Muhtarlardan ortak talep: Basınçlı kapalı sulama

Merkez köylerin 46 muhtarı, DSİ’den, servis yollarının bakımlarının yapılmasını ve özellikle de diğer bölgelerde uygulandığı gibi modern basınçlı kapalı sulama sisteminin kendi sahalarında da uygulanmasını istediler.

Kastamonu Sulama Birliği Başkanlığı tarafından düzenlenen toplantıya katılan muhtarlar, tarımsal sulama beyannameleri için 15 Mart olarak belirlenen son teslim tarihinin Kastamonu iklimi için çok erken olduğunu belirtip, bu tarihin ertelenmesi talebinde bulunacaklarını açıkladılar.

Tarımsal sulama için verilmesi gerekli beyannamelerin 1 Şubat 2020’de alınmaya başlayacağını ve son beyanname verme süresinin 15 Mart 2020 olduğunuaçıklayan Birlik Başkanı Sebahattin Tiftik,bu yıl kuraklıkla mücadeleedilebileceğini, ancak barajlardaki doluluk oranı yüzde 50’ler civarında olduğu için sulamaların fazla etkilenmeyeceğini söyledi.

 

Kastamonu Sulama Birliği Başkanlığı tarafından düzenlenen ve birliğin sorumluluk sahasında bulunan 46 köyünmuhtarları, DSİ İşletme Bakım Şubesi personelininkatılımıyla  yapılan toplantıda 2019 yılı faaliyetleri, sulama kanallarının ve servis yollarının durumu, bu yıl uygulanacak su kullanım ücretleri ve ceza tarifeleri ile beyanname verme süreleri değerlendirildi.

Birlik Başkanı Sebahattin Tiftik, 7139 sayılı yasa ile getirilen birlik başkanlarına birlik alacaklarının takibi yükümlülüğü ve DSİ Genel Müdürlüğü tarafından tarımsal destekleme ödemelerinden kesinti yapılan sulama borçları hakkında bilgi verdi.

Beyannamelerin 1 Şubat 2020’de alınmaya başlayacağını ve son beyanname verme süresinin 15 Mart 2020 tarihi olduğunu vurgulayan Başkan Tiftik, çiftçilerin cezalı duruma düşmemeleri için 15 mart 2020 tarihine kadar beyanname vermeleri gerektiğini belirtti, bu arada beyan tarihleri ile sulama ücret tarifelerinin köy ilan panolarına asılması ve cami hoparlörlerinden ilan edilmesini yasal gereklilik olarak istedi.

Tiftik ayrıca 2020 yılında kuraklıkla mücadele edilebileceğini, ancak barajlarda doluluk oranının yüzde 50’ler civarında olduğu için sulamaların fazla etkilenmeyeceğini söyledi.

Toplantıya katılan muhtarlar, Kastamonu iklimi için 15 Mart tarihinin erken olduğunu ve bu sürenin uzatılması için DSİ 23. Bölge Müdürlüğü’ne müracaatta bulunacaklarını, servis yollarının bakımlarının yapılmasını, özellikle de diğer bölgelerde uygulandığı gibi modern basınçlı kapalı sistem sulamaların kendi sahalarında da uygulanmasını talep ettiler.Muhtarlar kapalı sistem sulama ile suda tasarruf sağlayacaklarını ve üründe daha fazla verim alacaklarını belirttiler.

Toplantıya gözlemci olarak katılan DSİ 23. Bölge Müdürlüğü yetkilisi Muhammet Böcek, muhtarların taleplerini ilgili Şube Müdürlüğü’ne ileteceğini belirtti.

Birlik Başkanı Sebahattin Tiftik de,muhtarların taleplerini yazılı olarak DSİ 23. Bölge Müdürlüğüne ileteceğini belirtip, bütün katılımcılara teşekkür etti.