Mimari mirasımızın koruyucu valisinden tebrik ve teşekkür

  • Tarihi Kentler Birliği Bölge Toplantısı için geldiği kentimizde Belediye’nin Kastamonu Eğitim Merkezi’ni ziyaret eden eski Valimiz Dr. Enis Yeter, gerçekleştirilen projeyi çok önemli bulduğunu belirtti, “Kastamonu’da böyle bir merkezin bulunması gerçekten çok değerli. Sayın Belediye Başkanımızı hem tebrik ediyorum hem de bu şehrin bir hemşerisi olarak teşekkür ediyorum. Konakların Kastamonu Belediyesi bünyesinde kurulan Ahşap Birimi tarafından restorasyonu çok önemli” dedi.

 

Mimari mirasımızın korunması ve işlevsel hale getirilmesi konusunda en önemli adımları atan eski Valimiz Dr. Enis Yeter, Tarihi Kentler Birliği Bölge Toplantısı için geldiği kentimizde, Belediye’nin projeleri olan KASMEK, Hüma Hatun Dokuma Atölye kursları, Avcılar Konağı restorasyon çalışmalarını ziyaret etti.

Kastamonu Eğitim Merkezi’nde (KASMEK) kadın marangozhanesi, ahşap restorasyon birimi, bağlama, gitar, ud, robotik kodlama ve piyano kurslarını çok önemli bulduğunu belirten Dr. Enis Yeter, çalışmalarla ilgili olarak AR-GE Müdürü Resul Köprülü’den bilgi aldı.

Yeter, KASMEK konusunda, “Çok mutlu oldum. Çok önemli projeler görüyorum. Kastamonu’da böyle bir merkezin bulunması gerçekten çok değerli. Sayın Belediye Başkanımızı hem tebrik ediyorum hem de bu şehrin bir hemşerisi olarak teşekkür ediyorum. Konakların Kastamonu Belediyesi bünyesinde kurulan Ahşap Birimi tarafından restorasyonu çok önemli. Geçmişte de bu adımı atmıştık ve çok önemli işler başarmıştık. Önümüzdeki süreçte de çok önemli işlere imza atılacağından eminim. Yine dokuma kültürünün bu şehirde vücut bulmasını ve belediye tarafından desteklenmesini de çok değerli buluyorum” dedi.

Bu ziyaretlerinin ardından Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu’yla bir araya gelen Yeter, kendisine teşekkür ederek, çalışmalarında başarılar diledi.

Dr. Enis Yeter’e, Kastamonu’da Valilik görevini yürüttüğü 1997-2003 yılları arasındaki süre zarfında şehre yaptığı hizmetlerden ötürü teşekkür eden Başkan Vidinlioğlu da şunları söyledi:

“Sayın Valimizin yaptığımız projelerin önemine değinmesi ve bizlere memnuniyetini iletmesi çok nazik bir davranış. Kendisinin Kastamonu’yu, Kastamonu’nun da Sayın Enis Yeter’i çok sevdiğini biliyorum. Özellikle konaklarımızın restorasyon çalışmalarıyla ilgili her fırsatta dile getirdiğim bir husus var. Enis Yeter Valimizin o dönem kurduğu Ahşap Restorasyon Birimi’ni tekrar hayata geçirdik. Çünkü Ahşap Restorasyon Birimi’nin şehrimize değer katacağını biliyorduk. Avcılar Konağımızı tamamen kendi ustalarımız ile canlandırıyoruz. Büyük bölümünü bitirdik. İnşallah önümüzdeki yıl içerisinde hizmete sunacağız.

KASMEK bizim göz bebeği projelerimizden bir tanesi. Burada şu anda 700’ün üzerinde kesin kayıt yaptıran kursiyerimiz var. Ön kayıtlarla birlikte rakam bin kişinin üzerine çıktı. Çok mutluyuz. Tüm Kastamonu’nun sahip çıktığı bir proje. Burada Halk Eğitim Merkezimiz ile imzaladığımız protokol çerçevesinde önemli kurslar veriyoruz. Yine Hüma Hatun Konağı’mızda dokuma atölyemizi kurduk. Burada da kurslar veriyoruz. Şehrimizin her değerine sahip çıkmak adına çalışıyoruz.”