Konut Satış İstatistikleri; Genelde artış “sıfır”da azalış

Geçen ay ilimiz genelinde 2018 eylülüne göre yüzde 2,4’lük artışla  681 konut satışı gerçekleşti.

İlk defa satılan konut sayısı önceki yılın aynı ayına göre %20 oranında azalarak 335 adet oldu.

Eylül ayında Kastamonu, en fazla konut satışının gerçekleştiği 50’inci, ipotekli konut satış oranının en yüksek olduğu 11. il oldu.

 

TÜİK Başkanlığı tarafından açıklanan 2019 yılı Eylül ayı Konut Satış İstatistikleri hakkında TÜİK Kastamonu Bölge Müdürlüğü tarafından verilen bilgiye göre; ilimiz genelinde Eylül ayında 681 konut satıldı. Konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre %2,4 oranında  arttığı görüldü. Eylül ayında Kastamonu, en fazla konut satışının gerçekleştiği 50. il oldu.

Kastamonu’da ipotekli konut satışları 311 adet olarak gerçekleşirken diğer satış türleri sonucu 370 konut el değiştirdi

Eylül ayında Kastamonu genelinde ipotekli konut satışları 311 adet olarak açıklandı. İpotekli konut satışlarının önceki yılın aynı ayına göre %410 oranında arttığı görüldü. İpotekli satılan konutların toplam konut satışları içinde payı %46 olarak gerçekleşti. Kastamonu, ipotekli konut satış oranının en yüksek olduğu 11. il oldu. İpotekli satılan konutların 148 tanesi ilk defa satılan konutlardan oluşurken 163 tanesinin ise ikinci el satış olduğu görüldü.

Diğer konut satışları da bir önceki yılın aynı ayına göre %38,7 oranında azalarak 370 adede geriledi. Eylül ayında diğer satışların toplam konut satışları içindeki payı %54 olarak hesaplandı.

Kastamonu’da 335 konut ilk defa satılırken ikinci el konut satışında 346 konut el değiştirdi.

Kastamonu genelinde ilk defa satılan konut sayısı önceki yılın aynı ayına göre %20 oranında azalarak 335 adet oldu. İlk kez satılan konutların toplam konut satışları içindeki payı %49 olarak açıklandı. Ülke genelinde Kastamonu, ilk konut satış oranının en yüksek olduğu 12. il oldu.

Kastamonu genelinde ikinci el konut satışları da bir önceki yılın aynı ayına göre %40,7 artarak 346 adede yükseldi. Toplam konut satışları içinde ikinci el satışların payı %51 olarak açıklandı.