Mektuplar Büyükelçiliğe teslim edildi

Dağlık Karabağ’ı Ermenistan işgalinden kurtaran Azerbaycan askerlerine Türk halkının duygularını iletmek için düzenlenen “Can Azerbaycan’a Bir Mektubum Var Kampanyası”kapsamında toplanan mektuplar Azerbaycan Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçiliğine teslim edildi.

Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kastamonu Şube Başkanı Berat Satıoğlu, Azerbaycan Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçiliği Müsteşarı Ruslan Abdullayev’i ziyaretinde yaptığı konuşmada, elde edilen zaferden çok büyük mutluluk duyduğunu ve tüm Azerbaycan halkına muhabbetlerini iletti.

Savaş devam ederken Türkiye’deki her insanın da gözünün sürekli cephede olduğunu belirten Satıoğlu, şöyle konuştu:

“Dakika dakika, saat saat, gün gün televizyon ekranlarına kilitlendik ve müjdeli haberlere odaklandık. Bir gözümüz cephede, gönlümüzün yarısı hep Azerbaycan’daydı. Çünkü, Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, ‘Azerbaycan’ın sevinci sevincimiz, kederi kederimizdir.’ Savaş sürerkencephede mücadele eden asker evlatlarımızaTürk halkının duygularını iletmek için mektup kampanyası düzenleme kararı aldık. Ne mutlu ki zafer erken geldi. Bu mektupları şu an Karabağ’da görev yapan birliklerdeki askerler başta olmak üzere, gazi olan evlatlarımıza ve şehit olan askerlerimizin ailelerine ulaştırmanız üzere sizlere teslim ediyoruz. Şehit düşen fidanlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine sabır, gazilerimize acil şifalar ve hayırlı uzun ömürler diliyorum.”

Satıoğlu, konuşmaların ardından Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e hitaben yazdığı mektubunu, şehit ağabeyi Kastamonu Valisi Avni Çakır’ın ve vatandaşların askerlere yazdığı mektupları Müsteşar Abdullayev’e teslim etti. Aliyev’e mektubunda, zafer için Azerbaycan’ı kutlayan Satıoğlu, kampanya hakkında bilgi verdi ve Aliyev’i Kastamonu’ya davet etti.

Satıoğlu, kampanyanın başladığı ilk günlerden itibaren sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımlarla kampanyanın geniş kitlelere tanıtımına katkı sağlayan Azerin’e teşekkür ederek plaket takdim etti ve kültür gezisi için kendisinide Kastamonu’ya davet etti.

Ziyarete, kampanyanın iletişim koordinatörü Yusuf Çelik, ilk mektubu gönderenşehit piyade er Şevki Eren Yatkın‘ın babası Ahmet ve annesi Zehra Yatkın da katıldı. Yatkın, Bingöl’de teröristlerin açtığı ateş sonucu 2018’de şehit düşmüştü.