Koşar adım 3 yıl

140 Milyon TL’lik yatırım
Babaş, 228 kategoride toplam 957 proje üzerinde çalıştıkları 3 yıl içinde toplam 140 milyon TL’yi aşan yatırım gerçekleştirdiklerini, Kastamonu için özel projelerinin süreceğini söyledi.

“Kırık, en büyük projeler arasında”
Babaş, geride bıraktığı üç yılın değerlendirmesini yaparken, gerçekleşmesi için büyük çaba sarf ettiği Kırık Barajı projesini öne çıkarttı ve Kırık’ın ildeki en büyük projeler arasında olduğunu hatırlattı.
Belediye Başkanı Tahsin Babaş, geride bıraktığı üç yılın değerlendirmesini yaparken, gerçekleşmesi için büyük çaba sarfettiği Kırık Barajı projesini ön planda tuttu.

Başkan Babaş’ın, yapımı tamamlanmak üzere olan Seyrangah Tepe’deki basın toplantısına AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, AK Parti İl Başkanı Halil Uluay, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Ahmet Namlı, Vakıflar Bölge Müdürü Yavuz Yücebıyık, MÜSİAD Kastamonu Şube Başkanı Oğuz, Kent Konseyi Başkanı Mehmet Çelik, bazı Kurum Müdürleri, Muhtarlar, Belediye Meclisi Üyeleri, Partililer, Belediye Başkan Yardımcıları ve birim müdürleri de katıldı.

Babaş, 228 kategoride toplam 957 proje üzerinde çalıştıkları 3 yılda Kastamonu’ya toplam 140 milyon TL’yi aşan bir yatırım gerçekleştirdiklerini söyledi.

TARİHİ KÜLTÜREL POTANSİYEL

Göreve geldikten sonra ilk olarak Çevre Şehircilik Bakanlığı ile ‘Şehir Çalıştayı’ düzenleyip şehrin ihtiyaçlarına göre bir yol haritası çizdiklerini belirten Tahsin Babaş, özellikle de Kastamonu’nun sahip olduğu tarihi ve kültürel potansiyeli ortaya çıkarmak adına çok önemli adımlar attıklarını söyledi.

Göreve geldikleri günden itibaren iktidarın gücünü Kastamonu’ya hizmet noktasında kullanmak adına mesai mefrumu gözetmeden çalıştıklarını söyleyen Babaş, 2014 yılında 37.5 milyon TL, 2015 yılında KUZKA’nın da desteğiyle 51.5 milyon TL, 2016 yılında ise kendi öz kaynaklarıyla 51 milyon 360 bin TL’lik yatırıma imza attıklarını kaydetti.

Turizmi geliştirmek adına yaptıkları çalışmalarla Kastamonu’nun adını Dünya Kültür Mirası Listesi’ne yazdırmak istediklerini belirten Tahsin Babaş, 2017 yılının da bu amaç doğrultusunda yaptıkları projelerin açılışlarını yapacakları yıl olacağını belirtti.

“3 YILDA 140 MİLYON TL’LİK YATIRIM”
Babaş, şunları söyledi:
“30 Mart 2014 Mahalli İdareler Seçimlerinde halkımızın teveccühüyle seçilmiş olduğum Belediye Başkanlığı görevimin üçüncü yılında projelerimizin çok büyük bir bölünü tamamlamış olarak karşınıza çıkmaktan ötürü büyük mutluluk duyuyorum. Geride bıraktığımız üç yıl içerisinde ‘Büyük Türkiye’nin Güçlü İli Kastamonu’yu oluşturmak adına çalışmalar yaptık. Hem yerel hem de genel yatırımlarda önemli projeleri ilimize kazandırmak ve iktidarımızın gücünü ilimize hizmet noktasında kullanmak adına mesai mefhumu gözetmeksizin çalışıyoruz. Bu düşünce ile üç yıl gibi kısa bir sürede Kastamonumuzun gelişimine katkı sağlayacağı açık olan ancak yıllardır başlanamayan veya projelendirilemeyen işleri, projelendirdik ve çalışmaları başlattık. Üç yıl gibi kısa bir sürede ciddi bir projeye tamamladık. Evliyalar ve şehitler diyarı Kastamonumuza 2014 yılı içerisinde 37.5 Milyon TL’lik yatırım yaptık. 2015 yılında ise KUZKA’dan destek aldığımız güdümlü projelerimizle birlikte 51.5 milyon TL’lik yatırım startını verdik. 2016 yılını ise tüm yıllardan ayrı tutuyorum. Bu yıl içerisinde yapılan yatırımların öneminin diğer yıllardan daha fazla olduğunu düşünüyorum. 15 Temmuz’da tarihin en büyük kalleşliğine uğramamıza rağmen başladığımız işleri bitirmek adına çok büyük bir çaba harcadık. Milletimizin asil duruşunun karşılığını vermek adına gece gündüz çalışarak kaybedilen zamanları telafi etmeye çalıştık. Bunun neticesinde 2016 yılında 51 Milyon 360 bin TL’lik bir yatırımı ilimize kazandırdık..”

