“Kuruluş: Osman”da sözü verilen değişim

Çobanoğulları Beyi Muzaffereddin Yavlak Arslan’ın, ATV’de yayınlanan“Kuruluş: Osman” dizisinde hain gibi canlandırılmasına gelen tepkiler üzerine yapımcı tarafından verilen “karakterin ilerleyen bölümlerde bir kahramana dönüşeceği” sözü tutuldu… Dizinin önceki akşam yayınlanan bölümünde Yavlak Arslan, dizide Osman Bey ile sulh yapıp birlikte hareket eden bir karaktere büründü.

Dizide Alpleriyle birlikte oyun kurarak Flatyso ve adamlarını gafil avlayan Yavlak Arslan, Osman Bey’i bayıltarak saf dışı bıraktı ve Flatyos ve adamlarını serbest bıraktı.

Kendine gelen Osman Bey’in “Kafir kaçıp gitti! Kafirle iş tutanlar kaldı geriye öyle mi! İkimizden biri ölecek Yavlak Arslan! İhanet sona ermeli. Kafirle iş tutanlarla küfre savaş açanlar sulh içinde olamaz” sözüne, Yavlak Arslan “Savaştan başka bir şey bilmeyenler daha büyük bir dava için bir araya gelemez. Rumlar’la iş tutar görünüp zalimin büyüğünü öldüreceğim” diye cevap vererek Geyhatu’yu ortada kaldırmak için planı anlattı.

Yavlak Arslan, Osman Bey’i “Benim de bir hesabım vardı Osman fakat tutmadı. Türk’ün hasretle beklediği o devleti ben kurmak istedim ve bu devletin önündeki en büyük engel olarak seni belledim. Belki de Türk’ün hasretle beklediği devleti sen kuracaksın. Ve bu devletin önündeki en büyük engel benim!” itirafıyla ikna etti. Osman Bey, Yavlak Arslan’ın sözlerini “Sen bize arkanı dönüp gitmedin. Bize de gitmek yakışmaz. Kaderde seninle omuz omza vuruşmak da varmış. Gidelim ve o Geyhatu denen zalimin kellesini keselim” diyerek cevapladı.

Yapımcılığını Mehmet Bozdağ’ın; genel yönetmenliğini Metin Günay’ın ve başrolünü Osman Bey karakteriyle Burak Özçivit’in üstlendiği ‘Kuruluş Osman’ın ilerleyen bölümlerinde Yavlak Arslan’ın nasıl bir rol üstleneceği ise şimdiden merak konusu oldu.

ÖZÜR YOK

Ancak dizinin şu ana kadarki olan bölümlerinde tarihle bağdaşmayan bir şekilde Yavlak Arslan’ın hain gibi lanse edilmesi ve bu konuda Kastamonu kamuoyunun beklediği özür ise gerçekleşmedi.