Bir mail ile başladı her şey…

Kastamonu son üç yıldır çok önemli bir festivale ev sahipliği yapıyor. Bu festival Gezici (Sinema) Festival. Belki farkında pek değiliz ama bu son üç yılda Türk ve Dünya sinemasının kalbi festival boyunca Kastamonu’da atıyor desek yanlış olmaz.  Çünkü son üç yıldır Kastamonu’ya sadece Türk ve Dünya sinemasından çok seçkin örnekler gelmiyor; çok önemli sinema emekçileri, oyuncular, yönetmenler, eleştirmenler de Kastamonu’ya geliyor. Bazıları henüz vizyona girmeden, en özel ve bakir haliyle izleyici ile buluşan filmler, dünya sinemasında kült olmuş filmlerin ünlü yönetmenlerin sunumlarıyla gösterimi ve ayrıca ticari kaygıdan uzak, festivalleri için yapılmış ve dünyanın dört bir yanından ödüllerle buluşmuş filmler bu festival sayesinde Kastamonulularla buluşuyor.

  Bu yıl Gezici Festival dördüncü kez Kastamonu ile buluşuyor. 1995 yılından bu yana 22 kent ve 5 ülkeyi dolaşarak sinemayı ve sinemacıları insanlarla buluştururken, sanata aç insanların da dimağlarına unutulmaz  tatlar bırakıyor.

Farkındayız ya da değiliz ama Gezici Festival Kastamonu’ya çok şey katıyor, çok fayda sağlıyor. İlk olarak, sanat ve kültür hayatına dair doyurucu etkinliğin neredeyse olmadığı bir kent olarak bu kadar ses getirici bir etkinlikle buluşması. Diğer yönden bu festivalle birlikte kentimize gelen her sinemacı gezdiği gördüğü sokaklardaki her anıya vizörden bakar gibi izlediklerine emin olun. Yani yönetmenlerde Kastamonu’dan bir imgelem çıkarıyorlar ki bu imgelem yakın bir zamanda bir sinema filmine dönüşmesin. Öte yandan Gezici Festivalin yöneticilerinin ifadeleri ile Kastamonu festivalin en coşkulu duraklarının başında. Bu coşku da haliyle sinemacılar için Kastamonu’yu arzu edilen bir yer haline getiriyor.

  Bu etkinliğin Kastamonu ayağında elbette ki Don Kişotlar var. Gizli kahraman bu insanlar. Kameranın arkasında duran, seti hazırlayan, kostümleri yapan, dekoru kuran, senaryoyu yazan yani aslında festivalin burada gerçekleşmesi için çabalayan insanlar. Bu insanların başında Kastamonu Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Ersoy Soydan Hoca var. Festivali en başından bu yana Kastamonu’ya getiren, her yıl organize eden, Ilgazların ardına bir sanat nehri aksın diye uğraşan gönül insanı ve bir sanatsever insan. Aslında Gezici Festivalin Kastamonu’daki varlığının nedeni Ersoy Hocanın bir maili… Hoca, festival komitesine attığı ve ” Ilgaz Dağı’nın arkasında kaldığı içi Kastamonu’yla ilgilenilmediğini, ancak Kastamonu’da da 900 iletişim fakültesi öğrencisi olduğunu, eğer Gezici Festival kente konuk olursa çok mutlu olacaklarını” şeklinde dileğini ifade ettiği  mail ile festivalin Kastamonu’ya gelmesini sağlamıştı. Ersoy Hocanın yanında yine üniversitenin Medya İletişim Topluluğu’nun gönüllü öğrencileri var. Onlar ipi göğüsleyen, yükü sırtlayan ve özverileri ile mutlu olan öğrenciler. Bunların yanında elbette üniversite yönetimi, Kastamonu esnafından gönüllü sponsorlar ile kendi yağında kavrulan, kısıtlı imkanlarla da olsa bağımsız, ruh sahibi ve amacında sapmayan bir işi her yıl gerçekleştiren bir ekip.

Bu yıl festival dördüncü kez perdelerini açacak Kastamonu’da. Üniversite’nin Ahmet Yesevi Konferans Salonunda her yıl olduğu gibi bu yıl da ücretsiz tüm film gösterileri, sunumlar ve söyleşiler. Bu yıl yabancı sinemada unutulmaz bir efsane film olan “12 Kızgın Adam” Ercan Kesal’in sunumuyla perdeye yansıtılacak. Ayrıca yine kült bir yapım olan Michael Haneke’nin “Mutlu Son” da göz kamaştıran yapımlar arasında. Vizyona girmemiş olmasına karşın ödülleri toplayan Emre Yeksan’ın “Körfez” filmi,  Onur Saylak’ın “Daha”, Fikret Reyhan’ın “Sarı Sıcak”, Pelin Esmer’in “İşe yarar bir şey” gibi çok önemli yapımları izleyiciler ile buluşacak. Ayrıca Kastamonu’ya farklı bir anlam yükleyen o nedenle de her yıl festivale gelen Zeki Demizkubuz’da bu yıl Kastamonu’nun konuklarından.

Ama bitmedi… Bu yıl Gezici Festivalin konseptinde “çocuk filmleri” de yer alıyor. Tümü Kanada yapımı olan filmler çocuklar için olduğu kadar yetişkinler için de ufuk açıcı olduğuna emin olabilirsiniz. Bence okuldan fırsat bulabiliyorsanız tutun çocuklarınızın ellerinden doğruca beyaz perde ile buluşturun.

Kastamonu dördünce kez sinema sanatının seçkin insanları ve yapımlarıyla buluşacak önümüzdeki hafta. Sinemaya doyacak başta öğrenciler ama sonra biz Kastamonulular da. Kastamonu’da Gezici Festival’in devamlılığını sağlamak, coşkusunu artırmak ve hatta benzer sanatsal faaliyetlerin gerçekleşmesini istiyorsanız sadece Üniversite’nin Ahmet Yesevi Konferans Salonuna giderek destek verebilir, farklı bir ambiansta filmler seyredebilir ve katılımlarımızla festivale emek veren, katkı sağlayan herkesi onurlandırabilirsiniz.