Maslak’ın temeli nisanda atılacak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Üretim Reform Paketi çerçevesinde hayata geçirmeyi planladığı “10 İl-11 Sanayi” projesinin ilk saha toplantısı dün şehrimizde yapıldı.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan’ın da katıldığı toplantıda Maslak Yeni Küçük Sanayi Sitesi’nin temelinin Nisan 2018’de atılması kararlaştırıldı.
Bakanlık Müsteşar Ersan Aslan, “1 Temmuz 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 7033 Sayılı ‘Üretim Reform Paketi’ yasallaştı. Sadece kanunun çıkararak ilgili paydaşlar bunu öğrensin gerekenleri yapsınlar değil. Biz yerele giderek bu kanunları anlatıp gerekli sıkıntılar bizim bakanlığımız veya başka bakanlıklarla ilgili sorunları ortadan kaldırmak amacıyla çalışmalar yapıyoruz. İlk başladığımız madde sanayi sitelerinin taşınması maddesiydi. 10 ilde yapılan toplantıların ardında ilk toplantıları buradan başlatıyoruz. Yerelde sanayi sitelerini taşınması, genelde de üretimi nasıl arttırırız. Bununla ilgili toplantılar yapıyoruz” dedi.
“SORUN ÇÖZEN OLMAK İSTİYORUZ”
“Sorun üreten değil, sorun çözen olmak istiyoruz” diyen Aslan sözlerini şöyle sürdürdü:
“Ankara’da herhangi bir sorun varsa o sorunu biz bilelim. Bizim ülke olarak emekleyerek gitme şansımız yok. Dolayısıyla ben ekibimle hep birlikte yürüyoruz. Bundan sonrad a daha hızlı yürüyerek yolumuza devam edeceğiz. Bu işe engel olan bir şey varsa bizim bilmemizi sağlayın. Ben kendi mevkidaşımla olmazsa bu konuları Başbakan Yardımcımız Mehmet Şimşek’e ileterek bu sıkıntıların 1-2 gün içerisinde çözülmesini sağlarım. Dolayısıyla asıl geliş amacımız budur. 17 kanun 4 kanun hükmünde kararnamede değişiklik var. 11 bakanlık da bu konunun peşinde. Ağustos’un sonunda 20 civarında düzenlemeyi Başbakanlığa göndermiş olacağız. Bu da Eylül’de tamamlanmış olacak. Bu hıza yerelinde ayak uydurmasını veya bizi daha çok koşturmasını istiyoruz. Bugünden itibaren bu yılın sonuna kadar yol haritasını çıkarmak asli görevimiz olmalı. Bize problem getirin, bu problemleri birlikte çözelim” diye konuştu.
“TESCİLLİ ÜRÜNDE GERİ KALDINIZ”
Kastamonu’nun şu anda 2 tescilli, 2 tane de tescil olacak ürününün bulunduğunu ifade eden Aslan, Kastamonu’nun tescil ürün sayısında çok geri kaldığını belirterek, “Coğrafi işaretler, Türk Patent ve Marka Kurumu’nun tescille ilgili olan husustur. Burada sizin susamsız simit, bu yörenin özelliğidir. Herhangi bir il kalkıp böyle bir iş yapsa, bizim susamsız simidimiz var dese patent bunu tesciller. Her bir yörenin özelliğini tescillememiz lazım. Türkiye’de böyle tescilli 219 tescilli ürünümüz varmış. Bu rakam çok azdır. Biz yaptığımız hiçbir işi kayda geçmemişiz. Biz, o geleneğimizden sıyrılıp, potansiyellerimizi tescillememiz lazım. Kastamonu’nun 2 tescilli 2’de tescil olacak ürünü var. Kastamonu, bu dört tescilli ürüne layık mı? Kastamonu’nun 115 potansiyeli var. Siz bu 115 ürünü tescil için başvurun. Olmazsa bizde neden olmadı diye soralım. Biz tescil aldığımızda bu ürünü Avrupa’da tescilletiyoruz. Biz burada ve Avrupa’da tescillediğimizde kültürel gen haritamızı ortaya çıkarıyoruz. Benim beklentim, yılın sonuna kadar bu 115 ürünün hepsinin müracaatının yapılması lazım. Biz bunu yapmak zorundayız. Tüm ülkedeki 2 bin tescili yaptığımızda haritaya baktığımızda ülkemizi işlemiş olacağız” şeklinde konuştu.
