Maden şirketinden tarım projesi

Acacia Maden İşletmeleri Hanönü’de pilot modern seracılık projesi başlattı. Sosyal sorumluluk projesi olarak kurulan serada domates ve salatalık üretimi yapılıyor.

Acacia Maden İşletmeleri CEO’su Zeki Sayılır, Hanönü Sosyal Kalkınma Komitesi Dereköy Pilot Seracılık Projesinin bölgede seracılığı geliştirmek ve ileri de ürün çeşitliliğini arttırma için bir fırsat olduğunu belirtti.

Hanönü’de faaliyet gösteren Acacia Bakır Madeni işletmeleri, Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı ve İlçe Tarım Müdürlüğü işbirliği ile sosyal kalkınma projeleri kapsamında pilot seracılık projesi başlattı.

İlçeye iki kilometre uzaklıkta bulunan Vakıfgeymene Mahallesi Dereköy küme evleri mıntıkasında bulunan tarım arazisinde başlatılan pilot seracılık projesinde incelemelerde bulunan İlçe Kaymakamı Emrah Bütün, Belediye Başkanı Serkan Uçar, Acacia Maden İşletmeleri CEO’su Zeki Sayılır, Maden Direktörü Iain Anderson, Halkla İlişkiler Yöneticisi Halime Taligacı Caner, ilçe Orman ve Tarım Müdürü Burak Eminoğlu, Ziraat Yüksek Mühendisi Tefik Delikkaya, Mahalle Muhtarı Hüseyin Yücel ve proje faydalanıcısı olan üretici Yakup Özkan bulundu.

Yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren Ziraat Yüksek Mühendisi Tefik Delikkaya, 240 m2 bir alana kurulan pilot serada Mayıs ayının ilk haftası 300 adet domates ve 300 adet salatalık fidanı dikerek üretimine başladıklarını ve bu projenin Hanönü için çok önemli bir örnek uygulama alanı olduğunu belirtti.  Modern sera uygulamaları ile tarım ürünlerinin üretiminin standart üretime göre %40-%80 artış göstermekte olduğunu ve kış aylarında ikinci ürün olarak ıspanak, marul vb. gibi ürünlerin ekileceğini vurguladı.  Hanönü’nü seracılıkta adını duyuracak çalışmalara ara vermeden devam ettiklerini belirten Delikkaya, modern seracılığı etkin hale getireceklerini söyledi.

İlçe Kaymakamı Emrah Bütün, seracılığı bölgede yaymak için başlatılan pilot seracılık projesini çok yerinde bulduğunu ve projeye destek veren Acacia Maden İşletmesi yetkililerine çok teşekkür ettiğini belirtti.

Hanönü ilçesinin seracılık için en uygun bölge olduğunu belirten kaymakam Bütün, bizler her konuda üreticilerimize desteklerimizi sürdüreceğiz, Seramızda yapılacak çalışmalar bölgede örnek olacak dedi.

Acacia Maden İşletmeleri CEO’su Zeki Sayılır ise Hanönü Sosyal Kalkınma Komitesi Dereköy Pilot Seracılık Projesinin bölgede seracılığı geliştirmek ve ileri de ürün çeşitliliğini arttırma için bir fırsat olduğunu; bu projeyi başlatmaktan memnuniyet duyduklarını belirtti. Sayılır, özellikle üretici Yakup Bey ve eşinin sera projesinde gösterdikleri emeklerden dolayı teşekkürlerini iletirken; bölgede seracılığın gelişmesi için ilgili kamu kurumları ve paydaşlar ile işbirliği içerisinde desteklerinin süreceğini kaydetti.

VEDAT YUNUS İKİZOĞLU