Maskeler takıldı farkındalık yaratıldı

LÖSEV’in, Lösemili Çocuklar Haftası kapsamında düzenlediği “Maskeni Tak, Farkındalık Yarat” yürüyüşü dün kentimizde de düzenlendi.

Vakfın İl Temsilcisi Şevket Yılmaz, “Lösemili çocukların kendilerini korumak için taktıkları maske sembol oldu! Amaç löseminin önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu milyonlara duyurmak, lösemi hastası çocukların yanında olmak” dedi.

Lösemili Çocuklar Haftası’nın “Maskeni Tak, Farkındalık Yarat” sloganıyla 81 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen farkındalık yaratma yürüyüşü dün de ilimizde LÖSEV İl Temsilciliğince yapılan programla birilikte yapıldı. Program Kışla Parkı’nda başlayıp Cumhuriyet Meydanı’nda biten geniş katılımlı yürüyüşle ve LÖSEV ile ilgili atılan sloganlarla başladı. Yürüyüşten pankartlar da taşındı.

Farkındalık yaratma yürüyüşüne Belediye başkan Vekili Mehmet Yurt, Lösemili Çocuklar Vakfı Kastamonu LÖSEV İl Temsilcisi Şevket Yılmaz, bazı okul Müdür ve Öğretmenleri, çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldı.

Atatürk ve Şehit Şerife Bacı önünde yapılan etkinlik Başkan Şevket Yılmaz’ın çelenk sunumu ile devam etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından da LÖSEV İl Temsilcisi Şevket Yılmaz konuşma yaptı.

Şevket Yılmaz programda yaptığı konuşmasında, “LÖSEV, 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda herkesi lösemili çocuklara destek olmaya davet ediyoruz! Lösemili çocukların kendilerini korumak için taktıkları maske sembol oldu! Amaç löseminin önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu milyonlara duyurmak, lösemi hastası çocukların yanında olmak” dedi.

Şevket Yılmaz şunları söyledi:

“LOSEV, löseminin önlenebilen ve tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu anlatmak için 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda Türkiye’nin dört bir yanında farkındalık etkinlikleri düzenleyecek. Çeşitli etkinlikler ile löseminin çaresiz bir hastalık olmadığı, tedavi süresince takılan maskenin, enfeksiyondan korunmak için kullanıldığı anlatılacak. Maskeleri nedeniyle sosyal dışlanmayla karşı karşıya kalan çocuklar yılın bir haftası da olsa hatırlanacak. Löseminin bulaşıcı bir hastalık olmadığına dikkat çekmek için düzenlenen etkinlikler kapsamında bilgilendirme seminerleri gerçekleştirilecek. Milli Eğitim müfredatında da kendine yer bulan Lösemili Çocuklar Haftası, birçok farkındalık etkinliğine ev sahipliği yapacak.

Seher simgeleri turuncu ile destek olacak

Lösemili Çocuklar Haftası kapsamında belirlenen renk ‘turuncu”. Turuncu renk bu hafta boyunca her yerde olacak. İstanbul’un dünyaca ünlü simgesi boğazdaki köprüler bu hafta özelinde turuncu ışıklandırılacak. Aynı zamanda başkent Ankara’nın sembollerinden Atakule de turuncu renkli Işıklandırma ile haftaya destek verecek.

“Maskeni tak farkındalık yarat”

Lösemili çocuklar, tedavileri devam ederken çevreden mikrop kapmamak adına, özellikle kamusal alanlarda maske kullanıyor.2 -8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda tedavi süresince maskelerin bulaşıcı hastalık sebebi ile değil enfeksiyonlardan korunmak için kullanıldığı anlatılacak. Maskelerinden dolayı ayrımcılığa maruz kalan çocuklar kabul göremezken yılın bir haftası da olsa hatırlanacak. Önceki yılda olduğu gibi bu yılda maske takılarak farkındalık yaratılacak. Kampanyanın sloganı bu yıl “Maskeni tak farkındalık yarat”.

Sosyal medya maskeli fotoğraf ile destek oluyor

Hafta boyunca, gönüllülerin desteği ile maskeli farkındalık yürüyüşleri ile sokaklarda, caddelerde farkındalık sağlanacak. Maske tasarlama etkinlikleri ile LOSEV gönüllüleri maskelerini kendileri tasarlayacak, tasarladığı maskeler ile çekilen video ve fotoğraflarını #Lösemili Cocuklar Haftası etiketi ile paylaşacak. Aynı zamanda destek veren herkes tasarım maskelerini mesajları ile birlikte LÖSEV’e gönderecek. Ana sınıflarından üniversitelere dek yapılan seminerlerle öğrencilere kansere karşı bilinçlendirme çalışmaları yapılacak”

Cengiz MUHZİROĞLU