Köylüler köyü kurtardı

İlk müdahaleyi yapmasalar evlerin en az yarısı gitmişti…

3 ev ile 2 ambar yandı, 1 ev zarar gördü

Beşören köyünde çıkan yangında 3 ev ve 2 ambar tamamen yanarken 1 evde hasar oluştu. İddiaya göre, yanık unutulan tüpten çıkan yangına ilk müdahaleyi, yolların dar oluşu nedeniyle ulaşması zaman alan itfaiyeden önce köylüler yapıp alevlerin diğer evlere sıçramasını önleyebilmek adına büyük gayret sarf etti.

Küre Beşören köyü, hanelerinin büyük bölümünün küle dönebileceği büyük bir yangın felaketiyle karşı karşıya kaldı.
Beşören köyünde İsmail Akkuş’a ait evde henüz netleştirilemeyen bir nedenden, ancak iddiaya göre ise çay demlemek için yakılan tüpün açık unutulması yüzünden yangın çıktı.
Kısa sürede büyüyen yangın Süleyman Akkuş, Ahmet Akkoca ve Burhan Akkuş’un evi ile 2 ambara sıçradı.
Bölgeye gelen itfaiye ekipleri, yolların dar olması nedeniyle eklerle oluşturdukları yaklaşık 300 metrelik hortumla yangına müdahale etti.
Kontrol altına alınan yangında İsmail, Süleyman ve Burhan Akkuş’un evleri ile 2 ambar kül oldu, Ahmet Akkoca’nın evinde ise hasar meydana geldi.
Yangının başladığı evin sahibi 83 yaşındaki İsmail Akkuş, yanan evde 53 yıldır ikamet ettiğini söyledi.
Yangının bir anda çıktığını anlatan Akkuş, “Uyuyordum, kalktım iş işten geçmiş. Ancak traktörümü kurtarabildim. Başka imkan yoktu, hiçbir şeyimi alamadım. Evde her şey vardı, hepsi kaldı.” ifadesini kullandı.

Yangın ilk çıktığında görüp evin önüne geldiğini belirten köy sakinlerinden Davut Karataş ise, “Baktım karşıya duman çıkıyordu. Yaşlı amcayı yanan evden çıkardık. Ondan sonra dumanlar yükseldi. Alevler yükselince hortumlar çektik yangını söndürmeye başladık. İlk müdahaleyi yangına bizler yaptık. Köylüler daha fazla hortum getirdi ve itfaiye gelene kadar yangını daha da büyümesini engellemiş olduk. Yangın daha da ilerlememiş oldu. Engellemeseydik köyün yarısı yanardı. Evler birbirlerine yakın olduğundan dolayı üç ev yandı. Sonra beton olan ev sıçradı. Betonarme evi korumasaydık o evi de geçtikten sonra 12-13 ev yanmıştı. Ayrıca karşısında olan evlerde vardı. Onlarda yanacaktı. En az 20-25 hane ev yanmış olacaktı” dedi.

Yangının neden çıktığını bilmediğini söyleyen Eyüp Bakal ise, “Burada yaşlı bir amca oturuyor. Bizde yangını haber alınca Kastamonu’dan direk buraya geldik. Görünen manzara bu. Allah daha beterinden korusun. Şu anda üç ev tamamen yandı, bir ev ise kısmen yandı. 2 ambarda yandı. Can veya mal kaybımız şükür yok” dedi.

AA-İHA