KIRIK’IN TEMELİ MARTTA ATILIYOR

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Yukarı İsmailli Köyünde düzenlenen ‘Orman Bakımı ve Üretimi’ tatbikatına katılmak için geldiği “Ormancılığın başkenti” ilimizde, Kırık Barajı temelinin Mart ayında atılacağını müjdeledi.
Cumartesi günü Müsteşar Yardımcısı İbrahim Çiftçi, Çem Genel Müdürü Hanefi Avcı, Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez ile birlikte kentimize gelen Eroğlu’nu havalimanında Kastamonu Vali Vekili Ünal Kılıçarslan, AK Parti Kastamonu Milletvekilleri Hakkı Köylü ve Metin Çelik, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, İl Emniyet Müdürü Metin Turgay Karabulak, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Yavuz Selim Kapancı, AK Parti İl Başkanı Halil Uluay’ın yanı sıra bölge ve il müdürleri karşıladı.
Bakan Eroğlu’na Kastamonu ziyaretinde Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez ve Orman Bölge Müdürü Hüseyin Dinçer de eşlik ederken Bakan Eroğlu’nun Kastamonu’daki ilk durağı ise Orman Bölge Müdürlüğü Orman Bakımı ve Üretim Sahası oldu. Üretim sahasında ziyaret eden Bakan Eroğlu, daha sonra Vali Vekili Ünal Kılıçarslan ve beraberindekiler ile birlikte üretim sahasında incelemelerde bulundu, köylüler ve orman çalışanlarıyla sohbet etti. Traktör kullanarak odun çeken Eroğlu, odunların araçlara yüklenmesine de yardım etti.
Eroğlu, burada yaptığı konuşmada, orman köylüsü ve orman işçileriyle bir büyük aile olduklarını, işçilerin bir tehdit olarak görülmesinin eski devirlerde kaldığını belirtti.
Ormanların önemine değinen Eroğlu, “Kastamonu, orman teşkilatının ormancılık açısından başkentidir. Esasen yüzölçümünün yüzde 67’si ormandır. Alan olarak, odun serveti olarak en fazla orman Kastamonu’dadır.” ifadesini kullandı.

Eskinin keleşiBazılarının orman üretim sahasındaki çalışmaları “ağaç kesimi” olarak nitelendirdiğine dikkati çeken Eroğlu, şöyle devam etti:
“Bunu söyleyenler, işi bilmeyenlerdir. Ormanlara bakım ve seyreltme olmasa ormanlar dağılır. Yaşlanmış ağaçlar belirli bir yaşa ulaştığında ölür. Ağaçlar ayakta ölür. Yaşlanan ağaçları kesiyoruz, gençleştirme çalışmaları yürütüyoruz, seyreltme çalışmaları olmaz ise ormanlar büyümez, gelişmez. Bu nedenle her zaman bu ağaçların bakımı oluyor, yaşlı ağaçlar kesiliyor. Bu çalışmalarımız rutin bir çalışmadır. Türkiye, Avrupa’da sunta üretiminde birinci sıradadır. Dolayısıyla kesilen ağaçlar hem sanayimize kazandırılıyor hem de yöre halkına gelir getiriyor. Bu zor bir iş. Tüm ormancılara ve orman köylülerine teşekkür ediyorum.”

Orman ve Su İşleri Bakanlığı çalışanlarının önemli hizmetlere imza attığını vurgulayan Eroğlu, orman köylüleriyle organize şekilde çalışarak, katma değer kazandırdıklarını kaydetti.

Orman köylülerini hasım değil, hısım olarak gördüklerine işaret eden Eroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

P2140649“Bizim işimiz dağda bayırda, hizmetimiz bu nedenle görünmüyor. Kıbrıs’a su götürüyoruz, denizin altından gittiği için kimse görmüyor. Türkiye’nin su hizmetini sorunsuz yürütüyoruz, şehir içlerinde de her tarafı ağaçlandırıyoruz. 21 Mart’ta Cumhurbaşkanımız detaylarını açıklayacak, ben kısa bir bilgi vermekle yetineyim. 5 bin orman köyüne 5 bin gelir getirici orman kuracağız. Böylelikle köylülerin hayat seviyesini yükselteceğiz. Bu hepimizin de boynunun borcu. Geliri vatandaşlara olacak, ormanları biz kuracağız. Bakımı ve kurulumu tamamen Orman Bakanlığı öncülüğünde olacak. Masraflar bizden, geliri ise size. 49 yıllık da sertifika vereceğiz, köylü o alanı 49 yıl kullanacak. Kastamonu’da çok güzel ormanlar var, bal ormanları kuracağız. Paraları yoksa kovan da vereceğiz. Yüzde 20’si hibe kredi de vereceğiz. İstiyoruz ki dünyaya tanıtılacak bir bal yetiştirelim.”

Kastamonu’da arazisi bulunan fakat şehir dışında yaşayan vatandaşlara da müjde veren Bakan Eroğlu, istedikleri durumda arazilerine yüzde 65’i bakanlıktan olmak üzere, meyve ağaçları dikeceklerini bildirdi.

