Korona kâbusu

Ankara’yı baz aldığımızda, bizden 7 bin 207 kilometre uzaklıkta, Çin’in Wuhan kentinde çıkan illet bir virüsle mücadele etmeye çalışıyoruz, tüm dünyayla birlikte.

Her nasıl olduysa, Wuhan “Korona veda partisi”ni Temmuz 2020’de yaptı. Vakalar sıfıra indiğinde… Dünyanın geri kalanında ise mücadele sürüyor. Biz ise vaka liginde liderliğe oturduk önceki gün itibariyle. Buradan şu sonuç çıkıyor:

Önlemler yetersiz. Sorumluluk yetersiz…

“Önlemler yetersiz” diyorum, çünkü örneğin yalnızca 65 yaş üstü ve 20 yaş altını eve kapatmakla bu işin çözülemediğini gördük evvelden beri…

“Sorumluluk yetersiz” diyorum, çünkü insanlar ‘akraba ziyaretleri’ne dahi devam ediyor. Umursamazca…

“Sorumluluk yetersiz” diyorum, örneğin Cumhuriyet Meydanı’ndan Barutçuoğlu AVM’ye gidiyorsunuz, en az 15 maske görüyorsunuz  yerde… Kullanılmış ve yere atılmış en az 15 maske…

  • ••

Biz sağlık çalışanlarımıza yeterince sahip çıkamadık. Onların özverili çalışmalarına karşılığı güzel veremedik.

Bu ikinci dalga gerçekten sert esiyor. Kentimizde hafta sonu 450 vaka çıkıyor… Yalnızca bir günde yaklaşık 100 vakalık artış yaşanıyor.

Bizler eskiden, “Trafik canavarı olmayın” diye yavaş araba kullanımını tembihlerdik insanlara… Şimdi ise hastaneye düşmesinler, yer işgal etmesinlerdiye yapıyoruz aynı uyarıyı.Durum bu!

Görünen o ki, sınıfta kaldık korona ile mücadelede…

Virüsün ortaya çıktığı, ilk zamanlarda yollarda insanların can verdiği Wuhan, nasıl oldu da Temmuz 2020’de “Veda partisi” düzenledi acaba?

Biz neyi eksik yaptık? Neyi yapamadık? Nerde yetersiz kaldık?

Neden ikna olmuyor insanlarımız önlemlere uyma konusunda onca ölüme rağmen?

Hiç değilse bu son rakamlar, bu çok ciddi tablo etkili olsun.

Etkili olsun da, hem önlem, hem sorumluluk anlamında bugüne kadarki yetersizliği silip atsın.

 

Gözde MINIK