ŞEHİR ÇALIŞTAYI İLE YOL HARİTASI

Göreve geldikten kısa bir süre sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte gerçekleştirdikleri Şehir Çalıştayı’nın sonuç raporu doğrultusunda tüm çalışmalarını planlayıp, projelendirdiklerini belirten Başkan Babaş, şöyle devam etti:
“Bizler göreve geldiğimiz dönemde şehrimizin ihtiyaçlarına yönelik olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile birlikte “Şehir Çalıştayı” düzenledik. Bu çalıştay sonuç raporu doğrultusunda yine çok ciddi çalışmalar gerçekleştirerek yol haritamızı belirledik. İlimizde atılacak olan tüm adımları bilimsel bir rapor doğrultusunda projelendirdik. Turizmde gerçekleştirdiğimiz çalışmalardan, genelde elde ettiğimiz kazanımlara kadar her şeyi büyük bir birliktelikle planlı ve programlı olarak gerçekleştirdik. Bizler bu projelerimizi hayata geçirip yatırımları ilimize kazandırırken en büyük gücü asil hemşerilerimizden aldık. Halkımızın bizlere duyduğu güven, çalışma azmimizi her defasında katbekat arttırdı. Bu nedendendir ki bizler Belediyeciliği sadece yol, su ve kaldırım işleri yapmak olarak görmedik. Bizler Belediyeciliği; Hayatın her alanında vatandaşa hizmet götürmek ve vatandaşı mutlu etmek olarak gördük. Bu düşünce ile her türlü teknik alt ve üst yapı hizmetlerinin yanı sıra, kültür ve sanat hizmetlerinden sosyal yardımlara, sağlık ve spor hizmetlerinden eğitime kadar her alanda hassas ve ayrıntılı bir hizmet programı uyguladık. Bizler belediyeciliğin vatandaşı mutlu etme sanatı olduğu bilinciyle şehrimizi imar ederken ve projelerimizi hayata geçirirken vatandaşlarımızın mutluluğunu her zaman ön planda tutuyoruz ve bundan sonrada tutmaya devam edeceğiz. “Halka hizmet Hakk’a hizmettir” düsturuyla çıktığımız yolda bıkmadan, usanmadan ve yorulmadan çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

DÜNYA KÜLTÜR MİRASI LİSTESİ
Belediye olarak önceliklerinin Kastamonu’nun sahip olduğu tarihi ve kültürel dokuyu koruyarak yeniden canlandırmak ve Kastamonu adını Dünya Kültür Mirası Listesi’ne yazdırmak olduğunu kaydeden Başkan Babaş, şunları söyledi:

