Kovid-19 kıskacında Turizm Haftası

 

  • İl Kültür ve Turizm Müdürü Ziver Kaplan, bugün başlayan Turizm Haftası’yla ilgili yayınladıkları basın bülteninde, ilimizde 2019’da 763 bine çıkan geceleme sayısının geçen yıl salgının etkisiyle 168 bine kadar düştüğünü belirtirken Bakanlık tarafından tescilli konaklara en çok proje ve uygulama yardımı yapılan il olduğumuzu 2005-2020 arasında sağlanan katkının 15 milyon lirayı bulduğunu açıkladı.
  • Belediye Başkanı Galip Vidinlioğluda, haftayla ilgili mesajında, Kovid-19 salgınının turizm faaliyetlerini durağanlığa uğrattığını belirtti ve “İnanıyoruz ki geçirdiğimiz bu zor dönemi geride bıraktığımızda ve salgını hayatımızdan çıkardığımızda turizm açısından da eski günlere tekrar döneceğiz” dedi.

 

Kovid-19 salgınının turizme vurduğu darbenin ilimizdeki yansıması da sert oldu. İl Kültür ve Turizm Müdürü Ziver Kaplan, bugün başlayacak Turizm Haftası’yla ilgili basın bültenlerinde bu tabloyu rakamlarla ortaya koydu ve “İlimizde 2015 yılında 407 bin 16 olan toplam geceleme sayımız, 2019 yılı itibariyle 763 bin 679’a ulaşmıştır. Fakat tüm dünyada olduğu gibi maalesef ülkemizi de etkisi altına alan Kovid-19 salgını nedeniyle 2020 yılı geceleme sayısı 168 bin 830’a düşmüştür” dedi.

2021 yılı itibariyle İlimizdeki konaklama tesisi sayısının 139 olduğu, bunlardan 22’sinin turizm işletme belgeli tesis, 92’sinin yerel yönetim belgeli tesis, 25’inin ise misafirhane olduğunu belirten Kaplan, toplam oda sayısının 3 bin 154, toplam yatak sayısının ise 7 bin 339 olduğunu belirtti ve “Tarihi konaklar açısından zengin olan ilimize Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2006-2020 yılları arasında 273 konağa uygulama, 2005-2020 yılları arasında 393 konağa ise proje yardımı olmak üzere 14 milyon 999 bin 205 TL katkı sağlamıştır. Bakanlığımız tarafından tescilli konaklara en çok proje ve uygulama yardımı yapılan il Kastamonu’dur” dedi.

“Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi tüm sektörleri etkilediği gibi turizm hareketlerini de her açıdan önemli oranda etkilemiştir” diyen İl Kültür ve Turizm Müdürü Ziver Kaplan, “Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da birçok etkinliğimizi gerçekleştiremeyecek olmamızın üzüntüsü içerisindeyiz. Bu zor günlerin en kısa süre geçmesi ve el birliği içinde etkinliklerimizi tekrar gerçekleştirebilmek dileğiyle turizm camiasının ve bütün vatandaşlarımızın 15-22 Nisan Turizm Haftasını kutluyorum” ifadesini kullandı.

VİDİNLİOĞLU

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu da hafta nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Vidinlioğlu mesajında şöyle dedi:

“Güzide Kastamonu’muzun doğal güzelliklere ve tarihi geçmişe sahip yapıtları adeta bölgemizi turizm cenneti yapan değerlerdendir. Ilgaz Dağı’nın kış turizmine elverişliliği, tarihi yapıya sahip Cide’mizin yaz turizmi potansiyeli, gerçekleştirilen atılımlarla ülke içi turizmi içerisindeki payını ve önemini gün geçtikçe arttıracaktır. Valla Kanyonu’ndan Ilıca Şelalesi’ne, Pompeipolis Antik Kenti’nden İnebolu evlerine kadar onlarca güzellik Kastamonu’muzu süslemekte, yer yıl yerli ve yabancı yüzlerce turistin de ziyaretini sağlamaktadır.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını nedeniyle, dünyada olduğu gibi ülkemizde de turizm faaliyetleri geçici olarak durağanlığa uğramıştır. İnanıyoruz ki geçirdiğimiz bu zor dönemi geride bıraktığımızda ve salgını hayatımızdan çıkardığımızda turizm açısından da eski günlere tekrar döneceğiz.

Geçmişten günümüze kadar turizm sektörünün gelişimine katkı sağlayan ve Türk turizmini dünyaya tanıtırken büyük hassasiyet gösteren herkese teşekkür ediyor, başarılı ve sağlıklı bir turizm sezonu geçirmemizi diliyorum. Turizm sektörü çalışanlarına ve tüm halkımıza sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”