Kovid-19 aşısına Türk damgası

Dünyayı esir alan korona virüsüne karşı beklenen aşı haberi ABD merkezli ilaç şirketi Pfizer ile Almanya merkezli BioNTech şirketlerinden geldi.

Koronavirüsle aşısında başarıya ulaştığını açıklayan ilk şirket olan BioNTech’in arkasında Türkiye kökenli iki bilim insanı var.

ABD merkezli Pfizer ile birlikte geliştirdikleri koronavirüs aşısında yüzde 90 başarıya ulaştıklarını açıklayan Almanya merkezli BioNTech şirketi, aileleri Türkiye’den Almanya’ya göçmüş Özlem Türeci ve Uğur Şahin tarafından 2008’de kuruldu.

Almanya merkezli BioNTech’in kurucusu ve CEO’su Prof. Uğur Şahin gelişmeyle ilgili açıklamalarda bulundu…

Uğur Şahin, “Küresel üçüncü fazın ilk analizinde Kovid-19 aşısının etkili bir şekilde virüsü engellediğini  gösteren sonuçlar var. Bu inovasyon, bilim ve küresel iş birliği çalışması için bir zaferdir. Bu yolculuğa 10 ay önce başladığımızda ulaşmak istediğimiz noktadayız. Özellikle tam da salgının ikinci dalgasının ortasındayken ve birçoğumuz karantinadayken bu başarı çok büyük bir öneme sahip ve normale dönmek için bir fırsat” dedi. Şahin, çalışmaların devam edeceğini dile getirirken, “Bu çok önemli başarıya katkı sağlayan herkese teşekkür etmek istiyorum” dedi.

BİR YIL BOYUNCA KORUMA SAĞLAYABİLİR

Reuters’a açıklamalarda bulunan Şahin, aşının ne kadar süre etkili olduğunu da duyurdu. Şahin, “Aşının koruma etkisi bakımından yapılan sonuçlarında iyimserdim. Aşının en az 1 yıl boyunca koruma sağlaması bekleniyor” ifadesini kullandı. Fakat henüz aşının ne kadar süre boyunca koruma sağlayacağına dair resmi bir açıklama yapılmadı.

Şahin, “Bu sonuçlar bize Kovid-19’un kontrol altına alınabileceğini gösteriyor. Günün sonunda bu gerçekten de bilimin zaferi” ifadesini kullandı.