Memnun musunuz?

Tam 65 yaş üstüne getirilen yasaklar üzerine yazımı yazmış ve 18 KASIM 2020 Çarşamba günü Kastamonu Gazetemizde de yayınlanmıştı ki daha geniş kısıtlamaların getirildiği haberi ile bir kez daha, Cahillik mi? Bilgisizlik mi? Bencillik mi? Vurdumduymazlık mı? adına ne derseniz diyebilirsiniz yasaklara uymayan psikolojik rahatsızlığı olan sorumsuzlar yüzünden geniş kapsamlı kısıtlamalar haklı olarak yeniden hayatımıza girdi.

Böyle olacağı çoktan belli idi ve istemeden de olsa kısıtlamalar genişletildi. İstemeden diyorum zira kısıtlama açıklamaları bile herkesin hemen anlayabileceği bir şekilde açıklanmadı.

Örneğin, 65 yaş üstü 10:00-13:00 ve 20 yaş altı 13:00-16:00 saatlerinde sokağa çıkabilecekler, kısıtlama saatleri Cumartesi-Pazar günü de bu belirtilen saatlere göre mi uygulanacak, yoksa hafta sonları açıklanan saatlere göre mi uygulama olacak? Hani bakarsınız Dede-Torun elele tutuşup diskolara falan gidersiniz aman ha.

Bu yazı yayınlandığında belki yine bir şeyler değişmiş olur.

Şimdi böyle bir kısıtlamaya ve karışıklığa sebep olan sorumsuzlar;

Maske takmadınız veya laf olsun diye maskeyi suratlarınıza kollarına taktınız.

Sosyal mesafeye hiç uymadınız zaten umurunuzda da değildi.

Maske ve mesafeyi yerine getirmeyen umursamazlarda üçüncü kural olan temizlik ve hijyen ne arasın.

Şimdi memnun musunuz?

Umursamaz insanlar sayenizde kısıtlamalar genişletilerek geldi birçok işyeri kapandı bunun günahı vebalı sizlere gelecek ama siz günahı ve vebali bilseniz kurallara uyardınız.

Türkiye genelinde binlerce çalışan işsiz kaldı,

Restoranların kafelerin kapanması sadece bu işletmeleri etkilemedi bunların bir de tedarikçileri vardı ve kapanan yerlere mal veremediklerinden işleri azaldı ve tedarikçilerde dolaylı olarak kısıtlamadan nasiplerini aldılar.

Kurallara uymayanlara uygulanan cezalar caydırıcı olsaydı sizler böyle vurdumduymaz olabilir miydiniz?

Olamazdınız zira para cezaları sizlerin kurallara uymanıza engel teşkil etmedi.

Herşey bir tarafa bu kuralsızlığınız yüzünden kaç insanımız vefat etti, bunlardan bile haberiniz yoktur sizin.

Gerçekten kurallara uymayanların uzmanlarında belirttiği gibi psikolojik bir rahatsızlıkları var, nasıl testi pozitif çıkan ve dışarılarda gezenler yakalandıklarında yurtlara yerleştiriliyorlar, bu kuralsızlarında psikolojik rahatsızlıklarından dolayı yerleştirilecekleri yer belli aslında.

Bu kural tanımazların kuralları tanımaları ve uygulamaları için asla zabıta yeterli değil, zabıta ile olacak iş değil.

Emniyet güçlerimiz bu konuda haklarından gelebilecek bilgi, tecrübe ve kapasiteye sahip.

Şimdi ekranlarda getirilen kısıtlamalara uymayanları bol bol yine seyredeceğiz, umarım herkes aklını başına alır ve getirilen kurallara harfiyen uyar bu işin şakası kalmadı, şaka zannedenler için.

Alışveriş merkezleri, marketler, berberler, kuaför ve güzellik salonları belli saatlerde işyerlerini açabilecekler.

Restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya, sinema salonları, kahvehaneler, lokaller, çay bahçeleri vb. yerlerin ise faaliyetleri durduruldu.

Çalışanlar ve aileleri tam ne olacağı belli olmayan sarmal içine girdiler, zaten borç harç içinde yaşamlarını idame ettiriyorlardı.

Şimdi bu kurallara uymayan sorumsuzlar acaba kısıtlamalar gelmeden önce kendisine hizmet eden ve işsiz kalan bir garsona, komiye, çaycıya, pastacıya rastladığı zaman yüzü kızaracak mı? Utanacak mı? Çok merak ediyorum.

Bülend Çadırcıoğlu