Liman ihalesi iptal

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından ihale edilen İnebolu Limanı’nın ihalesi iptal edildi.
İHA’nın haberine göre, İnebolu Limanı işletme hakkına sahip olan Ankara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.’nin (ADÜAŞ) sermayesinde bulunan yüzde 100 oranındaki ÖİB hissesinin “blok satış” yöntemiyle atıl durumda bulunan Hopa Termik Santrali’nin de aralarında yer aldığı taşınmazlar ve üzerindekiler, “varlık satış” yöntemiyle bir bütün halinde özelleştirilmek üzere 9 Ekim tarihinde satışa çıkarıldı. İnebolu Limanı’nın 49 yıllığına işletme hakkının devrini de kapsayan ADÜAŞ’ın özelleştirme ihalesinde, teklifte bulunan üç firmanın teklifleri değerlendirmeye alınırken, ihalenin ise iptal olduğu öğrenildi.
Öte yandan, İnebolu Belediye Başkanı Engin Uzuner, İnebolu Belediye Meclisi’nin 1 Nisan 2013 tarihli toplantısında alınan 23 sayılı kararda, İnebolu Limanı’nın Özelleştirme İdaresi’ne devri ile ilgili şartlı devirde ortaya koyduğu ilgili hükümlerin yerine getirilmeden satışa sunulmasına konu olan İmar Planının iptali için Kastamonu İdare Mahkemesi’ne dava açmıştı. İnebolu Limanı’nın özelleştirilmesi için EKOL, CE-KA, ÇELİKLER, ETİBAKIR A.Ş. ve ELON firmaları şartname alırken, İnebolu Belediye Başkanı Engin Uzuner de, İnebolu Limanı’nın hangi şartlarda özelleştirileceği konusunda bilgi almak için 10 bin TL ücret karşılığında şartname almıştı. Şartnameyi alan firmalardan EKOL, CE-KA ve ÇELİKLER, İnebolu Limanı için teklif vermişti.
AK Parti İnebolu İlçe Başkanı İsa Karamehmetoğlu, Yeni İnebolu gazetesine yaptığı açıklamada, iptal gerekçesinin belediyenin itirazı değil ülke menfaatleri olduğunu, Milletvekili Adayı Murat Demir de iptal gerekçesinin belediye itirazıyla ilgili olmadığını, belirlenen fiyata ulaşılmadığı için bu kararın alındığını belirtti ve ihalenin bir ay içinde yenileneceğini söyledi.