“KÖYDES'le tatlı telaş başladı”

Kayıkcı: “Yaklaşık 3 misli artan KÖYDES ödeneklerimiz sizlerde bir memnuniyet yarattı. Bu memnuniyetle beraber tatlı da bir telaş başladı. Burada ilk teşekkürü Başbakanımıza ediyorum. Ayrıca Sayın Valimiz ödenekler açıklanır, açıklanmaz ertesi günü KÖYDES ile önemli toplantılar yaptı. Özellikle geçen sene yapamadığımız 2’nci kat asfalt çalışmalarımız ve bu sene hedeflediğimiz 1’inci kat asfalt çalışmalarımızı bu vesile ile gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz.”
IMG_5393İl Genel Meclisi (İGM) Nisan ayı toplantıları dün Mehmet Kayıkcı başkanlığındaki ilk oturumla başladı. Denetim Komisyonu’nun 2016 yılı gelir ve gider hesapları üzerine hazırladığı raporun görüşüldüğü toplantı öncesinde İGM Başkanı Mehmet Kayıkcı, Meclis’in görevde 3’üncü yılı doldurduğunu hatırlattı ve 3 yıldır yapılan hizmetler için İGM üyelerine teşekkür etti.
İGM Başkanı Mehmet Kayıkcı, “Biliyorsunuz Mart ayı referandumdan dolayı ilimiz ve ilçelerimiz çok hareketli günler geçirdi. Cumhurbaşkanı’mız Kastamonumuza sıklıkla gelen biri. Son üç yıldır gelememiştir. Kendilerinin ilimize gelişleri Kastamonulularda müthiş bir heyecan oluşturdu. Referandum ile ilgili görüşlerini Kastamonu halkıyla paylaştı. Cumhurbaşkanımız gelişinde eksiksiz olarak programların gerçekleşmesini sağlayan herkese teşekkür ederim” dedi.
KÖYDES ödeneklerine de değinen Kayıkcı, “Yaklaşık 3 misli artan KÖYDES ödeneklerimiz sizlerde bir memnuniyet yarattı. Bu memnuniyetle beraber tatlı da bir telaş başladı. Burada ilk teşekkürü Başbakanımıza ediyorum. Ayrıca Sayın Valimiz ödenekler açıklanır, açıklanmaz ertesi günü KÖYDES ile önemli toplantılar yaptı. Özellikle geçen sene yapamadığımız 2’nci kat asfalt çalışmalarımız ve bu sene hedeflediğimiz 1’inci kat asfalt çalışmalarımızı bu vesile ile gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz. Ayrıca KÖYDES ödeneklerinin yüzde 30’u kesilir diye YPK kararları var. Burada hem bizim hem de vekillerimizin talebi ile bu kesinti yüzde 20’ye kadar çekildi. İlçelerimiz yüzde 10’luk bir dilimle hizmet edebilme şansına kavuştular” ifadelerini kullandı.
İGM’de dün görüşen tek madde 2016 yılına ait denetim komisyonu raporu oldu. İnebolu İGM Üyesi ve Denetim Komisyonu Başkanı Mehmet Kösem tarafından okunan raporda ise iki önemli eksikliğe dikkat çekildi.
Kösem, 9 ilçe özel idare müdürlüğünde istidam edilen kamu çalışanlarının sosyal denge tazminatları ödemelerinin yanı sıra vergi dilimi uygulamalarında hata olduğunu tespit ettiklerini açıkladı.
Bazı ilçe müdürlüklerinde personele fazla ödeme yapıldığının kayıtlara yansıdığına vurgu yapan Kösem, ilçe özel idaresi personellerine ait özlük hakları ve maaş bordrolarının İl Özel İdaresi bünyesinde faaliyet gösteren İnsan Kaynakları Müdürlüğü tarafından yerine getirilmesinin uygun olacağına dikkat çekti.