“2017 yılı bizler için çok önemlidir. Bu yıl içerisinde hem modern şehirciliğin gerekleri olan projelerimizin hem de şahsımın üzerinde durduğu tarihi ve kültürel projelerimizi hızla başlayarak bitirmek istiyoruz. Özellikle 2017 yılının Dünya Kültür Miras Listesi’ne Kastamonumuzun ismini yazdırmak adına tamamlayacağımız projelerimizin yılı olacağı kanaatindeyim. Birbirlerini tamamlayan, güdümlü projeler üzerinde çalışıyoruz. Amacımız eski Kastamonu’nun tarihi ve kültürel dokusunun korunması, onarılması ve turizme açılmasıdır. Kastamonu’ya durduk yere turist gelmez ve geldiği zamanda gezmez. Gezmesi içinde alt yapıların gerçekleşmesi lazım. Ben turizm de alt yapıdayım. Hedefimiz Dünya Kültür ve Miras Listesi’ne adımızı yazdırmak. Bunu başardığımızda turist aramamıza gerek yok. Bu hedefe ilerliyoruz. İlerlememizde belediyenin yanı sıra sivil toplum ile halkında katılımı gerekiyor. Herkese görev düşüyor. Bu yılı adeta bir açılış yılı yapmak istiyoruz. Restore ettiğimiz Türkiye’nin en büyük konaklarından, Nasrullah Meydanı’na kadar tarihimizi gün yüzüne çıkartacak birçok önemli yatırımımızın açılışını bu yıl içerisinde inşallah hep birlikte yapacağız. Bizler üç yıl boyunca laf değil hizmet ürettik. İlimizin bir adım daha ileriye gitmesi için Gelecek nesiller için, millete en doğru hizmeti verebilmek için, her alanda güçlü Kastamonu için çalıştık ve bu düşünceyle çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Geride bıraktığımız 3 yılda Kastamonu’daki tarihi ve kültürel dokuyu yeniden canlandırmak için Hüma Hatun Konağı, Aktekke Konağı, Aycılar Konağı, Şeyhoğlu Konağı, Mazlumcuoğlu Konağı, Osmanlı Sarayı, Çatlakoğlu Konağı, Akmescit Mahalle Evi, Atabey Konağı ve Ahmet Kaptan Konağı’nın restorasyonunu tamamladık. Konaklarımıza birer fonksiyon yükleyerek tarihi ve kültürel değerlerimizin gelecek nesillere en doğru şekilde aktarılmasının önünü açtık. Akmanlar Konağı, Keskinler Konağı, Hepkebirler Konağı gibi yaklaşık 20 konağımızda daha röleve ve restorasyon çalışmalarını sürdürüyoruz. Yine belirlediğimiz ve kültürümüze kazandırmak istediğimiz atıl vaziyette bulunan 65 çeşme ve 50 türbemizin onarım projelerini de hazırladık. Sokak sağlıklaştırma çalışmalarımız ise etap etap devam ediyor. Tarihi Kentler Birliği tarafından Proje Ödülü’ne layık görünen Nasrullah Meydanı Kentsel Tasarım Projemizin ihalesini gerçekleştirerek yapımına başladık. Bu projeyle caminin etrafı açılmış olacak. Nasrullah Meydanı’ndaki esnaflar mağdur edilmeyecek. Kalenin restorasyonunu Kültür ve Turizm Genel Müdürlüğü yapacak. Bakanlıkta mevcut projeyi kullanacak. Projelendirme yapıldığında Kale’de güzel bir görünüme sahip olacak ve turistlerin kullanıma açılacak. Kefeli Caddesi Sokak Sağlıklaştırma projelerimiz ve Bakırcılar Çarşısı Cephe İyileştirme Projemizin startı için geri sayıma geçilmiştir. KUZKA destekli Bakırcılar Çarşısı’nın projesi onaylanır onaylanmaz ihaleye çıkacağız. Saat Kulesi çevre düzenlemesi projesinde sona gelindi.”

“TELEFERİK NİSAN 2018’DE BİTECEK”
Teleferik projesinin ihalesini gerçekleştirdiklerini vurgulayan Başkan Babaş, projeyi en geç 2018 yılının Nisan ayına kadar faaliyete geçirmeyi planladıklarını söyledi.
Teleferik hattı üzerindeki gondolların hangi renk olacağı ise değerlendirme toplantısında katılımcılar tarafından belirlendi. Oy çokluğuyla gondolların kırmızı renkte olmasına karar verildi. Projenin Anıtlar Kurulu’nun onayıyla yapıldığını ve şehrin dokusunu bozmayacağını belirten Başkan Babaş, “Teleferik projesinde çalışmalara başlandı. Bu sene sonuna kadar olmasa bile 2018 yılının Nisan ayına kadar kullanılabilir hale gelecek. Teleferik projesi 6 kişilik grup gondollardn oluşacak. Kültürel dokuya zarar vermeden Saat Kulesi’ne kadar dört direk üzerinde bin 40 metre hat kurulacak.” dedi.

