KURTARMA SEFERBERLİĞİ

Kastamonu'nun İnebolu ilçesinde kar nedeniyle yolu kapanan köylerde rahatsızlanan 2 kişi, AFAD ve UMKE ekiplerinin yardımıyla hastaneye götürüldü. ( AFAD - Anadolu Ajansı )

Kastamonu genelinde son bir haftadır etkili olan, sahil bölgemizdeki yerleşim alanlarını ise adeta esir alan kar yağışı sonrasında bu kaz de kurtarma seferberliği başlatıldı. Yolları kapanan yerleşim alanlarına ulaşmak için yoğun bir çaba sarf eden ekipler, zaman zaman hasta vatandaşlara ulaşmak için de adeta zamanla yarıştı.

Sahil şeridindeki ilçelerde kar kalınlığı 2 metreye yaklaştı. Ağaçların elektrik direklerinin üzerine devrilmesi ve fırtına nedeniyle bir çok yerleşim yerine elektrik verilemedi. Adeta evlerine hapsolan vatandaşlara ulaşmak için ekipler günlerdir bölgede çalışma yürütüyor. Sadece Özel İdare ekipleri değil, Orman, Karayolları ve DSİ’ye bağlı ekipler de yol açma çalışmalarına destek veriyor. UMKE, 112 ve AFAD ekipleri de zaman zaman paletli kar ambulanslarının da kullanıldığı kurtarma çalışmalarıyla vakalara en kısa sürede ulaşmaya çalışıyor. Sağlık ekiplerinin araçlarının ulaşamadığı bölgelerde ise ya traktör römorkunda ya da greyder kepçesinde hastalar taşındı.

ABANA

Kar kalınlığının 2 metreye ulaştığı Abana Göynükler köyünde yaşayan Fahri Acar, evinde düşerek başından darbe aldı. Yakınlarının 112 Acil Servis’ten yardım istemesi üzerine bölgeye ekip yönlendirildi. Abana Orman İşletme Şefliği’nin de araç desteği verdiği çalışmalarla karla kaplı yollar aşılarak köye ulaşıldı. Evinden ana yola kadar ekiplerin sedye ile taşıdığı Acar, daha sonra ambulansla Bozkurt Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Yine Abana Akçam köyüne bağlı Müsellim Mahallesi’nde de Ömer Civelekoğlu’nun rahatsızlanması üzerine bölgeye ekip gönderildi. Ambulans, kardan ilerleyemeyince devreye Orman İşletme Şefliğinin arazi aracı girdi. Belediye ekiplerinin de destek verdiği çalışmalarla hastanın evine ulaşan sağlık görevlileri, ilk müdahalesini yaptığı Civelekoğlu’nu ambulansa taşıdı. Civelekoğlu, kaldırıldığı Abana Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı.

İNEBOLU

İnebolu Bayıralan köyünde görme kaybı ve baygınlık geçiren 80 yaşındaki Müyesser Salcıoğlu’nun ailesi, 112 Acil Servis’i arayarak yardım istedi. Yolun kar nedeniyle kapalı olması üzerine köye AFAD ve UMKE ekipleri sevk edildi. Paletli kar aracıyla köye ulaşan ekipler, yaşlı kadını evinden alarak 112 Acil Servis ekiplerine teslim etti. İnebolu Devlet Hastanesinde ilk müdahalesi yapılan Salcıoğlu, Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildi.

İnebolu Çiçekyazı köyü Çandır Mahallesi’nde imam hatip olarak görev yapan Hasan Güner (21) hastalandı. 112 Acil Servis ekipleri köye ulaşamayınca AFAD ve UMKE’den destek istendi. Paletli kar aracıyla köye giden ekipler, hastayı alarak ilçeye getirdi. Sağlık görevlilerine teslim edilen Güner, İnebolu Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

İnebolu Esenyurt köyünde KOAH hastası Emrullah Kancaoğlu, Şeyhömer köyünde ise karın ağrısı şikayeti olan 96 yaşındaki Zehra Çalık, 112 Acil Servis’ten yardım istedi. Paletli kar aracıyla hastalara ulaşan AFAD ekiplerine UMKE de destek verdi. Ekipler, Kancaoğlu ve Çalık’ı alarak 112 Acil Servis ekiplerine teslim etti. Kancaoğlu ve Çalık, İnebolu Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı.

BOZKURT

Bozkurt Koşmapınar köyünde yaşayan Tayfun Kartal, ameliyatlı bacağının şişmesi sonucu 112 Acil Servis’i arayarak yardım istedi. İhbar üzerine İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) personeli ile Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) harekete geçti. Ekipler, paletli araçla köyden aldığı Kartal’ı kara yolunda bekletilen ambulansa ulaştırdı. Kartal, ilk müdahalesinin ardından Bozkurt Devlet Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı.

DOĞANYURT

Doğanyurt Baldıran köyünde rahatsızlanan Mehmet Azgın, 112’yi arayarak yardım istedi. Paletli ambulans ekibi, kar kalınlığının 1,5 metreyi bulduğu köye 9 saatlik çalışmanın ardından ulaştı. Hasta, Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.

Doğanyurt Gökçe Köyü’nde yaşayan 90 yaşındaki Rukiye Sümer, 15 saatlik çalışma sonrasında kurtarıldı. Yaklaşık 2 metre kar bulunan köy yolunu açmak için sabah çalışma başlatan karla mücadele ekipleri, akşam saatlerinde köye ulaştı. Burada ekipler, köy merkezine 2 kilometre uzaktaki evinde yalnız yaşayan 90 yaşındaki Rukiye Sümer’den günlerdir haber alınamadığını öğrendi. Bunun üzerine İlçe Özel İdare Müdürü Şevket Tanık, ekipleri yaşlı kadının evine yönlendirdi. Karla mücadeleye devam eden ekipler, gece saatlerinde yaşlı kadına ulaşmayı başardı. Rahatsızlandığı belirlenen ve iş makinesinin kepçe kısmına alınan kadın, bu şekilde 2 kilometre taşınarak köy merkezine getirildi. Kadın, buradan araçla Doğanyurt Toplum Sağlığı Merkezi’ne götürüldü. Yaşlı kadının sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

AA-İHA