“Ligin ilk devresini hedefimizde bitirdik”

Kadınlar Hentbol Süper Ligi ile Türkiye Hentbol Kupası’nda ilimizi temsil eden ve Avrupa Challenge Kupası’nda da ilk sınavını vermeye hazırlanan Kastamonu Belediyespor’da antrenör Osman Kalyoncu, ligin ilk devresini değerlendirdi.

Ardeşen GSK mağlubiyeti dışında ligin ilk devresini hesapladıkları gibi tamamladıklarını söyleyen Osman Kalyoncu, sezon sonunda ise ligi ilk üç içerisinde bitirmek istediklerini söyledi.

Osman Kalyoncu, “Lig statüsünü dikkate alarak sezon başında bir planlama yaptık ve hedefimizi belirledik. Ardeşen maçı dışında planımız işledi ve ilk devreyi hedefimize çok yakın bir noktada tamamladık. Ardeşen’e mağlup olmamız bizi hedefimizden uzaklaştırmadı. İlk devreyi dördüncü olarak tamamladık. İkinci devre sonu itibariyle ligi ilk üç arasında bitirmek istiyoruz. İlk üç içinde ligi tamamlamak bizim yıpranmamamızı sağlar. Biz birinmci dönemde kulübün kurumsallaşması anlamında çok iyi işler yaptık. Hentbol Şube Sorumlusu Ahmet Cevher’in görevini en iyi şekilde yapması, antrenör arkadaşlarımızın verileri doğru ve zamanında bizlere ulaştırmasıyla oyuncularımız arasında entegrasyonu hızla sağladık ve bugün Kastamonu Belediyespor’un bilinirliği arttı. Her sporcu kulübümüzde oynamak istiyor” ifadelerini kullandı.

Ligin ilk devresinde en çok gol atan takım olmalarına da dikkat çeken Kalyoncu, “398 golle en çok gol atan takım olarak ilk devreyi tamamladık. Buna bakıldığında dikkate almamız gereken yönümüzün savunma anlayışımız olması gerektiği belli oluyor. Aslında oynadığımız derbi maçlarda savunmada sıkıntı yaşamazken, diğer maçlarda savunma konsantrasyonumuzun bozuk olduğunu görüyoruz. Bu tür maçlarda yediğimiz gol sayısını az tutup, daha fazla gol üretmemiz gerekiyordu” diye konuştu.

Ocak ayında kendilerini yoğun bir programın beklediğini de söyleyen Kalyoncu, Challenge Kupası’ndaki rakipleri Metraco Zaglebie Lubinise’e Polonya’daki rövanş maçını da Kastamonu’da oynamayı teklif ettiklerini açıkladı.

Polonya yolculuğunun lig maçlarına olumsuz yansımasından endişe ettikleri için bu teklifi yaptıklarını söyleyen Osman Kalyoncu, “Ocak ayında çok yoğun bir program bizi bekliyor. Ligde kritik maçlar oynayacağız. Ayrıca Polonya ile Avrupa Kupası maçımız var. Bu maç trafiğini rahat geçebilmek için Polonya ekibine Polonya’da olan maçımızıda Kastamonu’da oynamayı teklif ettik ve cevap bekliyoruz. Eğer kabul edilirse lige daha rahat çıkacağız. Avrupa kupasındaki hedefimiz ilk 8 içinde yer almak olacaktır” dedi.

Türkiye Kupası’nda ise şanslı bir grupta olduklarını söyleyen Osman Kalyoncu, “Türkiye Kupası’nda da şanslı bir kura çektik. Rakiplerimiz Üsküdar Belediyespor, Sivas Belediyespor ve Samsun Gençlikspor. Birinci takım çıkıp, turu geçeceğimize ve kupada finallere kalacağımıza inanıyorum” dedi.

Hem ligde, hem Avrupa hemde Türkiye Kupası’nda başarılı olmak için çaba harcadıklarını söyleyen Kalyoncu, “Biz 3 kulvarda da emin adımlarla yürüyeceğiz. Başarılarından büyük sevinç duyduğumuz Kastamonuspor 1966’nın futbolda yaşattığı heyecan ve gururu, hentbolda da biz başarmak istiyoruz” şeklinde konuştu.