ÜRETİM REFORMU PAKETİ
Üretim Reform Paketi’nde yeni yapılacak olan düzenleme hakkında bilgiler veren Aslan, “Şu anki uygulamada taşınma masrafları dahilinde her şey var. Sanayi sitelerinin iğneden ipliğine her şeyine kredilenme yapabiliyoruz. Sanayi sitelerinde olduğu gibi OSB’lerde de her türlü proje, desteklenecek şekilde ilgili madde düzenlenecek. Önceden yapı kooperatiflerine kredi açılıyordu, şimdi Özel İdareler var, belediyeler var. Yeni düzenlenme ile birlikte bunlarının hepsinin bir araya gelip, hareket etmesinin önü açılıyor. Önceki şekli nasıldı? Altyapıyı yaptın, üst yapının yüzde 70’ini yaptın bitti. Bunların önemli kısmı desteklenmiyordu. Özgün bir sanayi inşallah kurmuş olacağız” ifadelerini kullandı.
Dünyanın en gelişmiş sanayilerinin Almanya’da olduğuna dikkat çeken Arslan, şöyle konuştu: “Biz, bu projelerimiz gerçekleştirdiğimizde Almanya sanayisi solda sıfır kalacak. Hem fiziki mekan anlamında, imkanlar anlamında, sosyal ve enerji anlamında hem de imalatçıları ile birlikte olma anlamında Almanya’yı geride bırakacağız. Bizim hedefimiz bu. Üniversite ile entegre olmuş tüm sosyal ve teknolojik imkanlarını kullanan bir sanayi sitesine dönüştürme arzumuz var. Bunu siz yapacaksınız”
MASLAK’IN OLUŞUM TAKVİMİ
Yeni Maslak Sanayi Sitesi’nin oluşum takvimi üzerinde de değerlendirmelerde bulunan Aslan, şunları kaydetti:
“Yatırım Programı Yönetmeliğimizi Eylül başı gibi tamamlayacağız. Akabinde yatırım programı için çalışma yapacağız. Yerel anlamda burada herhangi bir problem olabilecek eylemleri tespit etmeliyiz. Kamulaştırma aşamasında yapılması gerekenleri tek tek belirleyelim. Bizim yapmamız gerekenleri bilelim. Bir takvim belirlersek, biz de ne yapacağımızı gayet iyi biliriz. Sizi yatırım programına teklif edeceğiz. Bu hem gönüllülük hem de şehirlerin gelişimine yönelik yapılmış bir çalışma. Sanayi esnafımızın durumunu iyileştirmek bizim için önemli. Bu süreçte de vatandaşların mağduriyet yaşamamasını istiyoruz”
“KAMULAŞTIRMADA SONA GELDİK”
Şu anda mevcutta 560 bin metrekare arazi üzerinde çalışmalarını yürüttüklerini söyleyen Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş ise, “Kamulaştırmada sona geldik. Size gösterdiğimiz arazi 2B kapsamına alındı. Sizin bizden istediğiniz 1/1000’lik ve 1/5000’lik imar planlarını yapmaya başladık. Ciddi çalışmalar yaptık. Mevzuattan bir kelime dahi atlamadık. İşlerimizde kolay bir şekilde ilerlemeye başladı. Mevcutta 560 bin metrekare arazimiz var. Bunun üzerinden çalışacağız. Mevcut yerlerin değerlendirmesinde halkımız hiçbir şekilde mağdur olmayacak” dedi.
Belediye Başkanı Tahsin Babaş, 2018 yılının Nisan ayında Yeni Maslak Sanayi Sitesi’nin temelini atabileceklerini söyledi.
İstişarelerin ardından Sanayi Sitelerinin Dönüşümü ve Gelişimi hakkında katılımcılara sunum yapıldı.
COĞRAFİ İŞARET KOMİSYONU
Sunumdan sonra bir kez daha değerlendirmede bulunan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Ersan Aslan, “Çalışmaların hızının kesilmemesini istiyoruz. Temelin belirlenen tarihte atılmasını bekliyoruz” dedi.
Toplantıda ikinci konu olarak Sınai Mülkiyet ve Coğrafi İşaretler konusunda katılımcılara sunum yapıldı. Sunumun ardından Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşar Ersan Aslan, Kastamonu’da Marka-Coğrafi İşaretler Komisyonu’nun kurulması yönünde talepte bulundu. Bunun üzerine Valilik koordinasyonunda belediyeler, üniversite, ticaret odası, odalar birliği ve borsanın yer alacağı bir Marka-Coğrafi İşaretler Komisyonu kurulması kararı alındı. Ayrıca Arslan, “Hedefimiz bu yıls onuna kadar Kastamonu’ya özgü 115 ürünün Türk Patent Kurulu’na girmesidir” dedi.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşar Prof. Dr. Ersan Aslan’ın katılımıyla gerçekleştirilen toplantıya Vali Yaşar Karadeniz, AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Vali Yardımcısı Ünal Kılıçaslan, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Tahir Zafer Karahasan, Yeni Maslak Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı Mehmet Sirkecioğlu ve ilgili kurum amirleri katıldı.
Organize Sanayi Bölgesindeki toplantı öncesinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşar Prof. Dr. Ersan Aslan, Vali Yaşar Karadeniz ile Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ı makamında ziyaret etti. (HABER SERVİSİ)