Muharip Gaziler Derneği Başkanı Cesuroğlu: “19 Eylül bizim kahramanlık ve şeref günümüz”

  • 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de törenler düzenlendi. Cumhuriyet Meydanı’ndaki çelenk sunma töreninin akabinde Halk Eğitim Merkezi’ndeki programda konuşan Muharip Gaziler Derneği Şube Başkanı Ali Cesuroğlu, “19 Eylül Gaziler Günü; Kurtuluş Savaşı’nda, 1950’de Kore’de, 1974’de Kıbrıs’ta savaşan Muharip Gaziler ile Türkiye Cumhuriyeti’nin rejimi, üniter yapısı ve toprak bütünlüğü uğrunda vatan hainlerine karşı kahramanca mücadele eden asker, polis, güvenlik korucusu ve vatandaşların, tüm malul gazilerin Kahramanlık ve Şeref Günü’dür” dedi.

 

19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de törenler düzenlendi. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende Vali Yaşar Karadeniz, Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, Belediye Başkan Vekili Mehmet Yurt ve Muharip Gaziler Derneği Kastamonu Şube Başkan emekli Hakim Albay Ali Cesuroğlu tarafından Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı’na çelenk sunuldu.

Program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda devam etti.  Buradaki programda 19 Eylül’ün gaziler için kahramanlık ve şeref günü olduğunu da ifade eden Gaziler Derneği Başkanı Ali Cesuroğlu, “19 Eylül Gaziler Günü; Kurtuluş Savaşı’nda, 1950’de Kore’de, 1974’de Kıbrıs’ta savaşan Muharip Gaziler ile Türkiye Cumhuriyeti’nin rejimi, üniter yapısı ve toprak bütünlüğü uğrunda vatan hainlerine karşı kahramanca mücadele eden asker, polis, güvenlik korucusu ve vatandaşların, tüm malul gazilerin Kahramanlık ve Şeref günüdür. 19 Eylül Gaziler Günü, Türk kahramanlığının, cesaret ve fedakarlığının en büyük Gazi M.Kemal Atatürk’ün şahsında taçlandığı bir gündür” diye konuştu.

Konuşmasında Gazilere de seslenen Cesuroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sizler, şehitlerimiz ile birlikte cumhuriyetimizin teminatı ve temel taşlarısınız.  Gururla taşıdığımız Gazi unvanı, Ata’mızdan biz gazilere intikal eden en büyük mirastır.       Üzerinde yaşadığımız toprakların bir vatana dönüşmesi ve bekasının sağlanması,  bayrağımızın özgürce dalgalanması şehitlerimizin ve gazilerimizin kahramanlık ve fedakarlıkları sayesindedir. Bu kahramanlık ve fedakarlığın şifresi; “ölürsem şehit, kalırsam gazi” anlayışıdır.

Türkiye Cumhuriyeti bugün, dünden daha fazla olmak üzere, iç ve dış kaynaklı terör örgütlerinin tehdidi altındadır. Ortadoğu’da, güçlü ve kuvvetli bir Türkiye emperyalist güçler tarafından istenmemektedir. Bu kapsamda terör örgütlerinin hedefi; ülkede karışıklık çıkartmak, Türk ordusunu yıpratmak, Türkiye Cumhuriyeti’ni ekonomik ve iktisadi alanda zayıf bir ülke haline getirmek, dolayısıyla, emperyalist güçlerin menfaatleri doğrultusunda sömürü planı olan Sevr’in gerçekleşmesini sağlamaktır.

Aziz Türk milleti ve onun kahraman ordusu bu hainlere hiçbir zaman fırsat vermeyecektir. Her geçen gün daha da güçlenen, şan ve şeref timsali Türk ordusu dün olduğu gibi yarında vatanımızın, hürriyet ve bağımsızlığımızın en büyük güvencesi ve dayanağıdır.

Topraklarımızın bir daha istila edilmesine, bölünmesine, hürriyet ve bağımsızlığımıza göz dikilmesine ne biz, ne de bizden sonraki nesiller hiçbir zaman müsaade etmeyecektir. İnanıyoruz ki, kan dökülerek vatan olan bu topraklar, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk milleti tarafından en kutsal emanet olarak korunacaktır.”

Öğrenciler tarafından şiirlerin okunup müzik dinletisi sunulmasının ardından “Gaziler” konulu video film izlendi.

Program, öğrenciler tarafından hazırlanan “Vatan sağ olsun” tiyatro oyununun sahnelenmesinin ardından sona erdi.