Maşalacı’dan Çelik’e: İcracı vekil olun

 

MHP İl Başkanı Hacı İbrahim Maşalacı, AK parti Milletvekili Metin Çelik’i bütçe görüşmeleri sırasında Meclis’te yaptığı konuşma üzerinden sağlık ve ulaşım yatırımları ağınlıklı olarak eleştirirken, verilenle yetinmemesini ve icracı vekillik yapmasını istedi.

“Biz de hizmet yaptık, ama dönüp 10-14 yıl öncesini eleştirmedik” diyen Maşalacı, sürekli ambulans sayısındaki artıştan bahsedildiğini, bu yapılırken Kastamonu’nun sağlık ve bölünmüş yol konularında hizmet alma durumunun komşu illerle karşılaştırmalı olarak ortaya konulması gerektiğini kaydetti.

 

MHP İl Başkanı Hacı İbrahim Maşalacı, AK parti Milletvekili Metin Çelik’i bütçe görüşmeleri sırasında Meclis’te yaptığı konuşma üzerinden sağlık ve ulaşım yatırımları ağınlıklı olarak eleştirirken, kendisini verilenle yetinmemeye ve icracı vekillik yapmaya davet etti.

“Biz de hizmet yaptık, ama dönüp 10-14 yıl öncesini eleştirmedik” diyen Maşalacı, sürekli ambulans sayısındaki artıştan bahsedildiğini, bu yapılırken Kastamonu’nun sağlık ve bölünmüş yol konularında komşu illerle olan hizmet alma durumunun karşılaştırmalı olarak ortaya konulmasının doğru olacağını kaydetti.

MHP İl başkanı Hacı İbrahim Maşalacı’nın yazılı açıklaması şöyle:

“İlimizin AKP Milletvekillerinden Sn. Metin Çelik, 2016 Yılı Meclis bütçe görüşmelerinde söz alarak görüşlerini ifade ettiği konuşmasını basından takip ettim. Bazı sözlerine cevap vermeden geçemeyeceğim. Sayın vekil ambulans sayısının artmasından ve bölünmüş yollardan söz etti.

İlimizde 112 Acil Yardım Kurtarma Hizmetleri 57. Hükumet döneminde kuruldu ve o yıllarda Merkez’de hizmet veriyordu . Evet , doğrudur ambulans sayısı azdı, fakat ekipler doktor, hemşire ve şoförden oluşuyordu . Günümüzde ise ambulans sayısı arttı, fakat şimdi ekiplerde doktor yok. O zaman da hastanelerde ve hatta sağlık ocaklarında ambulanslar bulunmaktaydı. Yine eleştirdiğiniz o dönemde hafızamızı yokladığımızda devlet bir bütündür ilkesiyle hareket edersek, Köylere Hizmet Götürme Birliği bünyesinden ilimize 19 ambulans alındı. Bunların büyük bir kısmı da sağlık kurumlarımıza devredilerek sağlık hizmeti sunmaya devam etti. Teknoloji ilerliyor bunu kimse inkar edemez. Diğer kurumların aktifinde bulunan ambulansların, sağlık kurumlarına devredilmesiyle, sanki bir illüzyonla istatistik birden artmış gibi göstermek doğru bir yaklaşım değildir.

Biz MHP olarak 57. Hükumette iktidar ortağı olduk ve güzel hizmetler yaptığımıza inanıyorum. Ama hiçbir zaman 10-14 yıl geriye gidip eleştiri yapmadık . Bunun yerine yapılan hizmetlere teşekkür edip üzerine ne katkı sunabiliriz mantığı içinde hesap yaptık. 14 yıllık süreçte ilimize sağlık alanında Tosya ve en son olarak da Devrekani devlet hastaneleri yapıldı. Bu hizmetler için de MHP olarak kendilerine halkımız adına teşekkür ediyoruz.

İlimizde yaptıkları konuşmalarında sağlık sektöründe çağ atladığımızdan bahsedenler, çevre illerimize hiç bakmıyorlar mı? Çankırı Merkez Devlet Hastanesini, Karabük Devlet Hastanesini, Çorum hastanelerini yenilenip kapasitelerini arttırdığı halde, bizde gelişme yok. Büyük metropoller haricindeki bu çevre illere de her gün hasta sevk ediyoruz. Bizler de hastamızı yer probleminden dolayı hastaneye yatırabilmek için sürekli yetkilileri aramak zorunda kalıyoruz. Sayın vekilimizi bir gün merkez Dr. Münif İslamoğlu Devlet hastanesinin acil servisini, vizite saatlerinde de poliklinikleri gezmesini, oradaki durumu görmesini tavsiye ediyoruz. Son zamanlarda sürekli olarak ambulans sayısından bahsedilmeye başlandı. Evet haklısınız, sürekli il dışına sevkler olduğundan çok sayıda ambulansa ihtiyaç var. Kastamonu insanımız daha iyisine layık olması ilkesiyle tabii ki alınan ambulanslar ilimiz için kazanımdır.

