KÜ projelerine TÜBİTAK desteği

Cumhurbaşkanlığı genelgesi ile 2019 yılının Prof. Dr. Fuat Sezgin yılı olarak ilan edilmesinin ardından TÜBİTAK Sosyal ve Beşeri Bilimler Araştırma Destek Grubu tarafından çıkılan “1003-SBB-FLSF-2019-1 İslam Medeniyeti ve Bilim Tarihi” başlıklı çağrı kapsamında Araştırma Destek Programları Başkanlığı’na (ARDEB) önerilen projelerin bilimsel değerlendirme işlemleri tamamlandı.

İlgili çağrılar kapsamında 1.aşama için önerilen 118 adet proje önerisinden 37’si 2. aşama başvurusuna hak kazanmış olup, bu projelerden 34’ü için 2. aşama başvurusu yapıldı.

Söz konusu proje önerilerinden de 22’si bilimsel değerlendirmeye alınıp, 6 adet projenin desteklenmesine karar verildi.

“1003 – Öncelikli Alanlar Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı Usul ve Esasları”nın 5’inci maddesi çerçevesinde, ARDEB tarafından yapılan ön değerlendirme ile Çağrı Programı Danışma Kurulunun (ÇPDK) görüşleri doğrultusunda ilgili Araştırma Destek Grubu tarafından oluşturulan panellerde yapılan bilimsel değerlendirme sonucunda, Fen Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü Başkanı Prof. Dr. Yavuz Unat’ın yaptığı Osmanlı Astronomisinin Değişim ve Dönüşümü (17 – 19. Yüzyıllar Arası) ve Felsefe Bölümü Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Fatma Zehra Pattabanoğlu’nun yaptığı Ortaçağ İslam Astronomisinde Evrenin Mekanik Yorumu ve Batıya Etkileri adlı projeler desteklenmeye hak kazandı.