Kuruduk kaldık

İlimiz son yılların en kurak günlerini yaşıyor. Barajlardaki su seviyesi iyice düşerken, 2021’deki tarımsal üretimle ilgili endişeler de büyüyor.

Meteoroloji’nin önümüzdeki günlere yönelik tahminlerine göre de bölgemiz için yağış beklenmiyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Türkiye’nin kuraklık haritasını güncelledi. Haritaya göre ilimiz kuraklığın “olağanüstü ve çok şiddetli” yaşandığı illerin başında geliyor.

Aylardır yağmura hasret olan ilimizde Aralık ayının sonuna gelinmesine karşın ciddi bir kar yağışı da gerçekleşmedi. Bu durum endişeleri daha da artırdı.

Meteoroloji’nin önümüzdeki günlere yönelik tahminlerine göre de bölgemizde yağış beklenmiyor.

Devlet Su İşleri, baraj ve göletlerimizdeki doluluk oranlarını internet sayfasından yayınlamayı geçtiğimiz haftalarda durdursa da edinilen bilgilere göre su seviyeleri doğal olarak daha da azalmış durumda. Bazı göletler ise kuruma noktasına geldi. Bu tablo 2021 yılındaki tarımsal üretimi zora sokacak gibi gözüküyor.

Eylül ayı verileri Kastamonu’daki en kurak dönem olarak kayıtlara geçti. Eylül ayında Kastamonu tarihinin sıcaklık rekoru kırılmış ve 1 Eylül’de 36.5, 2 Eylül’de 38.4 ve 3 Eylül’de ise 39.3 derece sıcaklıklar ölçülmüştü.

Belediye, su tasarrufu noktasında vatandaşları bilinçlendirme adına gerekli çalışmaları yürütürken, geçtiğimiz günlerde ise Ilgaz bölgesinde yeni su kaynakları noktasında bir inceleme çalışması gerçekleştirilmişti.