“Mağduriyet giderilecek” sözü

TEİAŞ’a ait Kastamonu-Küre-Ayancık Enerji İletim Hattı’nın geçtiği Küre Ersizler ve Ersizlerdere köylerindeki vatandaşların kamulaştırma noktasında yaşadığı mağduriyet dün İl Genel Meclisi’nde gündeme geldi ve Hukuk Komisyonu’nun hazırladığı rapor Meslis’le paylaşıldı.
Hukuk Komisyonu Başkanı İmran Ata tarafından okunan raporda, söz konusu bölgede 1987 yılında kamulaştırma çalışmasının yapıldığı, ancak daha sonra tapu kadastro çalışmalarında kamulaştırmaların tapulara işlenmemesi nedeniyle konunun mahkemeye taşınarak TEİAŞ lehine sonuçlandığı belirtildi. Tapu Kadastro’nun hatasının 300’ün üzerinde vatandaşı mağdur ettiğini belirten Hukuk Komisyonu, bu konuyla ilgili olarak TEİAŞ yetkilileriyle görüştüklerini, aldıkları cevaplar doğrultusunda ise köylülerin mağduriyetlerinin giderileceğinin kendilerine bildirildiğini aktardı.
Komisyon raporunun müzakeresi esnasında Abana, Bozkurt, Çatalzeytin’de de benzer sorunların yaşandığı, mağdur sayısının ise daha fazla olduğu belirtilirken, komisyon raporu doğrultusunda konunun takibinin devam edeceği bildirildi.