“SEYRANGAH TEPE PROJESİ”

Başkan Babaş toplantının yapıldığı Seyrangah Tepesi’nin ise Kastamonu’nun turizmdeki en önemli adreslerinden biri olacağını söyledi.
Kastamonu’ya gelen turlara katılan turistlerin Seyrangah Tepesi’nden başlayarak şehri gezmeye başlayacaklarını belirten Babaş, “Seyrangah Tepesi projesi yaklaşık maliyeti 2 milyon 500 bin TL oldu. Burada restoran, 12 tane kios yapıldı. Bu kiosların ihaleleri yapıldı. Burada tamamen Kastamonu’ya özgü ürünler satılacak. Çevre yoluna olan bağlantıyı da kısa sürede tamamlayacağız. Turistler tur otobüsleri ilk buraya gelecekler. Buradan da tahsis edilen minibüslerle Kastamonu’ya inecekler ve gezecekler.” diye konuştu.

“KASTAMALL 2 AY İÇİNDE YÜKSELMEYE BAŞLAYACAK”

Olukbaşı’nda yapımına başlanan KastaMall projesinin ise 2 ay içinde yükselmeye başlayacağını açıklayan Tahsin Babaş, “120 Milyon TL’lik bir yatırım olan yıldızlı otel projemizin yapımına başlandı. KastaMall isminin verildiği Otel, AVM ve Rezidans projemizde çalışmalar tüm hızıyla sürmekte olup inşallah en kısa sürede tamamlanacaktır. Birkaç ay içinde KastaMall yükselmeye başlayacak. Bu projemizin ilimizde modern mimarinin sembolü olacağı gibi şehrimizin yıldızlı otel sorununu çözüme kavuşturacaktır.” dedi.

“ÖZEL PROJELERİMİZ SÜRECEK”

Sosyal Market’ten Çoçuk Trafik Eğitim Parkuru’na, semt sahalarından şehiriçi otoparklara bir çok hizmeti tamamladıklarını ve şehrin ihtiyaçlarına göre bu tür özel projelerin devamının geleceğini söyleyen Belediye Başkanı Tahsin Babaş, “Yine geride kalan 3 yılda ayrıca Sosyal Market, Yaşlı Bakım Merkezi, TAŞIKO TIR ve Kamyon Garajı, Bisiklet Parkuru, Harikalar Diyarı, Çocuk Trafik Eğitim Parkuru, Uçak Kafe, Kastamonu Üniversitesi Spor Salonu, Olukbaşı Camii, Kuzeykent Giyim ve Gıda Pazarı, 420 Araçlık Şehir Otoparkı, Paintball Oyun Sahası, İsmail Dikmenli Spor Tesisi Doğal Çim Sahası, Kuzeykent Mahallesi Semt Sahası, Mehmet Akif Ersoy Mahallesi Semt Sahası, Şahin Tepesi Semt Sahası, Saraçlar Mahallesi Semt Sahası, Huzurkent Semt Sahası, Mehmet Akif Ersoy Aile Sağlık Merkezi, Kuzeykent Fitness Salonu, Turhan Topçuoğlu Şehir Parkı 1. Etabı ve 250 Araçlık Otoparkı, İstanbul yolu Çaylayık Deresi Yürüyüş Yolu, Kastamonu Üniversitesi kampus içi ücretsiz ring servisi ve TÜGVA Kitap Kafe gibi özel projeleri de tamamladık. İlimizin tarihi dokusuna uygun olarak Taksi Durakları yenileme çalışmaları kapsamında Stad Taksi, Sağlık Taksi, Huzur Taksi ve Lüx Taksi ile cadde üzerindeki büfelerin yenileme çalışmalarını da yaptık. Galericiler Sitesi ve Turhan Topçuoğlu Şehir Parkı 2. Etap projelerimizde de çalışmalar tüm hızıyla sürmektedir ” diye konuştu.

