Kurultay provası

CHP’nin 37. İl Kongresi, ilk kez partinin ağır toplarının yoğun katılımının olduğu bir ortamda gerçekleşti.Seçime tek aday olarak giren Hikmet Erbilgin’in yeniden il başkanlığına seçildiği kongrede konuşan Genel Başkan Yardımcısı Yunus Emre, “Türkiye’de gerçeklerin halktan kaçırıldığı, yalanla aldatmacayla insanların gözleri önünden kaçırıldığı bir dönem yaşıyoruz. Türkiye’de karşı karşıya olduğumuz bütün zorlukların demokrasi içinde çözümü vardır. Bu çözümün var olduğunu son seçimlerde gösterdik.” dedi.

CHP Büyük Kurultayında genel başkanlığa aday olacağı yönündeki iddiaları doğrular nitelikte bir konuşma yapan İlhan Cihaner, “Yerel seçim başarısını doğru analiz etmezsek, bu da bizi iktidara doğru değil, faşizmin çok açık sahnelendiği bir döneme götürür. Biz tüm Türkiye’den sorumluyuz. Şu dönemde CHP’nin üyesi olmak kahramanlıktır. Biz birikimi olan bir partiyiz. Biz birikimimizi iyi kullanmazsak, birikimimizi bir başka siyasi görüşe teslim etmiş oluruz. Onun için birikimimizi iyi kullanmamız lazım. Fikirlerimizin yarışmasından çekinmememiz lazım” dedi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanlığı 37. Olağan Kongresi’ni dün Belediye Konferans ve Nikah Salonu’nda yoğun bir katılım ile gerçekleştirildi. Kongrede seçimlere tek aday olarak giren mevcut başkan Hikmet Erbilgin tekrardan seçilerek güven tazeledi.

Kongreye CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Yunus Emre, Parti Meclis Üyesi İstanbul Milletvekili Ali Şeker, genel başkan adaylığı söz konusu olan Parti Meclis Üyesi İlhan Cihaner, TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Karabük Milletvekili Hüseyin Avni Aksoy, Yalova Milletvekili Özcan Özel, Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, 23. Dönem Giresun Milletvekili Eşref Karaibrahim, Çankırı İl Başkanı İlhan Tekin, Karabük İl Başkanı Abdullah Çakır, Aksaray İl Başkanı Abbas Ertürk, Aksaray önceki dönem il başkanı Ramazan Koçak, Aksaray önceki dönem il başkanı Doğan Koşar, partili belediye başkanları, ilçe Başkanları ve yönetimleri, İYİ Parti temsilcileri, bazı muhtarlar, STK temsilcileri. Yol-İş 2. No’lu Sendika Başkanı Sadık Düzgün, Şeker-İş Sendikası İl Temsilcisi Ali Çuhadaroğlu ile parti üyeleri ve sempatizanları katıldı.

Kongre salonu girişine yakın zamanda vefat eden eski yöneticiler Recep Hasgül, Ali Gökçe ve Adil Ataulusoy fotoğraflarının yer aldığı “Yitirdiklerimize saygıyla” yazılı pankart asıldı. Salon girişinde yine“GMGKastamonuspor kulübümüze başarılar dileriz” pankartı yer aldı. Salon içinde çeşitli pankartlar  yer aldı. Gelen çok sayıda mesajın okunduğu kongredekurul raporları okunarak oy birliğiyle ibra edildi.

Kongre’de Divan Başkanlığını Genel Başkan Yardımcısı Yunus Emre, Başkan Yardımcılığı ve Katipüyeliklerini de İmdat Altunbaş, Seyfettin Civelekoğlu, SalihKarasalihoğlu, Muzaffer Bıyıklı, Ümran Pelenkoğlu ve Arzu Aykın yaptı.

Saygı duruşu ve istiklal Marşı’nın okunması ve İl Başkanı Hikmet Erbilgin’in açılış konuşmasının ardından sırası ile Yunus Emre, Ali Şeker, İlhan Cihaner, Süleyman Girgin, Hüseyin Avni Aksoy, Özcan Özel, Barış Karadeniz, Hilmi Varıcı, Eşref Karaibrahim ve Hasan Baltacı birer konuşma yaptı. Seçimlere geçmeden önce de CHP Kastamonu il başkanı Hikmet Erbilgin teşekkür konuşması yaptı, ardında da seçimlere geçildi.

