MHP kasırga tufan, CHP süt liman

1 Kasım’dan mağlup çıkan iki partinin birinci sıra vekil adaylarının seçim ertesi değerlendirmelerini dinledim…
Çınar yapraklarını dökercesine esip gürlerken, Çelebioğlu dervişane bir tavırla “Dersi aldım” dedi.

MHP’nin erkek seçmenlerinde öfke, kadınlarda gözyaşı vardı…
E kolayına kaldırılabilecek bir durum değil illa ki yerel seçimde kaybettiği kalenin üstüne, genel seçimde mat olmak.

CHP’nin erkek seçmelerinde de kadın seçmenlerinde de aynı haleti ruhiye hakimdi. İl Başkanı Bıyıklı’nın konuşmasına başlarken ifade ettiği “Bir seçimi daha geride bıraktık” cümlesi tek başına yetiyor aslında, ilimizdeki CHP nüfusunun seçim sonrası psikolojisini tarif etmek için…
Geride kalınan kaçıncı seçim olduğu için pek can sıkmıyor gibi artık…

MHP’de öfke var, ama pişmanlık yok…
Geleneklerindeki “Lider-Teşkilat-Doktrin” şeması, alınan sonucu tevekkül ile karşılamalarını emrediyor çünkü. Neden-sonuç ilişkisinden çok, oyunu üç hilalden turuncuya çeviren seçmene kafayı takmış durumdalar.

CHP 1 Kasım 2015’i derhal unutup rotayı çoktan 2019’a çevirmiş durumda…
Genç üye namına üç parti arasında en dezavantajlı olduğu sabitken bu kadar uzak hedefe yönelmeyi hayal etmek, 6 Ok’a bir ok daha ekletecek bir meziyet olsa gerek.

Hem MHP hem CHP temsilcilerinin buluştuğu ortak özellik ise Meclis’te olmasalar da iktidar partisinin vatandaşa verdiği vaatleri adım adım takip edeceklerini söylemeleri oldu…
Her iki parti de vatandaşın vermiş olduğu muhalefet görevini seçimden seçime hatırlamadıklarına, yerelden ülke gündemine kadar toplumu ilgilendiren hemen her konuda tetikte durduklarına geçen seneler içindeki icraatları ile kanaat getirttikleri için, söyledikleri hiç pot durmadı inanın.

CHP’de misal…
İl örgütleri vilayetimizin sorunlarını rapor haline getirecek, gönüllü Kastamonu milletvekili olarak görevlendirilen milletvekili klasörleri Meclis’e taşıyacak. Öncesinde atanan gönüllü milletvekillerinin İl teşkilatının içişlerine karışmak haricinde sadece vilayet sorunları için ter döktüklerini hatırlarsak, söz konusu uygulamanın geleceği hakkında iyi kötü fikir sahibi edinmiş oluruz.

MHP yerel meclislerde üye bulundurduğu için, mikrofona ulaşımı daha kolay haliyle…
Klasörleri Ankara’ya taşımalarına gerek yok, kapağını Kastamonu’da kaldırsalar da olur hani.

Sızı dinince…
CHP ve MHP yetkilileri seçim sonuçlarıyla ilgili kapsamlı değerlendirmeleri yapacaklarını, halkın yazdığı mektubu anlamaya çalışacaklarını, halkın söylemek istediğine ilişkin dersi alacaklarını kaydettiler.

İlk ders…
Somut koşulların somut tahlilini yapmakta Türk halkı üzerine millet yoktur. Halkı eleştirmek yahut küçümsemek yerine sosyoloji ilmine merak sarmak, mağlup partilerin atacakları ilk adımdır.