Mezarcı ayı hortladı!

DAHA ÖNCEDEN YENİ GÖMÜLEN CESETLERİ MEZARDAN ÇIKARTIP YİYEN AYI, KASTAMONU’DA YENİDEN ORTAYA ÇIKTI. 3 AY ÖNCE DEFNEDİLEN CESEDİ MEZARDAN ÇIKARTMAK İSTEYEN AYI, DURUMU VATANDAŞLARIN FARK ETMESİ ÜZERİNE MEZARI AÇAMADAN KAÇTI. (VEDAT YUNUS İKİZOĞLU/KASTAMONU-İHA)

Yaşam alanlarında aç kalan ayıların yerleşim yerlerine inip, yeni defnedilmiş cenazelere yönelik mezar tahriplerine uzun sayılacak aradan sonra bir yenisi eklendi.

Seydiler’e bağlı Turplar Mahallesinde üç ay önce defnedilen Hasan Küçük’e ait mezar, ayı tarafından tahrip edildi. Mezarı baş kısmından açmak isteyen ayı, yoldan geçen araçlardan ürküp kaçtı.

Ayının, daha önce yaşanan olaylar üzerine önlem olarak mezar üzerine gerilen dikenli telleri kopardığı belirlendi.

Seydiler’de ikamet eden Ahmet Öcal, üç ay önce vefat eden Hasan Küçük’ü ilçeye iki kilometre uzaklıkta yer alan Turplar Mahallesindeki aile mezarlığına defnettiklerini belirterek, şöyle konuştu:

“İlçemizde ve bazı köylerimizde daha önceden olduğu gibi, üç ay önce defnettiğimiz Hasan Küçük’ün mezarına ayı gelmiş. Mezarlık yolun kenarında olduğu için geçen araçlardan korkarak mezarı açmadan bırakıp gitmiş. Ama bu ayının yeniden geleceğini düşünüyoruz. Hayvanlar illa ki sevilir, bütün hayvanları sevmek lazım. Yalnız zararlı hayvanları da devletimiz tarafından veya yetkililerimiz tarafından bir önlem alınması gerekiyor. Bizim bu yöremizde 3 tane ayı olduğu tahmin ediliyor. Bu ayıları gören arkadaşlarımız var. Ayıların mezarları açması noktasında yetkililerimizden yardım bekliyoruz” dedi.

Seydiler ve Ağlı’daayıların mezar açıp cenazeçıkardığını hatırlatan Öcal, “Daha öncede buna benzer olaylar başımıza geldiği için tedirgin oluyoruz. Bilindiği üzere mezarlar hemen yapılmıyor, mutlaka iyi bir mezarın yapılabilmesi için mevta gömüldükten sonra üzerinden en az 1 yıl geçmesi gerekiyor. Onun için biz, bu konu hakkında yetkililerden yardım bekliyoruz” diye konuştu.

Ayının mezara ulaşabilmek için mezarlığın etrafındaki telleri parçaladığını söyleyen Öcal, şöyle devam etti:

“Ayı, mezara ulaşabilmek için telleri parçalamış ve mezarın başına gelerek mezarı açma teşebbüsünde bulunmuş. Mezarı açamadan buradan geçen araçlardan korktuğu içinde bırakıp gitmiş. Cenaze sahiplerini de uyarmak istiyoruz, bu tür olaylar tekrar yaşanabilir. Gördüğünüz üzere mezar yapılmadığı sürece ayıların, yeni gömülmüş mezarlara gelme ihtimali yüksek. Çünkü ayılar, kokusundan olsa bu mezarları bulabiliyor. Ayrıca bizim mezarlığımızın üzerinde meyve ağacı da bulunuyor. Sadece mezara değil meyve ağaçlarına da ayılar gelebilir. Meyve ağaçlarına gelen ayılar, yeni gömülmüş ve kazma ihtimali yüksek mezarları da açıp cenazayi çıkarma ihtimali yüksek oluyor.”

İHA