Mine Özgür TÜYAP’ta okurlarıyla buluştu

TÜYAP Kitap Fuarı’nda kitaplarını imzalaması için davet alan gazetemiz yazarı Mine Akçakoca Özgür, İstanbul’da okurlarıyla buluştu. İstanbul TÜYAP’ın yanı sıra Ankara, Bolu ve Samsun Kitap Fuarlarında da imza günlerine katılan Mine Akçakoca Özgür’ün “Yüreğime Değdi(n) Kastamonu”, “Buğdayın Sesi” ve “Anadolu’da Kadın Olmak” adlarında yayınlanmış 3 kitabı var.

1988 – 1998 yılları arasında Bolu Gündem Gazetesi’nde haftalık köşe yazısı yayınlanan Özgür, 1998 yılından bu yana Kastamonu Gazetesi’nde yazıyor. Söyleşi, deneme, köşe yazıları ve hazırladığı haberler Varlık Dergisi, Milliyet Sanat, Cumhuriyet Gazetesi, Öğretmen Dünyası, Aykırı Sanat ve TRUE Dergilerinde yayınlandı.

Doç. Dr. Mustafa Eski’nin “20. Yüzyılda Kastamonu Kadınları”, Aydil Erol’un “Adlarımız”, Bahri Karaduman’ın “Işığa Yenden Bakmak” kitaplarında yaşam öyküsüyle yer alan Mine Akçakoca Özgür; Mehmet Sayan’ın yayınladığı “Bize Göre” ve Prof. Dr. Kemal Kocabaş’ın yayına hazırladığı “Mahmut Makal’a Armağan” adlı kitaplara yazılarıyla katkı sundu.

Uluslararası 38. TÜYAP Kitap Fuarı’nda her yaştan okurun ilgi gösterdiği yazar Mine Akçakoca Özgür’e öğretmenleriyle birlikte sınıflar halinde gelen öğrenciler,  kitaplarını imzalatmanın yanı sıra fotoğraf istekleri ve sordukları sorularla da dikkat çektiler.

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğinde hazırlanan37 yıldır kesintisiz düzenlenen İstanbul Kitap Fuarı bu yıl 38’nci kez okurları,yazarlarla buluşturdu. Yüz binlerce okur ile yazarın doğrudan bir araya gelme fırsatını yaratan kitap fuarı, yurt içi ve yurt dışından 850 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla gerçekleşti.

Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı 40 bin metrekareyi aşkın sergileme alanında, yarım milyondan fazla ziyaretçiye ulaştı. Fuar süresince düzenlenen imza günleri, dinleti, panel ve atölye çalışmalarının yanı sıra, Nobel Edebiyat Ödülü sahibi JoséSaramago ve  Dünyada gerilimin kraliçesi kabul edilen TessGerritsen gibi sanatçıların söyleşileri yer aldı.

Eş zamanlı gerçekleştirilen ARTİST 2019 / 29. İstanbul Sanat Fuarı da ilgi çekerken, Yayınlama Özgürlüğü Ödül Töreni gerçekleştirildi.

Uluslararası 38. TÜYAP Kitap Fuarı’nda kitaplarını imzalayan Mine Akçakoca Özgür’ün “Buğdayın Sesi” öykü kitabı ile ilgili şu tanım yer alıyor:

“Yazar, çocukluk ve ilk gençlik yıllarından beslenen öykülere hayal gücünü ve gözlemlerini katık edip okuru, insan doğa ilişkilerinin büyülü dünyasına sürüklüyor. Kitapta yer alan hikayelerde, aile kavramı, gelenek, yardımlaşma gibi değerler dikkat çekiyor. Türkçe’nin yalınlığının öne çıkarıldığı özgün bir dille kaleme alınan öykülerde sokaklarda unutulmuş çocuk oyunlarıyla ya da günlük tutan bir gencin ilginç görüşleriyle karşılaşmak olası. Olumsuzluklardan yılmayan, hep çözüm üretebilen öykü kahramanları, çevrelerine, topluma saygılı insanlar olarak örnek oluyor, umutlar yeşertiyorlar.”