Yunus Emre

Kongrede divan başkanlığı yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi Yunus Emre, konuşmasında şunları söyledi:

“Sivas’ta 1919 yılında toplanan kongremiz partimizin ilk kongresidir. 1927 yılında Ankara’daki kongremizde Mustafa Kemal Atatürk, Nutuk’u kongremizde okumuştur. Atatürk,Büyük Nutukunu CHP ile Ulusal Kurtuluş Mücadelesi arasındaki bağlantıya dikkat çekmek için bu kongrede okumuştur. 1923 yılında partimiz kurulduğunda 9 Eylül günü kuruluş günümüz olarak kabul edilmiştir. Çünkü 9 Eylül 1923’ten bir yıl önce milli mücadele başarıyla sona ermiştir. Yani 9 Eylül zaferin yıldönümüdür. 37’nci kongremizi aynı heyecanla gerçekleştiriyoruz. Bu kongreler bizim için çok önemlidir. Özetle bu toplantılar partimizin en önemli toplantılarıdır. Sivas Kongresi’nden bu yana bu anlayıştayız. Atatürk, bu mücadeleyi başardığında, bir bağımsız devlet kurmuş, bunu başaran Atatürk’ten başka bunu başarmış kimse yoktu. CHP’den de başka parti yoktu. Biz böyle bir partinin köklerinden geliyoruz. Atatürk çok büyük devrimler kurduğunda başka bir örnek yoktu. CHP çok partili hayata geçişte, 1950 yılında barışçıl bir yöntemle iktidarı başka bir partiye devrettiğinde bunu başarmış başka bir parti yoktu. Biz köklerimizden gelen bu anlayış çerçevesinde mücadelemizi sürdüreceğiz. Son yaşadığımız seçimlerde Türkiye’de CHP bir demokrasi zaferi başarmıştır. Son seçimlerde çok büyük bir zafer elde ettik. İstanbul’daki seçimler baskıyla iptal edildi. Yurttaşlarımızın çok ciddi bir demokrasi talebi var. Bizde bu talebin öncüsü olduk ve tek adam rejimine dur dedik. Erdoğan, Türkiye’nin en güçlü adamı olmak istiyor. Erdoğan ne yaparsa yapsın Türkiye’nin en güçlü adamı olamayacak. Türkiye’nin en güçlü adamı  Anıttepe’de yatıyor. Ölümünün üzerinde 80 yıl geçti ama fikirleri çok güçlü olduğu için Atatürk bugün Türkiye’nin en güçlü adamı. Biz de zaten burada söylüyoruz, bu fikirlerin takipçisiyiz; gücümüzü de o fikirlerden alıyoruz.

Bugün Türkiye’de hesap vermekten uzak bir yönetim anlayışı var. Her gün şehit haberleri geliyor.Şu kürsülerden Cumhurbaşkanı çıkıp diyor ki, ‘birkaç şehidimiz var’. Türkiye’de gerçeklerin halktan kaçırıldığı, yalanla aldatmacayla insanların gözleri önünden kaçırıldığı bir dönem yaşıyoruz. Türkiye için utanç manzarası. Ben yurttaş olarak bir Cumhurbaşkanı’nın ‘birkaç şehit’ demesinden utanç duyuyorum. Türkiye’de böyle bir manzara yaşıyoruz.  Türkiye’de karşı karşıya olduğumuz bütün zorlukların demokrasi içinde çözümü vardır. Bu çözümün var olduğunu son seçimlerde gösterdik. Şuna inanmanızı istiyorum bir sonraki kongremizde de yine burada hep birlikte olacağız ve bu kongreyi burada iktidar partisinin kongresi olarak yapacağız.”

