Lise’de buruk kutlama

Anadolu’nun ilk lisesi olan Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesi 136’ncı yılını pandeminin gölgesinde buruk bir şekilde kutladı. Birkaç ay önce okul müdürü Birol Yılmaz’ı da koronavirüse kurban veren Abdurrahmanpaşa Lisesi’nin 136’ncı yıl kutlaması tedbirleri kapsamında sosyal mesafeye uygun bir şekilde gerçekleştirildi.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki törende Abdurrahmanpaşa Lisesi okul marşının okunmasının akabinde Abdurrahmanpaşa Lisesi ve Abdurrahmanpaşa Lisesi Mezunları Derneği çelenginin sunumu gerçekleştirildi.

Törene Abdurrahmanpaşa Lisesi Müdür Vekili Hüseyin Mısırlıoğlu, Abdurrahmanpaşa Lisesi Onursal Müdürü İsmail Dönmez, lisenin mezun, mensup ve öğretmenleri katılım sağladı.

Abdurrahmanpaşa Lisesi Müdür Vekili Hüseyin Mısırlıoğlu, burada yaptığı 136’ncı kuruluş yıl dönümü konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Bu okulun kapısından bir kez giren, bu ilim ve irfan yuvasından nasiplenen artık bu büyük ailenin bir parçası, bir ferdi olmuştur. Artık makamlar mevkiler bir yana hepimiz Kastamonu Lisesi Gençleri olmuşuzdur. Bu şiarla hareket edip, okuluna bağlılıklarını her fırsatta ifade edip destek veren, irfan meşalesinin daha fazla ışık saçmasını sağlayan bütün mezunlarımıza huzurlarınızda şükranlarımı, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

ÖĞRETMENLERE SESLENİŞ

“Taş binaları ilim ve irfan yuvasına dönüştüren, daha iyi bir geleceğin inşasında bilgi ve hikmetle donatılmış, aklın ve bilimin ışığında yüreği vatan sevgisiyle atan gençler yetiştiren kıymetli meslektaşlarım… Okulumuzun bu günlere gelmesindeki emekleriniz ve gayretiniz asla unutulmayacaktır. Bu irfan yuvası sizlere çok şey borçludur. Okulumuzun ihyasında emeği geçen başta Onursal Müdürümüz Sayın İsmail Dönmez Hocamız olmak üzere bütün idareci ve öğretmenlerime minnet ve şükran duygularımı ifade etmek istiyorum”

GENÇLERE SESLENİŞ

“Sizler, ülkemizin en köklü eğitim kurumu koca çınarın genç fidanları… Sizler, geleneklerimizi geleceğe taşıyacak en değerli varlığımızsınız. Sizler, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler başarmak için kendinde kuvvet bulacaktır.’ sözünü şiar edinerek vatan aşığı Orhan Şaikleri, Ay-Yıldızlı al bayrağımıza sevdalı Arif Nihatlar ve daha nicelerini araştırıp öğrenecek daha büyük işler başaracaksınız. Bugün bizlere düşen en önemli vazife durmaksızın çalışmaktır. Bilimde fende en ileri seviyelere ulaşıp Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hedef gösterdiği çağdaş medeniyetler seviyesinin ötesine yurdumuzun taşınmasında lokomotif olmaktır. Dün ağabeylerimiz, ceddimiz vatan savunmasında canlarını nasıl ortaya koyup cepheye koşmuşsa bugün de aklımız, zihnimiz, bilgimiz, görgümüz, gayret ve çalışkanlığımızla hep en ön safta olmamız gerekmektedir.”

BİROL YILMAZ UNUTULMADI

“Bugün 20 Nisan, bugünle şüphesiz hep birlikte iftihar ediyoruz. 20 Nisanlar bize bir şeyi daha hatırlatacak. İçinde bulunduğumuz yılın ocak ayında büyük bir teessürle kaybettiğimiz, aramızdan ayrılan Birol Hocamızı… İlimiz eğitim çalışmalarında pek çok başarıya imza atan ve Koca Çınar Lisemize uzun yıllar hizmet eden Birol Müdürümüzün de bugün yaş günü. Bu vesileyle ahirete irtihal eden Birol Müdürümüze, mezunlarımıza, mensuplarımıza Allah’tan rahmet dilerken şükran ve minnet duygularımı ifade ediyor; ayrıca aramızda bulunan tüm liselilerimize sağlık, mutluluk ve basanlar temenni ediyorum. İçinde yaşadığımız salgın sürecinden kurtularak bir an önce sağlıklı günlerde Gazi Lisemizin yıl dönümlerini coşkulu bir şekilde kutlamayı arzu ediyoruz. 136’ncı yılın kutlu olsun Koca Çınar, nice asırları aynı kuvvetle aşman, aşmamız dileğiyle…”