Milli İrade Platformu’ndan “ince” cevap

48 sivil toplum kuruluşunun bir araya gelerek oluşturduğu Kastamonu Milli İrade Platformu, AK Parti milletvekilleri Murat Demir ve Hakkı Köylü’nün kendilerine yönelik eleştirilerine sosyal medya hesabı üzerinden “ince” bir cevap verdi.

Kastamonu Milli İrade Platformu’nun resmi facebook adresinde, “Yeni başlayanlar için Milli İrade Platformu nedir, ne değildir?” notu düşülerek platformunun resmi internet sitesinin linki paylaşıldı.

Hakkı Köylü ve Murat Demir, hafta sonu düzenledikleri basın toplantısında,Kastamonu Milli İrade Platformu’nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kastamonu’ya gelmeden önce yaptığı açıklamaya ve ardından da dönem sözcüsü Fatih Köse’nin radyo programındaki sözlerine eleştirilerde bulunmuşlardı.

Milletvekili Murat Demir, konuyla ilgili eleştirilerini dile getirirken şöyle demişti:

“Otomobil fabrikası ile alakalı hiçbir bilgi sahibi değilsiniz. Çıkıyorsunuz ‘gelecek, yapılacak’ diyorsunuz. Biz otomobil fabrikasını Kastamonu’ya istiyoruz, bunu sonuna kadar isteyeceğiz. Dosyalarımız hazır, istemekten Hiç geri durmayacağız. Ama birilerinin çıkıp, bilip bilmeden konuşmasının bir anlamı yok. Bakıyorum, arkadaş hopluyor, ‘otomobil fabrikası buraya çok yakışır, şu olur bu olur’ gibi konuşuyor. Bakın arkadaşlar, bu ciddiyetine insanların kafasına farklı bir algıyla sokulmasına biz milletvekilleri olarak müsaade etmeyeceğiz. Bizim ağzımızdan çıkan bu yapacaklarımızın dışındaki her şey yalan, bunu açık açık söyleyeyim. Demiryoluyla ilgili olarak da arkadaşın biri radyoya çıkmış saatlerce bunu konuşuyor. Siz kimsiniz, sıfatınız nedir? Ne hakla bunu konuşuyorsunuz. Kastamonu’ya tren yolunun gelebilmesi için öncelikle İnebolu Limanı’nın faal çalışması lazım. İnebolu Limanı ihracat limanına dönüp faal çalışmadığın sürece, kimse Kastamonu’ya tren yolu yapılmasını aklının ucundan geçirmesin. Olmayacak bir yere devlet yatırım yapar mı? Ama bakıyorum ki, arkadaşlar radyoda, basında, hiçbir sıfata sahip olmadan konuşuyorlar. Kastamonu’yu dizayn ediyorlar, yukarıdan aşağıya. Bunu ben çok abes karşılıyorum.”

Milletvekili Hakkı Köylü ise şunları söylemişti:

“İlimizde bilmeden, öğrenmeden yapılan konuşma ve açıklamalar da bizleri üzüyor. İlimize da zarar veriyor. Ben zaten bunlara gülüp geçiyorum, ciddiyeti yok. Milli İrade platformunun en üst noktası Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir. Ana temeli de Türkiye Cumhuriyeti içerisinde yaşayan millettir. Onun dışında ‘ben platform kurdum’ gibi şeyler tırıvırıdır. Milli irade demek iddialı bir şeydir, başka bir şeye benzemez. Yani milli irade dediğin zaman içerisinde meclis vardır, hükümet vardır, siyaset vardır, temelinde de halk vardır. Bunun dışında bir grubun çıkıp da ‘biz milli iradeyi temsil ediyoruz’ demesi ciddiye alınacak bir şey değildir.”