Ali Şeker

CHP İstanbul Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi Ali Şeker, kongrenin hayırlı olmasını dileyerek, “Bizim bir kurtarıcımız var, Atatürk ve yeni bir kurtarıcıya ihtiyacımız yok. Bizim şehitlerimiz ‘birkaç’ olarak anılmamalıdır. Bizim başkalarının siyasi rejimini desteklemek adına askerlerimizi oralara göndermeye hakkımızda yok, haddimizde yok” diye konuştu.

İlhan Cihaner

Kurultay’da genel başkanlığa aday olabileceği yolundaki iddialar bulunan CHP Parti Meclis Üyesi İlhan Cihaner, bu iddiaları destekleyen konuşmasında  Kastamonu’nun Kurtuluş Mücadelesi’ndeki öneminden bahsetti. Daha sonra ise  yerel seçimlere değinen Cihaner, “ Yerel seçim başarısını çok doğru analiz etmemiz lazım. Yerel seçim başarısını doğru analiz etmezsek, bu da bizi iktidara doğru değil, faşizmin çok açık sahnelendiği bir döneme götürür. Biz tüm Türkiye’den sorumluyuz. Şu dönemde CHP’nin üyesi olmak kahramanlıktır. Yerel seçimlerdeki başarıda sizin kahramanlığınızın payı var. Biz birikimi olan bir partiyiz. Biz birikimimizi iyi kullanmazsak, birikimimizi bir başka siyasi görüşe teslim etmiş oluruz. Onun için birikimimizi iyi kullanmamız lazım. Fikirlerimizin yarışmasından çekinmememiz lazım. CHP dünyayı değiştirecek kadrolara sahiptir. Yoldaşlık hukukunu harekete geçirelim. Kendi değerlerimizi savunmak zorundayız” dedi.

Süleyman Girgin

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, parti olarak sorumluluklarının yüksek olduğuna vurgu yaparak; “Hep beraber umudumuzu kaybetmeyeceğiz. Ben bir maden işçiyim. Şu anda CHP’de grev yapmaktan gurur duyuyorum. CHP ilk fırsatta iktidar olacak” diye konuştu.

Hüseyin Avni Aksoy

CHP Karabük Milletvekili Hüseyin Avni Aksoy, Atatürk’ün Şapka İnkılâbını Kastamonu’da gerçekleştirdiğini hatırlatarak; “Aydınlığa sahip çıkacak il Kastamonu’dur. Bülent Ecevit Kastamonuludur. Ecevit buranın çocuğudur. CHP demokrasinin eşiği olmalıdır. Burada yanan meşale inşallah iktidar meşalesi olacaktır” dedi.

Özcan Özel

CHP Yalova Milletvekili Özcan Özel, CHP’nin önemine vurgu yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

“CHP Atatürk ilkelerini rehber edinen bir partidir. Bu ateş asla sönmeyecektir. Ülkemizi ve partimizi korumak tavizsiz önceliğimizdir. CHP ülkem ne olacak, demokrasim ne olacak, bağımsızlığım ne olacak sorularını soranların partisidir. Cumhuriyetimizi kurmuş bir partiyiz. Şekerbankları ve Sümerbankları kurduk. 18 yıldır iktidarda olanlar sadece sattı ve bozdu. Şimdi 80 yıllık birikimimizi satan, borç üzerine borç yapan bir iktidar var. Eğitim çöktü, adalet çöktü, vergi adaleti çöktü. Deprem vergisini soranları iktidar ihanetle suçluyor. Koskoca Kızılayı Ensar Vakfı’nın ayakçısı haline getirdiler. İhale üstüne ihale alanlar vergi ödemezken, asgari ücretliler vergi ödüyor. AKP’nin adalet anlayışı bu. Gerçekler net bir şekilde ortadayken, neden korktuğunuzu biliyoruz. Güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönmek CHP’nin sorumluluğudur. Sorumluluğumuz büyüktür.”

Barış Karadeniz

TBMM Başkanlık Divanı üyesi, CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, İran’da yaşanan deprem sonrasında Van’da hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dileyerekbaşyladığı konuşmasında “Kastamonu’nun verimli toprakları vardır. Bu topraklarda her şey yetişir. Bu topraklarda bir tek vatan haini yetişmez. Kastamonulularla et ve tırnak olmaktan çok mutlu ve gururluyum” dedi.

