“Koruma bilincine sahip olmalıyız”

Belediye’nin Sahipsiz Hayvan Bakımevi’nde düzenlediği etkinlik için köpeklerin barınakları balonlarla süslendi. Barınaklardaki köpekleri seven öğrenciler, Gizem Asar ve köpeği “Lobo”nun gösterisini ilgiyle izledi.

Etkinlikte konuşan Vali Karadeniz, “Hayvan koruma bilincine sahip olmamız gerekiyor. Bu bilinçle hareket etmek zorundayız. Yeter ki onlarla birlikte yaşamasını bilelim” dedi.

 

Kastamonu Belediyesi’nin, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla Sahipsiz Hayvan Bakımevi’nde düzenlediği etkinlik renkli görüntülere sahne oldu.  Etkinlikte öğrenciler barınaklara girerek köpekleri sevdi. Köpeklere çeşitli yiyeceklerin verildiği etkinlikte, barınaklar renkli balonlarla süslendi. Katıldığı yetenek yarışmasında pek çok kişinin sempatisini kazanan Gizem Asar ve köpeği “Lobo” gösteri sundu. Gizem Asar’ınLobo ile yaptığı gösteriler izleyenler tarafından çok beğenildi ve büyük heyecan ile izlendi. Gösterisi sonunda Vali Karadeniz tarafından GizelAsar’a Teşekkür Belgesi ve Başkan Babaş tarafından da çiçek buketi verildi.

Etkinliğe, Vali Yaşar Karadeniz, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, protokol üyeleri ve ilkokul öğrencileri katıldı.

Vali Karadeniz, etkinlikte yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

“Aslında hayvanları koruma adına bir gün yapılması bile acıdır. Çünkü bizim hayvan koruma bilincine sahip olmamız gerekiyor. Bu bilinçle hareket etmek zorundayız. Hayvanlara yönelik hangi olumsuzluk varsa ona karşı projeler üretmemiz ve gerekirse tesisleşmeyi sağlamamız gerekiyor. Biz yeter ki onlarla birlikte yaşamasını bilelim. Onların eksikliklerini görüp bu eksiklikleri gidermeye yönelik çalışmalarımızı yapalım ve dünyada hep beraber birbirimizi severek mutlu bir şekilde yaşayalım. Ben bu vesile ile bu tesisin buraya kazandırılmasında ve bu organizasyonun gerçekleştirilmesinde emeği geçen Belediye Başkanımız ve ekibine teşekkür ediyorum. ” dedi.

BABAŞ

Belediye Başkanı Tahsin Babaş da belediye olarak sokak hayvanları konusunda önemli çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Sokakta yaralanan hayvanları bakımevine getirerek, tedavi ve bakımını yaptıklarını dile getiren Babaş, barınaktaki hayvanların sahiplenilmesini isterken şunları söyledi:

“Sokak hayvanları konusu hem Bakanlık bazında hem de belediyelerin görev alanlarında büyük bir yer kaplıyor. Onun için bazı çalışmaların yapılması gerektiğini biliyoruz. Bunu da Bakanımız Veysel Eroğlu ile paylaştık. İlimizin pilot il olma konusunda tavsiyelerde bulundu. Şimdi Kastamonu Mahalli İdareler Birliği çatısı altında bölgesel bir projeyi başlatmak için çalışmalarımız sürüyor. Hayvanlarımızı buraya getirip, uyutmak gibi ne bir görevimiz var ne de mevzuat buna izin veriyor. Hayvanları Koruma Kanunu Türkiye’de geçerli bir mevzuat. Ancak sokaklarda başıboş gezen, yaralanan, hastalanan hayvanları buraya getiriyoruz. Tedavisi yapılan hayvanlar tamamen iyileştikten sonra aldığımız yere bırakmak zorundayız. Bu işleri de sterilize şartlar altında yapıyoruz. Bunu hem görevimiz açısından hem de insanı olarak bunu yapmak zorunda olduğunu bilen belediyelerden biriyiz.”

ÖZBAY

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Belediye Veteriner İşleri Müdürü Hatice Özbay ise doğadaki değişime dikkat çekti ve “biz çoğalırken dünyamızı paylaştığımız diğer canlıların sayısı hızla azalıyor. Bu sebeple doğanın ve hayvanların varlığı konusunda daha bilinçli hareket etmeliyiz. Onların taşıdığı canın farkında olmalı, onlara merhametle yaklaşmalıyız.

Yine soğuk kış aylarının yaklaştığı bu dönemde sokak hayvanlarımızı bekleyen en büyük tehlike ise açlık ve susuzluk. Onlar için ayıracağınız bir kap yemek ve su hayat kurtarıcı nitelikte olacaktır.

Kastamonu Belediyesi olarak bizler şehrimizin birçok noktasına beslenme odakları yerleştirerek sokak hayvanlarının zorlu kış şartlarında aç kalmamaları adına bir çalışma gerçekleştirdik. Yine kedi konakları, kuş konakları gibi projelerimiz ile onları koruma altına aldık” dedi.

Konuşmaların ardından öğrenciler şiirler okudu.

 

CM – AA