Köy-Koop’un değeri şimdi daha iyi anlaşılıyor; Süt üreticisi altyapıyla ayakta

Kastamonu ekonomisinin temel direklerinden hayvancılığın süt üretimi noktasında işler, koronavirüs salgınının ortaya çıkardığı olumsuzluk ve engellere karşın, herhangi bir aksaklığa uğramadan, normal çizgisinde sağlıklı biçimde yürümeye devam ediyor.

Kastamonu Köy Kalkınma Kooperatifleri Birliği (Köy-Koop) Başkanı Erol Akar, koronavirüs salgınına bağlı olarak üretimde bir sıkıntı yaşanıp yaşanmadığıyla ilgili sorumuzu cevaplarken, herhangi bir sıkıntı yaşanmadığını, hizmetin aynı çizgide devam ettiğini açıkladı.

Akar, kurdukları 37 merkezde toplama, kontrol, soğutma işlerinin aksamadan sürdüğünü, günde yaklaşık 100 ton sütün il dışı ve içine sevk edildiğini ifade etti ve “Bu altyapı olmasa sevk imkanı ortadan kalkacağı gibi, üreticimiz devlet desteği de alamayacaktı” dedi.

Kurdukları altyapının Kastamonu’da hayvancılığın önünü açtığını, yüzde 60’ı il dışına olmak üzere yılda 30 bin ton sütün ek katma değer de yaratarak pazarlandığını kaydeden Akar, “Kooperatif ne yapıyor?” sorusuna verilen en güzel cevabın bu olduğunu söyledi.