 

Eski milletvekilleri Hilmi Varıcı ve Eşref Karaibrahimde birer selamla konuşması yaptı.

Hasan Baltacı

Kongreye katılanlara selamlayarak konuşmasına başlayan CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, şunları söyledi:

“Benden önceki konuşmacılar Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu gayet net bir şekilde özetledi. Ben öncelikle şunu söylemek istiyorum, partimizi bugüne kadar getiren, partimizde il başkanı olarak görev almış arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bundan önce her kim bu partiye küçücük bir emek harcadıysa hepsinin umudunu yarına taşımak gibi bir görevimiz var. İki sene önce yaptığımız kongrede il başkanlığı ve partiyi yürütme görevini bana ve arkadaşlarıma vermiştiniz, biz de bu görevi geleceğe taşıyacak arkadaşlara teslim etmenin gururu içindeyiz. Seçilecek arkadaşlarıma başarılar diliyorum, ne zaman isterlerse yanlarında olacağım.  Bu kürsülerden çok defa Kastamonu’nun sorunlarını dile getirdik. Çözüm önerimizi ve eleştirilerimizi anlattık. Korkmadan cesaretle, Kastamonu’da ne varsa bu kürsüden dile getirmeye özen gösterdik.  Bundan sonra da bize ilettiğiniz her türlü sorun ile cesaretle mücadele edeceğiz.  Bazen bu kürsülere çıkarken ne konuşacağımız üzerine kafa yoruyoruz. Oturup düşünüyoruz, Kastamonu’nun sorunlarını alt alta yazıyoruz. Nelerden bahsetmemiz gerektiğini istişare ediyoruz. Bazen cümlelerin tıkandığı, bittiği yerler olur. Hiçbir cümlenin anlatamayacağını sadece bir fotoğrafın anlatabileceği yerler olur. Gördüğünüz fotoğraf, Kastamonu’nun deveciler mevkiinde çekilmiş bir fotoğraftır. Fotoğrafta gözüken yıkılmak üzere olan ahşap bir binanın, yıkıldıktan sonra ahşaplarını toplayıp evde sobada yakmaya gidenler var. Bu fotoğrafa iyi bakın. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin, büyüdük, büyüyoruz, kalkındık, gelişiyoruz, Almanya bizi kıskanıyor, doğalgaz getirdik, yol yaptık, köprü yaptık masalına bakın. Bu fotoğraf işsizliğin, yoksulluğun, yolsuzluğun, rantın, adaletsizin fotoğrafıdır.  Bana 17 yıllık AKP iktidarını özetleyin deseniz, işte bu fotoğrafı gösteririm.  Bu fotoğraf yıkımın, çöküşün fotoğrafı. Hepimiz bu fotoğrafa bakıp görevimiz olduğunu hatırlamak zorunda. Bu enkazı hiç kimse kaldıramaz, bu enkazı CHP’nin iradesi kaldırır. Bu enkazı kaldırıp yerine dünkünden daha güçlü bir demokrasiyi, cumhuriyeti ancak bu salonun iradesi kurabilir. Her birinizin emeği bizim için çok kıymetli. Gençlik Kollarımızın, Kadın Kollarımızın, İlçe Örgütlerimizin, Mahalle Delegelerimizin, Kurultay Delegelerimizin hepinizin emeğiyle, enkazı kaldırarak çocukların umut ettiği, hayal ettiği bir Türkiye’yi kurabilmemiz için çok önemli. Bizim için kapının dışında hiçbir yoldaşımız yoktur, yoldaş dediğimiz yanı başımızdadır. Hep yanımızda olduğunu bilerek, bu partiyi iktidara getireceğimizi inanıyorum.”

