Konak turizminde yeni soluk; Sofulular Konağı

Sofulular Konağı, restorasyonunun tamamlanmasının ardından ilimizin konak turizmine hizmet edecek.
Akmescit Mahallesi’nde Bahçeşehir Koleji’nin hemen yanı başında harika Kastamonu manzarası altında ilimizin kültür turizminde vazgeçilmez adreslerden birisi olacak olan Sofulular Konağı, toplamda 7 odası ve restoranıyla turizme hizmet edecek.


Konağın müdürü Orhan Veli Yavuz, “Kastamonu’nun bir ağırlama kültürünün olduğunu konuklarımıza anlatmak ve hafızalarda yer edinmek istiyoruz. Tarihi konaklarda konaklamanın bazı handikapları elbette vardır. Ancak biz tüm handikapları burada tamamen ortadan kaldırdık” dedi.
Geçtiğimiz akşam Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti (KGC)’nin istişare toplantısına ev sahipliği yapan Sofulular Konağı, önümüzdeki süreçte adından sıkça söz ettireceğe benziyor.
Güler yüzlü personeli, zengin ve iz bırakan mutfağının yanı sıra konaklama noktasında da Sofulular Konağı en çok tercih edilenler arasına girmeyi hedefliyor. KGC Başkanı Erkan Yılmaz, Kastamonu basını olarak Kastamonu’da turizme yönelik yapılan her türlü yatırımı bugüne kadar olduğu gibi bundan böyle de desteklemeyi sürdüreceklerinin altını çizdi.
“Asıl amaç, boynu bükük tarihi eserlerden bir tanesinin kurtuluşuna vesile olmaktı” diyen Orhan Veli Yavuz ise konakla ilgili sözlerini şöyle sürdürdü: “Amaç para kazanmak değil, şehrin dinamiklerinden bir tanesini örnek olacak bir şekilde ayağa kaldırabilmekti. Eski konaklarımız, sahip oldukları zenginliklerle bu şehrin en önemli dinamiklerindendir.”
Konakta bir dünya mutfağı oluşturduklarını kaydeden Orhan Veli Yavuz, “Çok zengin değil ancak bir konakta olabilecek tüm yemekleri burada bulabileceksiniz” diye konuştu.
SOFULULAR KONAĞI
Kastamonu geleneksel sivil ahşap mimarinin en güzel örneklerinden… İnci Tepesinin yamaçlarına kurulmuş, şehre yüksekten bakan, Kale ve Şehir manzarası ile çok özel konuma sahip Sofulular Konağı, adını 250 yıl önce Azerbaycan Gence Sofulular Mahallesi’nden gelmiş bir aileden alıyor.
19’uncu yüzyılın son çeyreğinde yapılmış olan, zamanla eskimeye ve yıkılmaya yüz tutan konak, Sofulu’lu Şeyh Ali uşağı Hacı Abdurrahman oğullarından, Çanakkale şehidi Davulga’lı Bekiroğlu Mustafa Koç’un torunu Enüs Koç’a geçti. Kastamonu’da adını Emirdağ antik kenti Amorium’dan alan ve 2006 yılından beri faaliyet göstermekte olan taş ve ahşap konseptinden oluşan Amorium Otel (www.amoriumhotel.com) sahibi Enüs Koç, şehre vefa borcunu ödemek ve şehir konaklarından birinin kurtuluşuna vesile olmak amacıyla 2020 yılı içinde bu konağın restorasyonunu yaptırarak, şehre ve şehir turizminin hizmetine adadı. Koç, buraya Sofulular adını vererek de atalarının ruhunu şad etmiş oldu. Restorasyon aslına uygun kalınarak titizlikle yapılırken, tarihi konaklarda kalmanın dezavantajları olarak bilinen, ses yalıtımı, koku, esneme, küçük ve kullanışsız banyo vb handikaplar ortadan kaldırılacak şekilde yapıldı. 3 katlı konak, toplam da 7 odaya sahip. Her odası özel banyo ve WC’ye sahip. Konağa bitişik muhteşem şehir manzarasına sahip zengin yöresel ürünleri sunan cafede, kahvaltı, öğlen ve akşam yemekleri alınabiliyor. Kale’ye, İnci Tepesi’ne ve tarihi Nasrullah Meydanı’na yürüyerek maksimum 10 dakika mesafede yer alan konak şehrin tüm gürültüsünden arınmış özel bir lokasyona sahip. Şehir merkezine çok yakın ama gürültüsünden uzak konak, adeta zaman tünelinden geçmişe yolculuk yaptıracak, gün yorgunluğunu bedeninizden alacak konfor ve huzuru sunacak özelliklere sahip…