Kuzeykent’te yenilenme dönemi

Kuzeykent; merhum Vali Kamil Demircioğlu’nun önderliği, dönemin Belediye Başkanı Ali Köse’nin olayı sahiplenmesi, Hadi Dilekçi ve arkadaşlarının Kuzey Koop’la projeyi sırtlamasıyla yaşadığı hareketli günlere aradan geçen 30 küsur yılın ardından yeniden dönmüş gözüküyor.

Kastamonu’ya uydu kent olarak bir Kastamonu daha ekleyen mahallede kentsel dönüşüm kapsamında başlatılan yenileme çalışmaları inşaat sezonuyla birlikte hız kazandı.

P2260665Yapım çalışmalarının yoğunlaştığı ilk yıllarına dönüş yapan Kuzeykent’teki kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Muhtar Ayhan Kılıç, şunları söyledi:

“Kentsel dönüşüm çalışmaları şu anda büyük çapta devam ediyor. 400’e yakın konut yıkıldı, yıkılıyor ve yerine yenilerinin yapılmasına da başlandı. Bu yeni binalar mahallemize yenilik ve renk katacak. Eski, depreme dayanıksız binalar yıkılıp yeniden yapılıyor bu da mahallemiz ve şehrimiz için büyük bir önem arz ediyor.
Şu anda Pınar Yapı Kooperatifi konutlarının yıkımı devam ediyor,
Yenişehir 65’lik ve 85’likler, Örnek Hilal, İrmak Yapı’nın binaları yıkıldı, bu yıkılan siteler için mütaahitlerle de anlaşmaları yapıldı. Çizgi Sitesi yapımı ise hızlı bir şekilde devam ediyor. Şu anda sırada Çalışanlar Sitesi ve Işık Sitesi var. Bu siteler ile de yakında anlaşma olacak, bu konuda da son aşamaya gelindi.”
GALERİCİLER SİTESİ
Kuzeytent iş merkezi ve miting alanı yanında bulunan yere 70’e yakın galerici için için yer yapıldığını hatırlatan Muhtar Kılıç, “Buradaki çalışma da hızlı bir şekilde devam ediyor, en geç iki ay içinde de buradaki yapım işleri tamamlanmış olacak. Galericiler de buraya toplanacak ve burada bir yeni hareketlilik daha olacak. Kuzeyketimiz her geçen gün büyüyor, gelişiyor ve güzelleşiyor. ” diye konuştu.
NÜFUS VE İHTİYAÇLAR
Kuzeykent’in nüfusunun nüfusu her geçen gün arttığını belirten Muhtar Ayhan Kılıç,
“Şu anda Kuzeyket’te kesin 26 bin 270 nüfus var. Buna ilaveten ikameti burada olmayanlarla birlikte nüfusumuz 40 bini bulmaktadır. Bu nüfus yoğunluğu için eksikliklerimizinde acilen giderilmesi için ilgili yerlere müracaatlarımızı yapıyoruz.
Nüfus artışı ile birlikte ihtiyaçlar da artıyor. Şu anda Kuzeykent’te ilkokul ve ortaokul yetersiz. Acilen bu okulların sayısının artırılmasını ilgililerden istiyoruz.
Yine şehrimiz nüfusunun üçte birini barındıran Kuzeykent’e acilen bir Emniyet binası yapılmasını da istiyoruz’ dedi.

Muhtar Ayhan Kılıç, Belediye’nin kentsel dönüşüme büyük katkı verdiğini belirtirken, sözlerini şöyle noktaladı:
“Kuzeykenti’mizin bu hale gelmesinde büyük destek ve katkıları olan eski Belediye Başkanlarımız Ali Köse’ye, Turhan Topçuoğlu’na, yeni seçilen ve son üç yıldır büyük hizmetler yaparak Kuzeykentimizin gelişmesine ve güzelleşmesine, çehresinin değişmesine büyük katkısı ve desteği olan Başkanımız Tahsin Babaş’a, diğer emeği ve katkısı geçenlere mahallem adına çok teşekkür ediyorum.”