Hikmet Erbilgin

Seçimlere tek adayolarak giren ve güven tazeleyen CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin ise şöyle konuştu:

“Salon tıklım tıklım sandalyeler, koltuklar yetmedi. Böyle bir telaşlı çalışmayı yapan başta Gençlik Kolları’ndaki arkadaşlarına can-ı gönülden teşekkür ediyorum.  Eksiklerimiz varsa, ihmal ettiğimiz varsa tüm arkadaşlarım adına özür diliyor ve anlayışla karşılayacaklarını düşünüyorum. Yeter ki sıkıntılar çok büyük kalabalıklardan kaynaklansın. Kastamonu’nun bir cumhuriyet bir Anadolu şehri olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle konuklarımıza kıymetli yazarımız Rıfat Ilgaz’ın sarı yazma kitabını, Cideli arkadaşlarımızın getirdiği sarı yazmamızı ve İstiklal şehrimizin simgesi olan İnebolu’muzun İstiklal Madalyasını temsilen tablolarımızı takdim edeceğiz.  37’nci Olağan Kongremizin önce ilimize sonra ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Değerli vekilim Hasan Baltacı’dan devraldığım il başkanlığı görevini bugüne kadar yönetim kurulu arkadaşlarımla, ilçe başkanlarımla ve sizlerle birlikte isteyerek, çalışarak ve dayanışma içerisinde bugüne kadar yürüttük. Bu gayretimizin temelinde Kastamonu’ya ait olan Cumhuriyet ruhunu hep birlikte ülkenin bulunduğu konumdan çıkarmaya bir katkı sunmak üzere çıkarsız yaptık. Şimdi önümüzde yeni bir dönem bulunuyor, bu yeni dönem içerisinde ve onun öncesinde mücadele yürütürken unuttuğumuz, incittiğimiz ve gönlünü kırdığımız bir parti üyemiz ve yöneticimiz varsa hepsinden tekrar özür diliyoruz. Bizler siyaseti iktidarı inşa etmenin aracı olarak gördüğümüz için bütün plan ve gayretimizi buna yönelik hazırlıyoruz. Önümüzdeki iki yıldan ne bekliyoruz? Önümüzdeki iki yıldan parti bilincimizin en üst seviyeye çıktığı, dayanışmanın en üst seviyeye çıktığı ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin yerel ve genelde iktidarına hazırlandığı bir dönemi bekliyoruz. Bu nedenle bu dönem birlikte görev yaptığım bütün yönetim kurulu arkadaşlarıma canı gönülden teşekkür ediyorum. Listelerimizde değişiklikler var elbette kurultay delegeliği yaptığım arkadaşlarıma canı gönülden teşekkür ediyorum. Gördük ki arkadaşlar bizler bu dönemde parti içi delegeliği ve yöneticiliği yarış olmaktan çıkartıp bir dayanışmanın ve siyasetin parçasına dönüştürmeyi başardık. Bu duygularla yeni dönemde yeni görev alacak arkadaşlarıma başarılar diliyorum”.

YÖNETİM KURULU

Blok liste olarak yapılan seçimlerin sonunda Hikmet Erbilgin başkanlığındaki yönetim kurulunda şu isimler yer aldı:

Oktay Altunbaş, Umut Araç, Vuslat Atak, Mustafa Başesgioğlu, Sevim Bıyıklı, Ümran Çakıroğlu, Ahmet Çiftçioğlu, Cumhur Genç, Melahat Karahasanoğlu, Özlem Eylem Kurt, Abdullah Burak Livan, Sevinç Mütevelli, Emre Nalbantoğlu, Ali Kerim Özdikmenli, Mehmet Sezer, Devrim Ezgi Şahin, ErfainTekin,  Ahmet Türkmenoğlu, Erdi Yeşiloğlu ve Ali Can Yılmaz.

CHP İl Disiplin Kurulu Ali Akbaş, Güneş Demirkıran Baltacı, Mehmet Mithat Er, Şakir Kaba, Hüseyin Kadirbey, Evren Karaahmet, Hikmet Tosbıyık, Ülker Yavuzoğlu ve Ümit Yaşar’dan oluşurken Kurultay delegeliklerine ise Arzu Aykın, Hasan Çelebioğlu, Hikmet Erbilgin, Dilek İlke Karabacak, Özkan Keskin ve Mehmet Sezer seçildi.

Cengiz MUHZİROĞLU