Sayın vekilimiz 7 Haziran 2015 seçimlerinden önce Haziran 2015’te ilimizde anjiyo ünitesinin kurulacağını ve halkımıza hizmet vermeye başlayacağını söylüyordu sormak isteriz aradan 9 ay geçti ne oldu bu anjiyo ünitesi? Bunun için günde kaç hastamız il dışına sevk ediliyor kendisi konuya vakıf mı acaba. Sayın vekil keşke milletin kürsüsünden milletimize son durumu belli olmayan Daday Ballıdağ hastanesinin durumundan, Üniversite hastanemizin akıbetinden ve 2014 yılında tekrar hizmet vermeye başlayacağını dile getirdikleri Uğurlu Hastanesi’nden de bahsetseydi bizleri aydınlatmış olurdu, halkımız da sağlıkta çağ atladığımızı düşünebilirdi.

Sayın vekil aynı zamanda bölünmüş yollardan bahsetti. 2002 yılında 47 kilometre ile teslim aldıkları bölünmüş yol ağının ilimizde 300 kilometreye ulaştırdıklarını kürsüden göğsünü gere gere söyledi. İlimizde Kastamonu – Seydiler (Azdavay kavşağı), Devrekani kavşağı-Devrekani, Kastamonu-Araç, Kastamonu-Ilgaz dağı Diphan mevkii ,Taşköprü-Hanönü karayolu yol ağı olmak üzere yaklaşık 140 kilometre bölünmüş yol ve bunun da büyük bir kısmı mıcırlı asfalt. D-100 karayolunu da eklersek (yaklaşık 55 km.) toplamda yaklaşık 200 kilometreye yakın bölünmüş yol ağı mevcuttur. Bu hizmetlerinden dolayı kendilerine teşekkür ederiz. Keşke sayın vekil o kürsüden 2007 yılında yapımına başlanıp, 90 gün önce açılacağı ifade edilen ve halen de yapımı devam eden doğu çevre yolunun, söz verilip de akıbetinin ne olduğu bilinmeyen Kastamonu- İnebolu yol ağının, diğer ilçerimizi ana yollara bağlayacak olan Daday yolu ve Ağlı-Azdavay-Pınarbaşı, Kastamonu-Tosya yol ağlarının son durumunu ve ne zaman ulaşıma açılacağının tarihini ifade etseydi de biz de sayın vekili ayakta alkışlasaydık. Bu arada kendisi konuşmasında unutmuş olsa gerek , Ilgaz Tüneli için de partisinin katkılarından dolayı kendilerine teşekkür ederiz.

Sanırım sayın vekil Karayolları Bölge Müdürlüğünün ilimiz bünyesinde olduğunu da bir an için unuttu! Yine o kürsüden bölge müdürlüğümüzün uhdesinde olan Çankırı, Karabük, Zonguldak ve Bartın illerinin de bu zaman zarfında ne kadar bölünmüş yol ağı yapıldığını da belirtip, ilimizde kendilerine 3 milletvekili veren kadirşinas Kastamonu halkına, iktidarın konforunun nasıl bir şey olduğunu ifade etseydi.

Sevgili Kastamonulu hemşehrilerim, biz MHP olarak müspet milliyetçilik anlayışı içindeyiz. Örneğin suya atılan taş, nasıl halkalar halinde yakamozlar çıkarıyorsa biz de bu yakamozları, öncelikle ailemiz, mahallemiz, beldemiz, şehrimiz, ülkemiz, milletimiz, devletimizin huzuru sükunu mutluluğu ve müreffeh olması için kurulmuş bir millet eseriyiz. Şehrimizde yapılacak hayırlı hizmete katkı, hayırsız ve şehrin dinamiklerine aykırı gördüğümüz hususlarda tenkit, denetleme ve iktidardakileri uyarmakla görevli ve yükümlüyüz.

Siyaseti sivil, milliyetçi ve demokrat olarak yürüten MHP, halkı uyarma, aydınlatma vazifesini yürütmektedir. Sayın Çelik’e tavsiyemiz ve isteğimiz, icracı vekillik yapması, merkezin verdiklerine rıza göstermek yerine şehrimize daha fazla, daha iyi kamu hizmetlerini ve kaynaklarının aktarımını sağlamasıdır. Devri sabık yaratarak siyaset üretmenin Kastamonu’ya faydası olmayacaktır. Kamuoyuna saygılarımla..”