ve kimseye derdini söyleyemeyen insanları tespit edebiliriz” dedi.