“Millet ormancılığına geçtik”

 

 Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, devlet ormancılığından millet ormancılığına geçildiğini söyleyerek, “İnsanı sevmek bu, kırsal kalkınma bu işte” dedi. 

 

Eroğlu, Atatürk Spor Salonu’nda düzenlenen Orman Genel Müdürlüğünce orman köylülerine kullandırılan ORKÖY kredileri sertifika dağıtım töreninde yaptığı konuşmada, orman teşkilatının orman köylüsünün hasmı değil hısmı olduğunu söyledi.

Orman köylülerini kalkındırmak istediklerini ifade eden Bakan Eroğlu, şöyle konuştu:

“Her şey insan için. Bizim anlayışımızda şu var Şeyh Edebali’nin dediği gibi, ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’. İnsan yaşamadıktan sonra devlet yaşamaz. Dolayısıyla bütün milletimizin hizmetkarıyız. Eskiden ormancı denilince az önce genel müdürümüzün dediği gibi, ‘Girme, ağaca dokunma, orman kanunu uygularız’. Adı üstünde Orman Kanunu. Devlet ormancılığından millet ormancılığına geçtik. İnsanı sevmek bu, kırsal kalkınma bu işte.”

Eroğlu, daha önce arıcıların bile ormanların içine giremediğine işaret ederek, “Şimdi ise bal ormanları kurduk.  Bal üretiminde şaha kaldırmak istiyoruz. Yer bizden, kredi bizden, hibe bizden, isterseniz kestane balı mı üreteceksiniz kestane ağaçları bizden, her şey bizden. Üretim, satmak sizden. 238 tane bal ormanımız var” diye konuştu.

Bal ormanları konusunda ülke genelinde talepler olduğunu aktaran Eroğlu, Kastamonu’nun da bu konuda bir çalışma yapması gerektiğini belirtti.

Eroğlu, konuşmasının ardından kura çekerek köylülere sertifika dağıttı.

Törene, Kastamonu Valisi Şehmus Günaydın, AK Parti Kastamonu Milletvekilleri Metin Çelik ve Murat Demir, Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, kamu kurumlarının yetkilileri ve vatandaşlar katıldı. AA