587 BİN 674 METREKARE ASFALT

Belediye olarak rutin yaptıkları yapım ve yenileme çalışmaları hakkında da bilgi veren Başkan Babaş, “Ayrıca üç yıllık süre içerisinde 587 bin 674 metrekare asfalt yapımı, 28 bin 470 metrekare karo plak yapımı, 17 bin 277 metrekare Andatiz Tretuvar yapımı, 9 bin 392 metre tül andazit bordür yapımı, 72 bin 431 metretül Bordür Yapımı, 233 bin 383 metrekare Parke Yol yapımı, 235 bin 909 metre kare Parke Yol tamiri, 116 bin 885 metrekare Beton Duvar yapımı, 15 bin 259 metrekare Taş Duvar yapımı ve 12 bin 259 metreküp korkuluk yapımı ekiplerimizce tamamlanmıştır. Bu süre içerisinde mahallelerimize 117 adet oyun gurubu ve 33 adet kondisyon seti kurulumu yapılmıştır.” dedi.

TANITIM

Kastamonu’yu önce Türkiye’ye daha sonra da dünyaya tanıtmak için her türlü fuar ve organizasyonda yer alamaya büyük gayret gösterdiklerinin de altını çizen Başkan Babaş, şöyle konuştu:
“Büyük bir değişim rüzgarıyla çıktığımız yolda her gün bir önceki günden daha iyisini bulmak ve daha iyisine ulaşmak için çalışıyoruz. Kastamonumuzun tüm değerlerini ve zenginliklerini metropol şehirlerimizde düzenlemiş olduğumuz Kastamonu Günleri’nde, yine katılım sağladığımız EMİT, Travel Turkey ve Antalya Yapex Fuarı gibi organizasyonlarda tanıtmak için çalışıyoruz. Kastamonu’yu tanıtabileceğimiz her ne alan varsa tanıtımın kötüsü olmaz düşüncesiyle katılım gösteriyoruz. Hayata geçirmek istediğimiz projeler ve 2023 hedeflerimiz doğrultusunda, Kastamonumuzu dünya şehirleriyle yarışacak bir seviyeye getirmeyi arzuluyoruz. Bunun için de gerekli bilgi, birikim ve tecrübeye sahip olan kadrolarımızla var gücümüzle çalışmaktayız.”

“TEB ÇAĞRI MERKEZİ’Nİ BEKLİYORUZ”

Türkiye Ekonomi Bankası’nın Kastamonu’ya kurmayı planladığı Çağrı Merkezi için de Belediye olarak üzerlerine düşeni yaptıklarını ve TEB’in bu yatırımı Kastamonu’ya kazandırmasını beklediklerini belirten Babaş, “TEB Çağrı Merkezi’nin Kastamonu’ya kurulması için yer ve bina konusunda üzerimize düşüni yaptık. Bu konuda Hasan Çolakoğlu’na yeniden sesleniyorum ve Çağrı Merkezi’nin Kastamonu’ya kurulması talebimizi yineliyorum. Bu yatırım Kastamonu için önemli bir istihdam kapısı olacak” dedi.

“KUZEYKENT’TE EMSALİ 1.8 OLARAK BELİRLEDİK”

Kuzeykent ve Canadaroğulları mahallerinin revize imar planlarıyla ilgilide açıklama yapan Başkan Babaş şunları söyledi;
“Kuzeykent Mahallemizde revize imar planını gerçekleştirdik. Ada bazında imar eşitliğini sağlayan yeni revize imar planımızı halkımızın görüşleri doğrultusunda mevzuatlara uygun bir şekilde gerçekleştirerek Türkiye’de örnek bir çalışmayı hayata geçirdik. Bina riskli ise, herkesin onayı varsa ve her bir mesken için altında otopark olmak şartıyla emsali 1.8 yapacağımızı söyledik. Herkes bunu kabul etti. Candaroğulları Mahallesi’nde de ada bazında herkesin anlaşması durumunda emesali aynı şartlarda 2.1 olarak belirledik. Esentepe ve Mehmet Akif Ersoy mahallerinde de ada bazında emsalleri 1.50 olarak uygulayacağız. Burada amacımız depreme dayanıksız olan binaların yenilenerek vatandaşlarımız güvenle oturacağı konutların oluşması ve görüntü kirliliğinin de ortadan kalkmasıdır. Bunun için yeni imar planında bire bir yeraltı otoparkı şartı getirdik.”

