MÜSİAD’dan Anadolu Yatırım Hareketi

MÜSİAD, aralarında Kastamonu’nun da bulunduğu 40’tan fazla noktada 15 milyar liranın üzerinde yatırımı kapsayan ‘Anadolu Üretim ve Yatırım Hareketi’ni başlattı. Bu hamleyle bölgesel kalkınmanın desteklenmesi hedefleniyor.

 

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) 15 milyar liralık dev bir üretim ve yatırım hamlesi başlattı. MÜSİAD’dan yapılan açıklamada, aralarında büyükşehirlerin de bulunduğu 40’tan fazla noktada 15 milyar liranın üzerinde yatırımı kapsayan ‘Anadolu Üretim ve Yatırım Hareketi’ne dikkat çekildi. Bu haraketle, Anadolu’daki yatırım faaliyetlerinin teşvik edilmesi amaçlanıyor.

İHRACAT ODAKLI ÜRETİM

Bu yıl planlanan ve devam eden 15 milyar liranın üzerinde bir yatırımı kapsayan girişimle, bölgesel kalkınmanın desteklenmesi, istihdam ve üretime katkı sağlanması hedefleniyor. Adana, Afyon, Balıkesir, Çanakkale, Düzce, Mersin, Samsun, Karabük, Kahramanmaraş, Kastamonu, Gümüşhane, Tokat, Kırşehir, Kayseri, Konya ve Hatay başta olmak üzere 40’tan fazla noktada gerçekleştirilen yatırımların ihracat odaklı üretimi desteklemesi öngörülüyor.

Başkan Erdoğan, cuma günü MÜSİAD Başkanı Mahmut Asmalı ve yönetim kurulu üyelerini Vahdettin Köşkü’nde kabul etti.

ÖNCÜ ROL ALIYORUZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Vahdettin Köşkü’nde gerçekleştirilen görüşme sonrası konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, MÜSİAD’ın Türkiye’nin en büyük, yaygın ve güçlü sermaye platformu olarak, yatırım politikalarında öncü bir rol aldığını söyledi.

ÜRETİM 81 ŞEHRE YAYILACAK

MÜSİAD ve üyelerinin her dönemde gerek bölgesel gerekse ulusal anlamda elini taşın altına koyarak, üretim ve istihdamı destekleyici adımlar attığını hatırlatan Asmalı, gelecek dönemde de ekonomiyi destekleyen pozitif hareketlerin süreceğini vurguladı. Mahmut Asmalı üretim, yatırım ve istihdam politikaları kapsamında bölgesel kalkınmanın önemine dikkat çekerken, üretimin 81 ile yayılmasının bölgesel iktisadi gelişmeleri güçlendireceğini belirtti.

EN AZ 30 İL, İHRACATTA 1 MİLYAR DOLARI AŞACAK

MÜSİAD Genel Başkanı Asmalı, şunları söyledi: “Bugün MÜSİAD olarak Anadolu’nun rekabete açık ve küresel pazarlara girmeyi başaran üreticilerine her zamankinden daha fazla güveniyoruz. İstanbul, Ankara ve İzmir dışında diğer 78 ilimiz; 2021’de yaklaşık 115 milyar dolarlık ihracatla, potansiyellerini ispatladı. 78 ilimizin 18’i ihracatta 1 milyar doları geçti. Üretim ve Yatırım Hareketi’yle, 1 milyar dolar ihracatı aşan illerin sayısını en az 30’a çıkarmayı hedefliyoruz.”