Memleket Partisi Merkez İlçe’ye kadın başkan; “Lider cuntasını yıkmadan bu ülkeye huzur gelmez”

Ayten Urganioğlu’nun başkan seçildiği Merkez İlçe Kongresi’nde konuşan Memleket Partisi Kastamonu İl Başkanı Mustafa Başesgioğlu, “Ülkenin geldiği durumu görüyorsunuz, içler acısı. Bizim bu çarkı kırmamız lazım. Çocuklarımızın, ülkemizin geleceğinin yolunu açmamız lazım. Gençlerimiz umutsuz. Buradaki en büyük sıkıntı seçim sistemi ve Partiler Yasası. Bu lider cuntasını yıkmadan, bu partiler yasasını değiştirmeden, bu seçim sistemini değiştirmeden bu ülkeye huzur gelmez” dedi.

 

Muharrem İnce’nin genel başkanı olduğu Memleket Partisi’nin Kastamonu Merkez İlçe 1’inci Olağan Kongresiyapıldı,  İlçe Başkanlığına Ayten Urganioğlu seçildi.

Divan başkanlığını Adil Ünaldı, Başkan Yardımcılığını Niyazi Yıldırım ve Katip Üyeliğini de Serkan Çelik’in yaptığı kongreye Memleketim Partisi İl Başkanı Mustafa Basşesgioğlu, ilçe başkanları ve parti üyeleri katıldı.

Memleket Partisi İl Başkanı Mustafa Basşesgioğlu, kongrede yaptığı konuşmada neden bu yola çıktıklarına değindi ve şunları söyledi:

“İlçeden gelen arkadaşlarımızı hep birlikte dinledik, memleketin ne halde olduğunu kısaca özetlediler. Biz neden bu yola çıktık, çocuklarımızın torunlarımızın geleceği için bu yola çıktık. Onlara özgürce yaşamalarını, namerde muhtaç olmamaları için yola çıktık. Kimlerle yola çıktık, cesur yürek Genel Başkanım Muharrem İnce ile yola çıktık. İlkeli, dürüst, devletini, milletini seven, özü sözü bir olan, vatansever insanlarla yola çıktık. İsteseydi ölene kadar milletvekili olarak kalırdı, ama yapmadı. ‘Benim, dünyanın en güzel ülkesinin çocuklarına borcum var’ dedi. Otobüste yatıyor, otobüste kalkıyor. Memleketin yolunda toz duman ediyor. Gittiği her yerde sevgi seliyle karşılanıyor. Türkiye’nin her yerini karış karış geziyor. Söz verdi bu millete: ‘Herkesi bir araya getireceğim.Tepeden tırnağa cesaret, her şey Türkiye’yi sevmekten ibaret’ diyerek halkımızın sevgisini kazandı.

Biz neler yapacağız? Bir defa nerede harami varsa, saltanatını yıkacağız. Açık, şeffaf, dürüst, ilkeli siyaset yapacağız. Kapalı kapılar ardından tezgah siyasetini tersine çevireceğiz. Parti programımız, tüzüğümüz en demokratik parti olduğumuzu ortaya koydu. Adaylarımız tüm üyelerimizin oylarıyla belirleniyor. Sizler burada yön verici olacaksınız. Partimizde delege ağalığına son verdik. Gençlere sonuna kadar güveneceğiz. Bizlerle yol yürümek isteyenlere kapımız sonuna kadar açıktır. Daha önce hangi partiye oy vermiş olursa olsun, başımızın üstünde yeri var. Ülkenin kurucularıyla, Mustafa Kemal Atatürk ile sorunları olmayan, siyasi rant peşinde koşmayan, terörün her türlüsünü reddeden, kadına şiddeti açık şekilde kınayan doğaya ve çevreye saygısı olan her vatansevere saygımız var.”

Kendilerine en çok “parayı nereden buldukları” sorusunun yöneltildiğini belirten Başesgioğlu, bu konuda da şunları söyledi:

“Aracı kullanmadık, hiç kimseye yağcılık yapmadık, hiç kimseye söz vermedik. Müteahhitlerden para dilenmedik, kapalı kapılar arkasında işler yapmadık, yüzde 90’ını zor zahmet geçinen değerli yol arkadaşlarımızın yüreklerinde kopan, imece usulü ile vatana hizmet için yola çıktık. Her şeyimiz açık ve şeffaf.

Geldiğimiz nokta: 84 milyonun 98 yıldaki birikimini bitirdiler. Merkez Bankası’nda bulunan 128 milyarı yok ettiler. Bunları dile getirdiğimizde hep karşı çıktılar. Ülkenin geldiği durumu görüyorsunuz, içler acısı. Bizim bu çarkı kırmamız lazım. Çocuklarımızın, ülkemizin geleceğinin yolunu açmamız lazım. Gençlerimiz umutsuz. Buradaki en büyük sıkıntı seçim sistemi ve Partiler Yasası. Bu lider cuntasını yıkmadan, bu partiler yasasını değiştirmeden, bu seçim sistemini değiştirmeden bu ülkeye huzur gelmez. Yüzde yüz halkın yararına olan şeylerin, ‘muhalefet sundu’ diye defalarca reddedildiğini görüyoruz. Bu mudur milletvekilliği? Bu mudur siyasi yapı?”

Dilek ve temenniler bölümünde konuşma yapan Memleket Partisi Araç İlçe Başkanı Veteriner Hekim Erdal Mermerci ve Memleket Partisi Hanönü İlçe Başkanı Satılmış Kızılırmak, hayvancılık üretimi, orman kesimi hakkında büyük sıkıntılar yaşandığını, yakıt fiyatının aşırı artması ile her türlü işin zorlaştırdığını, orman kesimleri ile ilgili sıkıntıların her gün daha da arttığını, kesim fiyatlarının bugünün şartlarına göre çok düşük olduğunu, gıda ürünlerinde de çok büyük artışların olduğunu, vatandaşın da ne yapacağını şaşırdığını ifade ettiler.

Ayten Urganioğlu başkanlığında yönetim kurulunda şu isimler yer aldı:

Niyazi Yıldırım, Egemen Yılmazer, Şükrü Çimen, Zekeriye Bilgin, Kerem Başesgioğlu, Serkan Çelik, Hakan Türkmen, Gökhan Canbaz, Tarık Gök, Satılmış Bayırcık, Ertan Kuzyaka, Fuat İncekara, Hüseyin Türkmen ve Metin Kırkbeşoğlu.

Cengiz MUHZÍROĞLU