“GÜNEYKENT’TE BİNALAR
6 KATI GEÇMEYECEK”

Güneykent projesi çerçevesinde 886 hektarlık alanı mücavir alana aldıklarını hatırlatan Başkan Babaş, “Bilindiği üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız Güneykent’in mücavir alan içerisine alınması yönündeki kararı onayladı. Verilen onayın ardından Budamış Köyü’nden 174 hektar, Bulacık Köyü’nden 60 hektar, Keremli Köyü’nden 58 hektar ve Örencik Köyü’nden 581 hektarlık alan mücavir alan içerisine alındı. Bu kapsamda, Kastamonu Havalimanımız da tamamen mücavir alan içerisinde alındı. Güneykent’te yapılan düzenlemelerin ardından toplam 886 hektarlık alan mücavir alan içerisine alınmış oldu. Burada da çalışmalarımız hız vereceğiz. Şehrin güneyinde örnek bir kent inşaa edilmesini sağlayacağız. Bu bölgede imar başladığında havaalanı olduğu için 6 kattan fazlasına müsaade etmeyeceğiz, binalar 6 katı geçmeyecek” diye konuştu.

“15 YILDA 9 MİLYAR TL YATIRIM ALDIK”

Kastamonu’nun genel hizmetlerde de önemli bir kaynak aldığını söyleyen Tahsin Babaş, “Önce başlatılıp yarım bırakılan işler, atıl bırakılan binalar hatta kimilerine göre hayal olarak görünen projeler son 15 yılda hayata geçirilmiştir. Bu süre zarfında ilimize genelde 9 Milyar TL’nin üzerinde bir yatırım yapılmıştır. Bugün Kastamonu; Havalimanı ve Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli’yle şehirlerarası ulaşımda konforu yakalamıştır. Çok kısa bir sürede yapımı tamamlanan 520 yataklı Devlet Hastanesi, Kastamonumuzun sağlık alanında bölgenin merkezi olması açısından çok önemlidir.Kastamonumuzun en az 50 yıllık içmesuyu ihtiyacını karşılayacak ve zirai sulama noktasında ilimizde hem üretime, hem ekonomiye hem de istihdama katkı sağlayacak olan Kırık Barajı’nın ihalesi yapılarak yapımına başlanması büyük önem arz etmektedir. Yeni Kastamonu-Ankara Yolu projesi ve ihalesi yapılan devasa projelerden biri olan İnebolu-Kastamonu yolu projeleri de Kastamonumuzun hızlı gelişiminin en önemli parçalarından olacaktır.” dedi.

Tahsin Babaş, yapımı tamamlanan ve son aşamaya gelen Seyrangah Tepe başta olmak üzere Turhan Topçuoğlu Şehir Parkı, yapımı devam eden İsmailbey Mahallesi Şehir Parkı başta olmak üzere diğer çalışma yapılan yerlerde de katılımcılara gösterildi.

Resim Sergisi

Tahsin Babaş’ın 3 yıllık çalışmasını gösteren resim sergisi Şehir Parkında yeni yapılan bina altında dün düzenlenen törenle açılışı gerçekleştirildi.

 

Ahşap Fuarı’nın resmi açılışı 19 Mayıs 2017

Ahşap 18 Mayıs’da açılacak olan Ahşap Fuarı’nın resmi açılışı 19 Mayıs 2017 cuma günü Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun da katılımı ile gerçekleştirilecek.

