Muassır medeniyetin yolu eğitim

2015-2016 eğitim öğretim yılı dün itibariyle okullarda ilk ders zilin çalmasıyla başladı. Kastamonu’da yaklaşık 57 bin öğrenci ile 4 bin 400 öğretmen, ilk ders zilinin çalmasıyla beraber sınıflardaki yerlerini aldı.

İlköğretim Haftası kutlamaları çerçevesinde ilimizde ilk olarak Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu tarafından çelenk sunuldu. Atatürk İlkokulu’nda düzenlenen eğitim öğretim döneminin açılış programına ise Vali Şehmus Günaydın, milletvekilleri Mustafa Gökhan Gülşen ve Metin Çelik, eski Kastamonu milletvekili olan 1 Kasım seçimlerinde de yeniden AK Parti’den aday olan Hakkı Köylü, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Cemil Güngör, Jandarma Bölge ve Garnizon Komutan Vekili Yarbay Yavuz Selim Kapancı, Belediye Başkan Vekili Eşref Can, İl Emniyet Müdürü Mustafa Yoldan başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşların yöneticileri de katıldı.
Yeni eğitim öğretim yılıyla ilgili konuşan Vali Şehmus Günaydın, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere hedef olarak göstermiş olduğu muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkmanın yolu, eğitimden geçiyor” dedi.
Son yıllarda Milli Eğitim’e çok önemli kaynakların aktarıldığına da dikkat çeken Vali Günaydın, “Okullarımızın fiziki kalitesinde çok ciddi iyileştirmeler yapılarak, teknolojik olarak sınıflarımızın ve okullarımızın donanımında önemli mesafeler alındı. Bu konuda çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. 200 eğitim kurumumuzda küçük onarım, 42 eğitim kurumumuzda ise büyük onarım yapıldı. Çalışmalarda bize katkı veren herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Çocukların milli ve manevi değerlere sahip olmasında, geleceğin inşasında da önemli görevlerde bulunabilmesinde öğretmenlere büyük görev düştüğünü de söyleyen Vali Günaydın, “Çocuklarımızı yetiştirmek, onları toplumda faydalı bir birey haline getirmek için en az anne baba kadar öğretmenlerimizin katkısına ihtiyaç var. Sevgili velilerimizin göstermiş olduğu gayret ve çalışma her türlü takdirin üzerindedir. Bu nedenle velilerimize de teşekkür etmek istiyorum” dedi.
Vali Günaydın son olarak, okul arkadaşlığının önemine dikkat çekerek, bu arkadaşlıkları daha ileriye taşıyarak toplumda önemli hizmetler yapılabileceğini düşündüğüne de sözlerine ekledi.
İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu ise açıklamasında, “Son yıllarda ülkemizde eğitim ve öğretimin her alanında reform çalışmaları yapılmakta, birçok eğitim projesi hızla uygulamaya konulmaktadır. Yeni eğitim-öğretim yılında kıymetli öğrencilerimizin her alanda daha iyi yetişmelerini sağlamak için uğraş verdiğimiz bu süreçte Milli Eğitim Bakanımızdan ve Bakanlığımızın değerli yöneticilerinden daima destek aldık. Valimizin himayelerinde gerçekleştirdiğimiz çalışmalarda, milletvekillerimizden, belediye başkanımızdan, bölge ve il müdürlerimizden, sivil toplum kuruluşlarımızdan ve değerli basınımızdan da her daim destek aldık. Verdikleri bu destekten dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.
Vali Şehmus Günaydın, Atatürk İlkokulu’nda sınıfları da gezerek öğrencilerle sohbet etti ve ihtiyaçlarının olup olmadığını sordu.