Kurbanlık sevkinde yarı yarıya düşüş

Nakliye ve yer kirası giderlerindeki artışlar üreticiye sert fren yaptırdı

 

• Bugün başlıyor

İlimizin hayvancılık merkezi Devrekani’den üreticinin yıl boyunca hedeflediği İstanbul’a kurbanlık sevki yarın başlıyor. Ne var ki, nakliye ve yer giderlerindeki artışlar, üreticinin hesabını bozdu. İstanbul’a sevk edilecek kurbanlık sayısı, geçen yıla göre neredeyse yarı yarıya düşüş gösterdi.

  • Katlayan kurbanlık fiyatları da düşüşte etken

İlçeden bu yıl İstanbul’un Avrupa yakasına, 985 büyükbaş ve 200 küçükbaş kurbanlık sevk edilecek. Geçen sene ise 1720 büyükbaş ve 220 küçükbaş olmak üzere toplam 1940 kurbanlık sevk edilmişti. Sevkiyat sıyasındaki bu büyük düşüşte kurbanlık fiyatlarındaki artış da etkili oldu.

 

İlimizin hayvancılık merkezi Devrekâni’de yıl boyunca hedeflenen İstanbul’a kurbanlık satış seferi için geri sayım başladı. İlçeden bu yıl İstanbul’un Avrupa yakasına, 985 büyükbaş ve 200 küçükbaş kurbanlık sevk edilecek. Geçen sene ise 1720 büyükbaş ve 220 küçükbaş olmak üzere toplam 1940 kurbanlık sevk edilmişti.

Devrekâni’den İstanbul’un Anadolu Yakası’na, Ankara ve Zonguldak gibi illere satış için götürülecek kurbanlık sayısı ise geçen sene 800 civarında idi, bu sayının da yarıya kadar düşeceği belirtildi.

Kurbanlık fiyatları, girdilerdeki artış nedeniyle geçen seneye göre yüzde yüze yakın artış gösterdi. Geçen sene pazarlarda büyükbaş kurbanlıklar 7 ila 20 bin lira, küçükbaş kurbanlıklar da 1,5 ile 3 bin lira arasında satılırken bu yılki fiyatlar ise 13 ila 30 bin ve 4 ila 8 bin arasında olacak.

İlimizin hayvancılık merkezi olan Devrekâni’den İstanbul’a kurbanlık sevkiyatı yarın başlıyor.

Şaptan âri bölge olan Avrupa yakasına satış için götürülecek 985 büyükbaş ve 200 küçükbaş kurbanlığın kan örnekleri Ankara Şap Enstitüsünde temiz çıktı. Bu kurbanlıklar İstanbul Avrupa yakası başta Sultanbeygazi, Eyüp, Alibeyköy, Bayrampaşa ve Kâğıthane Belediyesi başta olmak üzere diğer bazı belediyelerin kurban satış yerlerine sevk edilecek.

Bu yıl il dışına sevk edilecek kurbanlık sayısının düşmesinde yer ve çadır ücretlerinin yüksekliği ve akaryakıt fiyatındaki artışların nakliye ücretlerine yansıması etken oldu. Bir kamyonun nakliye ücreti, yer ve çadır gideri ile birlikte 100 bin lirayı geçiyor. Bu da kurban sevkini yarıya kadar düşürdü.

2011 yılında 5 bin üzerinde kurbanlık sevk edilirken bu sayı geçen yıl 2 bin civarına ve bu yıl da 1200 civarına kadar düştü.

Cengiz MUHZİROĞLU