———————————————————————
Basın toplantısından
satır başları

– 3 yılda 140 Milyon TL’lik yatırım gerçekleştirildi.
– Belediye Başkanlığım dönemimde 5 seçim yapılmasına rağmen çalışmalarımıza hiç ara vermeden devam ettik.
– İlimiz için büyük proje olan teleferik ihalesi yapıldı.
– Teleferik kabinleri için seçilen 5 renkten kırmızı olanı Kastamonu halkının tercihi olarak beğenildi.
– Seyrantepe ile Batı Çevre Yolu birleştirilecek ve yolu yapılarak turizme de kazandırılmış olacak.
– Bakırcılar Çarşısı projesi KUZKA’ya sunuldu.
– Ödül alan Nasrullah Çevre Düzenlenmesine başlandı. Mavi Gişeden itibaren olan yol trafiğe kapatılarak yaya geçidi şeklinde olacak.
– Nasrullah Cami Minaresi yanındaki binalar yıkılara caminin etrafı açılacak.
– Saat Kulesi etrafı cephe iyileştirilme projesine başlandı.
– Kale’nin restorasyonu bize devredildi.
– 4 direkli teleferik projesini Anıtlar Yüksek Kurulu onayladı.
– Şeyhoğlu Konağı Butik Otel ve Kültür Merkezi olacak.
– Ahmet Kaptan Konağı Cumhurbaşkanına tahsis edildi.
– Topçuoğlu İş Merkezi yeniden yapılarak mimariye uygun şekle getirilecek, altına da 57 araçlık otopark yapılacak.
– İlimiz turizmine büyük değer katacak Kasaplar Halinin yeninden yapılmasına yüzde 60’ı razı olurken, yüzde 40’ı razı olmadı. Bu yüzden de yapamıyoruz. Sadece cephe iyileştirilmesi ve iç kısmının yapılması için proje yapıyoruz.
– Bağkur İşhanı ile ilgili çalışmalarımızı da sürdürüyoruz. Buradan da olumlu cevap alamadık.
– Site İşhanı projesi ihale aşamasında. İşhanı altına da 50 araçlık otopark yapacağız. Ticaret ve Sanayi Odası başta olmak üzere bazı kurumlar da bu binaya taşınacak.
– Aşirefendi Hanı restorasyonuna da bu sene başlamak istiyoruz.
Kürkçüoğlu (Acem) Hanı takas yöntemi ile alıp burasını hanımlara yönelik çarşı olarak yapacağız.
– Döğücüler Sokak üstünü mimariye göre kapatacağız.
– Uçak Cafe projesinde sona gelindi. Buraya işletmeci bekliyoruz. İlk ihaleye katılan olmadı, burasını ikinci ihaleye çıkartacağız.
– 4 yıldızlı Otel Residence ve AVM projesi 120 Milyon TL’lik bir proje, 2019 yılı gibi de bu projwnin bitirilmesi bekleniyor.
– Kastamonu her geçen gün büyüyor, bizde altyapıyı ona göre yapıyoruz.
– Kültür Spor ve Engelsiz Yaşam Merkezi, Vadipark projesi, Sepetçioğlu pazar yeri, Toplu Konut Projesi çalışmalarımız da devm ediyor.
– Kuzeykent Kamyon garajını yaparak Taşıko’ya teslim ettik. Güventur içinde yer yapımına başlıyoruz.
– Türkiye’nin 738 ile en çok üyesi bulunan sanayicilerimiz içinde Maslak Yeni – Küçük Sanayi Sitesi Projesi için de çalışmalar hızla devam ediyor. Yer konusunda da son aşamaya gelinildi.
– Tarım dışı alan ilan edilen 886 hektar alana sahip Güneykent Projesi içinde mücavir alan olması için müracaatımızı yaptık. Burada bulunan 2,5 milyon metrekare hazine arazisini TOKİ’ye devrettik.
– Kuzeykent Pazar yeri yanındaki 38 yeri bulunan Oto Galeri sitesi de tamamlandı. Bu yerler başka yerde yeri bulunmayanlara verilecek.
– Kastamonu’nun üç giriş yerine Şehir Giriş Portalı yapılacak.
Kentsel Dönüşüm yapılan bina altlarına otopark yapılmasını istiyoruz.
– Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca Türkiye genelinde imar tadilatları geçici süre durduruldu.
– Şehrin aydınlatma çalışmalarının yarısı tamamlandı, yarısını da bu sene tamamlamaya çalışacağız.
– Eski Belediye Binasını yıkacağız.
– Mehmet Akif Ersoy Mahallesi aile sağlık merkezi örnek bir merkez oldu
– Uzunyazı’ya 15 Temmuz Gençlik Merkezi yapacağız. Burada at yarışı, oto drag ve diğer faaliyetlerde yapılacak. .
– Taşköprü Yoluna üst geçit, Daday kavşağına Kuzeykentten gelen araçlar için alt geçit yapacağız.
– Çöp koyternırları yer altına girecek.
– Kırık projesi ilimizin en büyük projeleri arasında. İlimizin en az 50 yıl su ihtiyacını giderecek.