Milletvekili Baltacı: “Can güvenliğinin tasarrufu olmaz”

CHP Parti Meclis üyesi Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, Kastamonu-Daday yoluyla ilgili ihale olurunun pandemi ve tasarruf tedbirleri nedeniyle iptal edilmesini eleştirdi.

Baltacı, açıklamasında, iki çocuk annesi Naciye Kulaoğlu’nun bu yolda yaşanan kaza sonucu hayatını kaybettiğini hatırlattı ve “Her açıklamalarında Kastamonu’yu uçurduklarını söyleyenler unutmamalıdır ki can güvenliğinin tasarrufu olmaz” dedi.

CHP Parti Meclis üyesi Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, geçtiğimiz gün meydana gelen kazada iki çocuk annesi Naciye Kulaoğlu’nun hayatını kaybettiği Kastamonu-Daday karayolunu bir kez daha gündeme taşıdı.

Milletvekili Baltacı, daha önce de trafik kazaları sonrasında gündeme gelen ve ihalesinin programa alındığı açıklanan Daday yoluyla ilgili açıklamasında, “Kastamonu’nun 20 yıldır yapılmasını beklediği Kastamonu-Daday karayolunun ihale olurunun pandemi ve tasarruf tedbirleri gerekçe gösterilerek iptal edildiğini üzüntü ve şaşkınlık içinde öğrenmiş bulunuyorum” dedi.

“Her açıklamalarında Kastamonu’yu uçurduklarını söyleyenler unutmamalıdır ki can güvenliğinin tasarrufu olmaz” diyen Baltacı’nın açıklaması şöyle:

“Kastamonu-Daday karayolu geçtiğimiz günlerde iki çocuk annesi hemşerimiz Naciye Kulaoğlu’nu da aramızdan aldı. Kulaoğlu’na Allah’tan rahmet, ailesine sabır ve başsağlığı diliyorum.

Hatırlanacağı gibi söz konusu yolda art arda meydana gelen trafik kazaları başta Dadaylı hemşerilerimiz olmak üzere tüm Kastamonululara ‘artık yeter’ dedirtmiş, Karayolları Bölge Müdürlüğü nezdinde bulunulan girişimler sonucu somut adım atılması sağlanmıştı. Karayolları Bölge Müdürlüğü söz konusu yolda çalışma başlatmış, yolun tamamımın yapılması için Genel Müdürlükle görüşüp ihale oluru almıştı.

Kastamonu’nun 20 yıldır yapılmasını beklediği Kastamonu-Daday Karayolu’nun ihale olurunun pandemi ve tasarruf tedbirleri gerekçe gösterilerek iptal edildiğini üzüntü ve şaşkınlık içinde öğrenmiş bulunuyorum.

17 yılda 2 trilyon 150 milyar dolar vergi toplayıp bizleri geçmediğimiz köprüye, girmediğimiz tünele, uçmadığımız havalimanına, yatmadığımız hastaneye para ödemek zorunda bırakan Saray rejimi ve AKP iktidarının, söz konusu rakamların belki de on binde biri harcanarak yapılabilecek 24 kilometrelik Kastamonu –Daday karayolunun ihalesini kaynak olmadığı gerekçesiyle iptal etmesi asla kabul edilemez. Bu karar AKP’nin adaletinin de kalkınmasının da kendisine olduğunun açık kanıtı, Kastamonu’ya, Daday’a ihanetin adıdır.

Her açıklamalarında Kastamonu’yu uçurduklarını söyleyenler unutmamalıdır ki can güvenliğinin tasarrufu olmaz. Verdikleri sözleri tutmayanlar bilmeli ki bir gün o yolda kendileri ve yakınlarının da canı yanabilir. Dadaylı hemşerilerimiz bu yolun yapılması için yeterince can vermiştir. Yolun yapılması için başka canların yitip gitmesini gerek yoktur. İki sözlerinden biri ‘yol yaptık’ olanlar dönüp Daday’a, Dadaylı hemşerilerimizin feryadına kulak vermeli, siyaseti insan canından öte tutma gafletinden bir an önce kurtulmalıdır. Hiç kimse böyle bir vebalin altından kalkamaz. Bu yanlış karardan dönülmesi, Daday yolunun biran önce yapılması için üzerime düşeni yapacağımın Kastamonu kamuoyu tarafından bilinmesini istiyor, saygılarımı sunuyorum.”