Bu şekilde insanların başka şehirde de yaşasa arazilerinden kazanç elde edebileceklerini anlatan Eroğlu, orman köylülerine faizsiz 1 koç ile 30 koyun vereceklerini açıkladı.

“Kırık’ın temelini atıyoruz”

Türkiye’nin dört bir yanını barajlar ve göletlerle donattıklarını vurgulayan Bakan Eroğlu, Kastamonuluları susuz bırakmayacaklarını ve Kırık Barajı’nın temelini kısa süre sonra atacaklarını ifade etti.

Kırık Barajı’nın otoyol nedeniyle biraz geciktiğine işaret eden Eroğlu, “Sorunlar çözüldü, Kırık Barajı’nın temeli atıyoruz. Ben şahsen 1000 gölet, 420 barajla dünyada en çok baraj yapan bakanım” dedi.

Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Bakan Eroğlu’na Kırık Barajı’nın ihalesinin tamamlandığını ve yer tesliminin yapıldığını belirterek, “Sayın Bakanım, temel atmak için sizlerden gün vermenizi istiyoruz” diye konuştu.

Bunun üzerine Bakan Eroğlu, Kırık Barajı’yla birlikte yapılması planlanan otoyol ve tünellerin temelinin Mart ayında Kastamonu’ya gelerek atacağını kaydetti.

P2140741Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi’nin (NASA) kuraklıkla ilgili açıklamasını da inandırıcı bulmadığını ifade eden Eroğlu, “NASA, geçen yıl ‘600-900 yıllık kuraklık olacak’ diye bir beyanat vermiş. ‘Birkaç tane ağaç kesilmiş buradan, kaç yıl kuraklık olabilir’ diye tahmin edilmiş. Bilimsel olmayan bir çalışma yapmış. Ben buna karşı çıkınca (Veysel Eroğlu NASA’ya karşı çıkıyor) dediler. Ben uzay faaliyetlerine karşı çıkmıyorum. Ben NASA’nın yaptığı bu araştırmanın tahmininin çok kaba olduğunu söylüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir gazetecinin, “Devlet Su İşlerinin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlanması durumunun olup olmadığını” sorması üzerine Eroğlu, “Yanlış bilgi, öyle bir şey yok. Orman ve Su İşleri Bakanlığı bir bütündür. Yanlış anlama var. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının zaten işi çok fazla. Suyla değil de sütle ilgilenirlerse daha faydalı olur.” açıklamasında bulundu.

Daha sonra Orman Emvali Deposu’nu da ziyaret ederek, çalışanlardan bilgi alan Eroğlu, ardından köylülerin yaptığı gözlemelerden gazetecilere ikram etti.

Bakan Eroğlu, incelemelerinin ardından özel uçakla Kastamonu Havalimanı’ndan Ankara’ya gitti.

İsmail Üzmez
Ziyaret sırasında Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez orman bakımının öneminden bahsederek Kastamonu’nun yüzde 67’sinin ormanlarla kaplı olduğunu söyledi ve “16 işletme müdürlüğü 96 işletme şefliği var ve burada 1 milyon 800 bin hektar orman bakımından kaynaklı bir ara ürün çıkmaktadır. Bu da siz ormanlara bakarsanız ormanlar da size bakar demektir.” dedi.
Tahsin Babaş
Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Eroğlu’nun gezisini değerlendirirken, “Orman Bakımı ve Üretim Tatbikatı’nı yerinde incelemek üzere şehrimize gelen Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ilimizin en az 50 yıllık içme suyu ihtiyacını karşılayacak ve 74 bin dekarlık tarım arazisinin sulamasını sağlayacak olan Kırık Barajımızın bir aksilik çıkmadığı takdirde Mart ayı içerisinde temelinin atılacağı müjdesini verdi. Sayın Bakanımız, barajımızın hızla tamamlanacağı sözünü de yineleyerek ilimizin Ormancılığın Başkenti olduğunu da belirtti. Son 14 yılda Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarının yapıldığı kentimiz genel ve yerel hizmetlerle Büyük Türkiye’nin Güçlü İli Kastamonu hedefine emin adımlarla yürümektedir. Bizler birlik ve beraberlik içerisinde gelecek nesiller için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Kırık Barajı’nın ilimize kazandırılmasıyla ilgili bugüne kadar bizlerden desteğini esirgemeyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a ve Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyorum” dedi. Konuşmasının ardından Bakan Eroğlu, Orman Emvali Deposu’nu da ziyaret ederek, çalışanlar hakkında bilgi aldı. Bakan Eroğlu, daha sonra Kastamonu Havalimanı’ndan özel uçakla Ankara’ya gitti. – AA Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Bizim işimiz dağda bayırda, hizmetimiz bu nedenle görünmüyor. Kıbrıs’a su götürüyoruz, denizin altından gittiği için kimse görmüyor.Türkiye’nin su hizmetini sorunsuz yürütüyoruz, şehir içlerinde de her tarafı ağaçlandırıyoruz.” diye konuştu.