Liseden üniversiteye gastronomi köprüsü kuruldu

10 Aralık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Yiyecek ve İçecek Hizmetleri Bölümü’nün Mutfak ve Pastacılık alanında eğitim alan öğrencilerin kendi alanlarında lisans öğrenimlerine devam etmelerini teşvik amacıyla başlatılan ve yürütücülüğünü Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Hakkı Çılgınoğlu’nun yaptığı Bilimsel Araştırma  Projesi başarıyla tamamlandı.

İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu ve Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sayın Alptekin Sökmen’in de katıldıkları kapanış töreninde 15 öğrenciye şef üniformaları verildi.

Öğrenciler, 24 bin 808 lira bütçeli proje kapsamında, gastronomi ve mutfak sanatları alanıyla ilgili dört farklı teorik ve iki farklı uygulamalı eğitime tabi tutuldu.

1 Haziran 2021’de başlatılan ve bu yıl aynı tarihte tamamlanan projenin ilk yarısı teorik, ikinci yarısı ise uygulamalı eğitimlerle geçti.

Projenin ilk altı ayında öğrencilere Prof. Dr. Kutay Oktay “Restoran Yönetimi”, Dr. Öğr. Üyesi Hakkı Çılgınoğlu “Yöresel Yiyeceklerin Fonksiyonel Yönleri”, Dr. Öğr. Üyesi Muharrem Avcı. “Anadolu Mutfağı ve Coğrafi İşaretli Ürünler”, Dr. Öğr. Üyesi Salih Yıldız “Yiyecek Tarihi ve Dünya Mutfakları” konularında teorik eğitim verdi.

Projenin ikinci dönemi ise; Arş. Gör. Özge Çaylak Dönmez’in “Sunum Teknikleri” ve Arş. Gör. Demet Güner”in “Gıda Formülasyonları ve Duyusal Analiz” konularında verdikleri uygulamalı eğitimle tamamlandı.

Eğitim süreçleri boyunca öğrencilere üniversite hayatlarını teşvik edecek bilgilendirmelerde bulunuldu.

Proje kapsamında UNESCO tarafından aday illerden istenen eğitim kurumları arasında iş birliği, yöresel mutfak kültürünün gençlere aktarılması ve gastronomi eğitimlerinin sürdürülebilirliğinin sağlanması gibi hedeflere de ulaşıldığı bildirildi.