Kışla Parkı’na yeni proje

• Belediye Başkanlığı, içerisinde bulunan Atatürk Anıtı’nın bakımsızlığıyla ilgili haklı eleştiriler sürmekte olan Kışla Parkı’yla ilgili yeni bir projelendirmeye gidileceğini ve Anıt’ın da bu kapsamda baştan aşağı elden geçirilip yenileneceğini, parkta da peyzaj çalışması gerçekleştirileceğini açıkladı.

Belediye Başkanlığı, içerisinde bulunan Atatürk Anıtı’nın bakımsızlığıyla ilgili haklı eleştiriler sürmekte olan Kışla Parkı’yla ilgili yeni bir projelendirmeye gidileceğini ve Anıt’ın da bu kapsamda baştan aşağı elden geçirilip yenileneceğini, parkta da peyzaj çalışması gerçekleştirileceğini açıkladı.
Belediye’den konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle:
“2014 yılında itibariyle ilimizin öncelikleri ekiplerimizin yaptığı tespitler ve gerçekleştirdiğimiz Kastamonu Şehir Kimliği Çalıştayı sonucunda belirlenmiş ve hazırlanan program dahilinde projelendirilmiştir.
Kastamonu’yu hedeflerine ulaştıracak kısa, orta ve uzun vadeli projeler uzman ekiplerimizce belirlenmiş ve çalışmalar planlı bir şekilde hızla başlamıştır.
Belediye Başkanımız Sayın Tahsin Babaş’ın talimatları doğrultusunda dört koldan başlatılan çalışmalar sonucu özellikle tarihi ve kültürel projeler başta olmak üzere sosyal projeler, spor alanındaki projeler ve modern Kastamonu projeleri taraflı tarafsız tüm kesimlerin takdirini görmüştür.
Sistematik ve planlı yapılan çalışmalar sonucunda;
Tarihi Kentler Birliği, Nasrullah Meydanı Kentsel Tasarım projemizi ‘Proje Ödülü’ne layık görmüştür.
Çok kısa bir sürede yaklaşık 30 civarında tarihi konak alınarak bir bölümü restore edilmiş bir bölünün ise röleve ve restorasyon proje çalışmaları sürmektedir.
Sokak sağlıklaştırma çalışmalarımız, tarihi çeşme ve belirlenen bazı türbelerimizin proje çalışmaları sürmektedir.
Diğer taraftan modern şehircilik projeleri ve alt yapı projeleri de sorunsuz ilerlemektedir.
Bu kapsamda ilimize yeni sosyal yaşam alanları kazandırmak ve mevcut alanlarımızı iyileştirmek için 2014 yılı itibariyle hazırlanan plan ve program dahilinde çalışmalar sürmektedir.
Kışla Parkı ve parkımızda bulunan Atatürk Anıtımız da hazırlanan plan doğrultusunda projelendirilmiştir.
Bu kapsamda önce Atatürk Anıtımız yenilecek, ardından ise Kışla Parkımızda peyzaj çalışması yapılacaktır.
Belirlenen plan doğrultusunda Atatürk Anıtımızın yenileme çalışmaları başlamıştır. Çalışmalar kapsamında anıtta yer alan heykeller temizlenerek ilk günkü haline kavuşturulacak ve anıtın bütünü ise yeniden yapılacaktır.
Kastamonumuzun her sorununa büyük bir hassasiyetle yaklaştığımızın bilinmesini ister kamuoyuna saygıyla duyururuz.”